ŠTÍTEK: film

Záběry dronů Emmanuela Prévinaira znají diváci z mnoha hollywoodských trháků.
Belgičan Emmanuel Prévinaire stojí za leteckými záběry ve slavných hollywoodských trhácích jako jsou Bondovky nebo Mission Impossible. Drony z jeho firmy využili filmaři i při natáčení Harryho Pottera nebo seriálu Hra o trůny. Dvojnásobný držitel Oscara za technické inovace a také americké televizní ceny Emmy se stal speciálním hostem veletrhu Inovujeme Plzeň v TechToweru na Světovaru.
15 fotografií

Drony hosta festivalu Inovujeme Plzeň snímaly Harryho Pottera i Jamese Bonda

Plzeňsko
Ilustrační foto k projektu.
Natočit svůj vlastní film. Takovou příležitost dostaly v rámci projektu Okna do světa děti z dětských domovů. Krátké snímky, které pořídily ve volném čase tento školní rok po celém Česku, se postupně představují napříč celou republikou veřejnosti. Na Teplicku se projekt zastaví ve čtvrtek 20. 6. v Kině Lípa Duchcov. Promítání bude v 10 hodin, v hlavní roli bude DD Duchcov a jejich zajímavá animovaná koláž.

Filmový projekt pro dětské domovy Okna do světa se představí v Duchcově

Čtenář reportér
Oldřich Kaiser a Dáša Vokatá ve filmu Zahradníkův rok, který má premiéru na karlovarském festivalu
Horké filmové novinky, pocta klasice, debaty u vína, piva i ranní kávy, stížnosti na fronty, děti zapomenuté v hlídacím koutku a především silné zážitky. V kinosálech, pod širým nebem, dokonce i na hradě. Domácí filmové festivaly jsou jistotou letních měsíců a ani letos to nebude jinak. Máme pro vás několik zajímavých tipů, kam a kdy se můžete za filmem a zábavou vypravit a co uvidíte.
8 fotografií

Filmové léto: Ivan Trojan ve Varech, Blade Runner na hradě

Film a televize
Korejské představení Show with Strings.
Originální loutky ze slavných filmů Tima Burtona i z nové verze Pinochia od režiséra Guillerma del Toro uvidí návštěvníci 35. ročníku tradičního plzeňského festivalu loutkového divadla Skupova Plzeň. Po osmi letech se totiž na akci vrací britské loutkářské studio Mackinnon and Saunders, které vyrobilo loutky do kultovních snímků Mrtvá nevěsta a Frankenwinnie nebo unikátního animáku Wese Andersona Fantastic Mr. Fox.
15 fotografií

Skupova Plzeň nabídne loutky z filmů Tima Burtona i korejská divadla

Volný čas
France Mandić (vlevo) jako Jan
Sídlištní parčík před domem, opuštěná lavička a do tichého odpoledne náhle dunivý dopad těla. Tak začíná koprodukční snímek s českou stopou Vzor, který se dotýká školní šikany a jenž právě vstupuje do kin. Odehrává se na slovinském maloměstě, úzkosti, hledání i vztek jeho mladých hrdinů ale přesahují národní hranice.

Do školy s puškou. Film Vzor věrohodně líčí šikanu i vztek mladých

Film a televize
Galavečer zlínského festivalu ocenil vítězné filmy i Bolka Polívku
Na slavnostní galavečeru letošního 64. Zlín Film Festivalu byly vyhlášeny poslední vítězné filmy. Poroty v 6 soutěžních sekcích zhlédly celkem 126 filmů a vybraly ty nejlepší. Zlatými střevíčky ocenily snímky Maxova farma, Mladá srdce, Internát a Kouzelná cukrlata. Zlatý střevíček za mimořádný přínos pro kinematografii pro děti a mládež převzal v závěru festivalu herec Bolek Polívka
5 fotografií

Vítězné filmy zlínského festivalu i zlatý střevíček pro Bolka Polívku

Zlínsko
Ronald Reagan a Nancy Reaganová v restauraci Stork Club v New Yorku v roce 1952.
Máme jeden maják, který nás vede a který Ronald Reagan nikdy neměl. Máme jeho příklad. Poděkujme dnes za život muže, který toho tolik dosáhl pro všechny Boží děti. Tato slova řekla ve své smuteční řeči bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová. Bývalý prezident Spojených států amerických Ronald Wilson Reagan zemřel 5. června 2004 ve svém domě číslo 668 v ulici Cloud Road ve čtvrti Bel-Air v Los Angeles na zápal plic. Bylo mu 93 let.
30 fotografií

Největší Američan Ronald Reagan: Měl nuzné dětství, stal se symbolem a legendou

Historie
Za Červenou aulou v kampusu UJEP. Ilustrační snímek.
Červená přednášková aula v ústeckém univerzitním kampusu UJEP se stane festivalovým kinosálem. Ve středu 5. 6. 2024 od 10:00 hodin bude hostit Student Film Festival. Festival studentských filmů představí celkem osm originálních krátkých filmů. Pět jich vytvořili studenti a studentky Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem a dva snímky jsou dílem studentů a studentek Gymnázia Václava Šmejkala v Ústí nad Labem. 

Červenou aulu naplní studentští filmaři. Pedagogická fakulta pořádá festival

Čtenář reportér
Svatoslav Hofman.
/ROZHOVOR, FOTO, VIDEO/ Vystavěním Českého Hobitína v Šedivinách u Kounova v Orlických horách, odkud pochází, si Svatoslav Hofman splnil svůj dětský sen. Na splnění toho dalšího si musel počkat. Milovník Tolkienových příběhů se stal spolutvůrcem filmu zasazeného do tohoto jedinečného prostředí. Zatímco režie a postu scénáristy filmového příběhu Stíny Kraje se ujal jeho spolužák Jaroslav Kejzlar, on sám poskytl kulisy a postavil se za kameru. Do dalšího projektu se už pustil sám, jak prozradil v rozhovoru pro Deník.
23 fotografií

Tvůrce Českého Hobitína Svatoslav Hofman točí nový film, jen s batohem na zádech

Rychnovsko
Sklář Jiří Pačinek vystaví v Litomyšli křišťálová díla vyrobená pro film Glass Onion.
/FOTO, VIDEO/ Jahody, sokol nebo obří včela, a to vše z křišťálového skla. Přední český sklář Jiří Pačinek opět vystavuje v Litomyšli. Tentokrát mají lidé jedinečnou šanci vidět skleněné plastiky, které vyrobil pro hollywoodský film Glass Onion: A Knives Out Mystery. Kolekce vznikla díky spolupráci Jiřího Pačinka a amerického filmového produkčního návrháře Johna Dextera. Litomyšl je druhým místem v České republice, kde jsou nádherné skleněné kousky vystavené.
28 fotografií

Exkluzivně v Litomyšli: křišťál z Hollywoodu od Jiřího Pačinka je v pivovaru

Zprávy
V seriálu Eric na Netflixu pátrá Benedict Cumberbatch po svém synovi. Další ze seriálů franšízy Star Wars nese název Akolytka a k vidění je na Disney+. Hned dva snímky o krotitelích duchů, včetně toho úplně prvního, přináší platforma Kviff.tv, a za hudebními hvězdami se můžete vydat ve filmech Gaga Chromatica Ball (Max) a Milli Vanilli (SkyShowtime). Jsou tu pravidelné tipy ze streamů.

Streamy ovládnou tajemný Eric, nový Star Wars seriál i elektrizující Lady Gaga

Film a televize
Muzeum fantastických iluzí je otevřeno každý den.
/FOTO, VIDEO/ Následující dny mají být deštivé, ale to nemusí bránit tomu, abyste si užili spoustu zábavy! Podívejte se na náš přehled zajímavých akcí, které se od pondělí do pátku na území Prahy konají. V první části přehledu najdete tipy na jednotlivé dny a ve druhé části vícedenní a dlouhodobější akce.
18 fotografií

Pražské tipy od pondělí 3. do pátku 7. června

Volný čas
Furiosa: Sága Šíleného Maxe měla v Cannes opulentní premiéru. Dva týdny nato bublina splaskla.
/KOMENTÁŘ/ Hollywood má (už zase) problém. V Los Angeles je teď sice slunečno, producenti jsou ale nejspíš přešlí mrazem. Očekávání, která vkládali v několik jarních hitů, se nenaplnila. Zatímco před rokem se mezi dubnem a květnem filmový průmysl radoval z bombastického úspěchu snímku Super Mario Bros. ve filmu a o pár týdnů později z triumfálního tažení projektu Barbenheimer, letos to vypadá na pěkný průšvih.

Ani Furiosa, ani opice. Divák chce událost a příběh

Film a televize
Letní kino Širák vede Daniel Kučera. Širák nabízí 800 míst v hledišti a obří plátno v zeleni na břehu Orlice.
/ROZHOVOR/ Obří plátno a hlediště pro 800 lidí doplněné nezbytným občerstvením. Letní kino Širák v Hradci Králové zahajuje v sobotu sezónu. Filmové zážitky pod širým nebem na břehu Orlice nabídne až do konce prázdnin. „Když je hezky, lidé mohou filmy sledovat i ze svahů třeba z dek a dát si k tomu něco k pití nebo jídlu. Stále se najdou návštěvníci, kteří si u nás udělají trošku piknik,“ láká diváky provozní Letního kina Širák Daniel Kučera z Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti.
8 fotografií

Filmové večery pod hvězdami na břehu Orlice. Letní kino Širák zahajuje sezónu

Hradecko
Barum Rallye
Do emigrace Waldemara Matušky ještě zbýval nějaký čas, a tak v červnu 1984 mohl podnik Ovoce a zelenina použít ve svém výkupním inzerátu slogan, který připomínal zpěvákův hit, aniž to u někoho vzbudilo podezření z provokace. Také končil školní rok a začínaly pomalu prázdniny, což byl pro obchod s botami Obuv dost dobrý důvod k tomu, aby vyrukoval s reklamou na dětské holínky. Ty se hodily už i v červnu – zejména u Starého Města na Šumpersku, kde bouře a kroupy způsobily zemědělcům škodu za milion, a ve východních Čechách, kde průtrž mračen vedla v Novém Bydžově dokonce k blackoutu. V Praze se podařilo na druhý pokus odhalit sochu Bedřichu Smetanovi a taky se odehrálo celostátní setkání pionýrů. Vůbec se děly věci.
25 fotografií

Jó, třešně zrály! Slogan podle Matuškovy písně v červnu 1984 ještě neprovokoval

Historie
Kino v Blansku
Filmoví nadšenci z Boskovic, Blanska a jeho blízkého okolí mají svůj film. Dílo pojednává o sedmi postavách, kteří společně tvoří štáb. Ten jede do domu, kde chtějí natočit své amatérské dílo. Po nějaké době ale zjistí, že se tam dějí divné věci a ve finále se snaží zachránit svůj vlastní život. Slavnostní premiéra se chystá na neděli 2. června od 17.30 v blanenském kině. 

Do Blanska míří slavnostní premiéra filmu. Dílo vznikalo od roku 2010

Blanensko
Jacob Elordi a Cailee Spaney jako manželé Presleyovi
Americká letecká základna, západní Německo, rok 1959. U baru tiše sedí dívka a píše úkoly. Je jí čtrnáct a už jen pár dnů ji dělí od setkání s Elvisem Presleym. „Musím se zeptat našich,“ odtuší, když ji neznámý mladík zve na párty s ikonou rokenrolu. Tak začíná film Priscilla, příběh ženy, jež si vzala Presleyho a šest let se s ním a s jeho slávou snažila žít. Než to vzdala.

Musíš tu být, když volám, kotě. Film Priscilla ukazuje Presleyho jinak

Film a televize
Jiří Bartoška získal za roli ve filmu Teorie tygra nominaci na cenu Český lev v kategorii Nejlepší herec.
Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo přidělení individuální dotace půl milionu korun pro film Teorie tygra 2. Film navazuje na úspěšný celovečerní film Teorie tygra z roku 2016. Uvedení filmu do kin se předpokládá na konci letošního roku, nicméně začátek natáčení byl v dubnu už podruhé odložen kvůli zdravotní indispozici představitele hlavní role Jiřího Bartošky.

Teorie tygra 2 se má opět natáčet na Berounsku. S půlmilionovou dotací od kraje

Berounsko
Plakáty k filmům Coco, Hledá se Nemo a Toy Story: Příběh hraček.
Animované filmy studia Pixar si získaly obrovskou oblibu u dětí, ale také dospělých. Mimo špičkové animace se vyznačují i tím, že vyprávějí často velmi emocionální příběhy, s nimiž se mohou ztotožnit všechny generace, a u jejich sledování se bude spolehlivě bavit celá rodina. Jaké „pixarovské“ filmy jsou nejlepší? Coco, Toy Story, nebo Hledá se Nemo? Deník představuje deset titulů, které si prozatím vedou nejlépe na Československé filmové databázi (ČSFD).
10 fotografií

Nejlepší animované filmy Pixaru: Lidé milují Coco, Toy Story či Hledá se Nemo

Zajímavosti