ŠTÍTEK: lékařství

Ilustrační foto
Zdravotnický nadační fond Královéhradeckého kraje rozdělí v aktuálním akademickém roce čtyři miliony korun mezi 29 úspěšných žadatelů z řad studentů lékařství. Kraj tak pokračuje v motivování studentů medicíny k setrvání v jednom ze zdravotnických zařízení v regionu.

Stipendia až 150 tisíc. Kraj láká mladé lékaře do nemocnic

Jičínsko
Roztroušená skleróza - její příznaky a léčba
Roztroušená skleróza je nevyléčitelné onemocnění, které postihuje především mladší lidi. Ještě před pár desítkami let znamenala její diagnóza vážné omezení života a nezvratnou invaliditu. Věda však pokročila neuvěřitelně kupředu, takže dnešní medicína dokáže postup nemoci výrazně zpomalit. Je k tomu však potřeba včasná diagnóza. Jaké jsou příznaky roztroušené sklerózy?

Sedm příznaků, které mohou signalizovat onemocnění roztroušenou sklerózou

Zdraví
Kokoška pastuší tobolka se stala součástí tradiční medicíny Číny a Japonska. Využívaly se zejména její močopudné účinky a schopnost zastavit krvácení.
Rostlinku s poetickým názvem kokoška pastuší tobolka můžete najít téměř všude, což rozhodně netěší zahrádkáře ani zemědělce, kteří ji považují za obtížný plevel. Ale kokoška pastuší tobolka má i svou světlou stránku. A tou je její léčebné využití. Je velkou pomocnicí pro ženy a dívky, které trpí gynekologickými problémy, ale umí také zmírňovat krvácivost z nosu i z ran a regulovat krevní tlak. Kokoška pastuší tobolka byla dlouho jen součástí lidového léčitelství, vědecké výzkumy však naznačují, že její potenciál je opravdu velký.

Plevel s tajemným jménem zázračně pomáhá při ženských zdravotních problémech

Zdraví
Brněnská fakultní nemocnice od května jako první v České republice otevřela Centrum precizní medicíny.
/VIDEO/ Bolest břicha, návštěva obvodního lékaře, vyšetření a zdrcující zjištění. Takový je příběh jedenašedesátileté Jany Králíkové, které lékaři před dvěma lety diagnostikovali velký nádor slinivky s metastázemi. S takovýmto onemocněním přežívají léčení pacienti obvykle rok. Nádor Jany Králíkové se ale začal díky léčbě na míru zmenšovat, až úplně zmizel. Lékaři ve Fakultní nemocnici Brno se začnou takzvanou precizní medicínou ještě více zabývat.

Dávali jí rok života, po dvou letech je zdravá. Pomohla precizní medicína z Brna

Regiony
Brněnská fakultní nemocnice od května jako první v České republice otevřela Centrum precizní medicíny.
/VIDEO/ Bolest břicha, návštěva obvodního lékaře, vyšetření a zdrcující zjištění. Takový je příběh jedenašedesátileté Jany Králíkové, které lékaři před dvěma lety diagnostikovali velký nádor slinivky s metastázemi. S takovýmto onemocněním přežívají léčení pacienti obvykle rok. Nádor Jany Králíkové se ale začal díky léčbě na míru zmenšovat, až úplně zmizel. Lékaři ve Fakultní nemocnici Brno se začnou takzvanou precizní medicínou ještě více zabývat.

Dávali jí rok života, po dvou letech je zdravá. Pomohla precizní medicína z Brna

Brněnsko
Lékařka Gabriela Moslerová se nedávno stala posilou Gynekologicko-porodnického oddělení rakovnické nemocnice.
/ROZHOVOR/ Mladá lékařka Gabriela Moslerová se nedávno stala posilou Gynekologicko-porodnického oddělení rakovnické nemocnice. Narodila se v Praze, kde také vystudovala 2. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, kterou ukončila v minulém roce. K medicíně ji přivedli doktorka Lucie Hrdličková svým pozitivním přístupem a úsměvem, dřívější partneři a bývalá spolužačka. Absolvovala stáž v proslulé berlínské nemocnici Charité. Oceňuje na ní špičkovou péči o novorozence a rodičky. V Českých Budějovicích se u dipl. homeopatky Hany Červenkové vzdělávala v oboru psychosomatiky a terapeutické metody rodinných konstelací.

MUDr. Moslerová: Chvála žen mne přivedla do rakovnické porodnice

Rakovnicko
Výstavba Centra urgentní medicíny v Liberci pokročila.
/FOTO/ Zajistí městu pod Ještědem odpovídající moderní zázemí pro zdravotnické zařízení typu fakultní nemocnice a zefektivní a spojí provoz urgentních příjmů, centrálních operačních sálů a intenzivní péče. Centrum urgentní medicíny představuje jednu z největších zdravotnických investic v zemi a zároveň je v plném proudu první etapa modernizace Krajské nemocnice Liberec.
21 fotografií

VIDEO: Při stavbě Centra urgentní medicíny vytěžili 40 tisíc kubíků horniny

Liberecko
Primářka oddělení patologie přerovské nemocnice Barbora Weberová.
Patologie je obor opředený řadou mýtů. Většina lidí si představuje patologa jako podivína na pitevně, v zástěře a se skalpelem v ruce, který vlastně nemá co pokazit a na všechno má dost času. „Jde o velmi zkreslenou představu, která u laické veřejnosti stále přetrvává,“ potvrzuje primářka oddělení patologie přerovské nemocnice Barbora Weberová s tím, že patologa už dávno nezaměstnávají jen pitvy.
3 fotografie

Co obnáší práce patologa: Pitvy jsou okrajová záležitost prozradila primářka

Přerovsko
Primář chirurgického oddělení přerovské nemocnice Alojz Haninec.
V dětství chtěl být lesníkem, později veterinářem. Pro medicínu se dnešní primář chirurgického oddělení přerovské nemocnice Alojz Haninec rozhodl až později - vydal se ve šlépějích svého otce, který se tomuto oboru také věnoval. Před deseti lety ho do Přerova přivedl záměr rozvinout miniinvazivní operace. „Klasické budou jistě zůstávat, ale rozvoj endovaskulárních technik je markantní,“ říká primář přerovské chirurgie.

Primář chirurgie v Přerově: Podnapilí pacienti na ambulanci nám ubírají energii

Přerovsko
Univerzitní kampus MEPHARED 2 má být hotový v létě 2016. Takto bude vypadat podle vizualizací.
/VIDEO, FOTO/ Obří investice do vzdělání a vědy začala oficiálně v Hradci Králové. V sousedství Fakultní nemocnice už roste obří kampus Univerzity Karlovy. Sloužit bude studentům medicíny a farmacie, ale také výzkumu. Stavba začala už v minulém roce, přesto na slavnostní zahájení stavby ve čtvrtek 7. března dorazil do Hradce Králové premiér Petr Fiala nebo ministr školství Mikuláš Bek.
24 fotografií

VIDEO: Špičkový kampus za šest miliard už roste. Podívejte se, jak bude vypadat

Hradecko
Centrum hyperbarické medicíny v Městské nemocnici Ostrava.
Jedna z největších a nejmodernějších hyperbarických komor nejen v České republice, ale také v Evropě, začala od pondělí 4. března 2024 sloužit pacientům v Městské nemocnici Ostrava. Nová, kvadratická hyperbarická komora je usazena ve zbrusu nové budově, nabízí větší kapacitu, moderní vybavení, a hlavně také neporovnatelně vyšší komfort léčených lidí.
6 fotografií

V Ostravě se otevřela největší a nejmodernější hyperbarická komora

Podnikání
Pardubická výškařka Zdara Pezinková vyhrála halové MČR.
ROZHOVOR/Necelých šest let ke zlaté. Atletické buňky v sobě objevila až v osmé třídě. Momentálně je ve čtvrťáku gymnázia a na krku se jí houpe nejcennější medaile. A nejenom hodnotou kovu. Zdara Pezinková zvítězila ve skoku vysokém na halovém mistrovstvím republiky dospělých. To není všechno. Její příběh má dokonalý happy ending. Devatenáctiletá závodnice AC Pardubice totiž porazila svůj vzor Michaelu Hrubou. Teď si přeje ještě jeden šťastný konec. Ráda by se z "Mozarťáku" probojovala na medicínu.
9 fotografií

Na výškařský vzor hleděla z výšky. Porazit Míšu je neuvěřitelné, říká Pezinková

Ostatní sporty
Krajská nemocnice v Liberci. Ilustrační snímek.
Doposud největší zátěžovou zkouškou prošla Krajská nemocnice Liberec (KNL), kde kvůli žhářskému útoku aktivovali druhý stupeň traumatologického plánu. Tragická událost se odehrála v pondělí 29. ledna v noci v liberecké ulici 1. máje, když třiatřicetiletý muž vhodil zapálený kanystr do baru Black Panther (Černý panter) a následně utekl.

11 pacientů, 90 minut. Žhářský útok prověřil traumaplán liberecké nemocnice

Liberecko
Interní oddělení v Písku. Snímek je ze Světového dne zdraví.
Interní oddělení Nemocnice Písek získává v tuzemsku velmi dobré jméno. Dokládá to rostoucí počet úspěchů a ocenění jeho lékařů v odborných kruzích. Dva z nich budou podle mluvčí a. s. Jihočeské nemocnice dokonce Kateřiny Koželuhové Českou republiku reprezentovat na Mezinárodním kongresu interní medicíny MIRCIM, který se bude konat letos v květnu v polském Krakově.

Písečtí internisté se těší uznání. Dva lékaři byli vybraní na světový kongres

Písecko
Nový přístroj umožní nadstandardní způsoby vyšetření.
Oddělení nukleární medicíny ve Slezské nemocnici se rozloučilo s přestárlými přístroji včetně dvacetileté tomografické gamakamery. Svou přístrojovou techniku výrazně modernizovalo. V rámci dotačního programu se jí podařilo vysoutěžit moderní hybridní tomografický zobrazovací systém SPECT/CT firmy GE Healthcare za třiadvacet milionů korun.

Slezská nemocnice v Opavě modernizovala oddělení nukleární medicíny

Opavsko
Primář gynekologicko-porodnického oddělení přerovské nemocnice Vladimír Boháč.
Je nejmladším primářem přerovské nemocnice. Dříve to možná byla nevýhoda, která spočívala v nejistotě z krátké praxe, ale dnes už to neplatí. Vladimír Boháč šéfuje gynekologicko-porodnickému oddělení pět let. Nebojí se zavádět nové operační postupy v gynekologii a urogynekologii a také prosazuje zkvalitnění péče na porodnickém oddělení.

Nejmladší primář přerovské nemocnice: Bez pokory to v medicíně nejde

Přerovsko
Fakultní nemocnice Olomouc otevřela Centrum zdraví a prevence, 5. prosince 2023
Inovativní pracoviště pro zlepšení kvality života a předcházení nemocem v úterý otevřela Fakultní nemocnice Olomouce. Centrum zdraví a prevence, jehož součástí jsou Ambulance preventivní medicíny, Oddělení praktického lékařství a Ambulance psychosomatické medicíny, najdou klienti v pavilonu F, někdejším sídle Oddělení alergologie a klinické imunologie.
9 fotografií

Fakultka otevřela Centrum zdraví a prevence, s první psychosomatickou ambulancí

Olomoucko
Veletrh hraček, her a potřeb pro děti
Vydejte se o nadcházejícím víkendu s celou rodinou na For Kids, největší veletrh hraček, her a potřeb pro děti. Součástí programu, který připravuje Deník s rubrikou Miminek, bude fotografování s vánoční tématikou dětí ale i celých rodin, pořízení snímků do soutěže Školák Deníku a rozhovor s terapeutkou klinické nutriční medicíny Monikou Novotnou na téma strava v případě alergií a jak si zdravě vybavit lékárničku v době viróz a nachlazení. Těšit se můžete i na několik dárků.

Miminka míří na For Kids: Veletrh plný dárků, fotek, zábavy i užitečných rad

Rodina
Podpora z fondů EU usnadnila výcvik záchranářů.
Záchranáři ze Zlínského kraje získali nové vzdělávací a výcvikové prostory i vybavení. S podporou evropské dotace došlo k rozšíření Vzdělávacího a výcvikového střediska (VVS) Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje. Zásadně se zvýšila kapacita školicích prostor a kvalita přístrojového vybavení. Středisko navíc nyní slouží nejen složkám Integrovaného záchranného systému (IZS), ale také veřejnosti, dobrovolným hasičům, středním školám, jednotkám městské policie a dalším.
8 fotografií

Resuscitace, válečná medicína i trauma. Záchranáři se školí v novém středisku

Česko a EU
Jihlavský lékař Tomáš Tajč.
/ROZHOVOR/ Obrovskou vlnu nevole u lékařů vyvolala novela zákoníku práce, která legalizuje až 832 přesčasových hodin ročně. Dosud to byla polovina. Mladí lékaři požadují také změnu finančního ohodnocení. Přesčasy v prosinci odmítly sloužit tisíce lékařů v celém Česku, mezi nimi i lékař z jihlavské nemocnice Tomáš Tajč. „Změny určitě nastanou, věřím tomu,“ vyjádřil se Tajč v rozhovoru pro Deník.

Jihlavský lékař má 80 hodin přesčasů měsíčně. V prosinci odmítá přidat další

Jihlavsko
Výstavba Simulačního centra intenzivní medicíny byla ve čtvrtek zahájena za účasti ministra zdravotnictví Vlastimila Válka.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Nejenom zkušení, ale přímo dokonalí budou špičkoví lékaři z oboru intenzivní medicíny, a to jak z motolské nemocnice, tak z dalších významných pracovišť. Z pražských nemocnic i ti, kteří působí mimo metropoli. Zlepšit jejich přípravu pomůže nové simulační centrum, které se začíná stavět v areálu motolské nemocnice. Zatím je na jeho místě jen jáma – za dva roky se však už má chystat spuštění provozu.
27 fotografií

V Motole budou lékaři simulovat. Zlepší to péči o ohrožené pacienty

Praha
Akce pro středoškoláky se zájmem o medicínu se koná v Hradci Králové od 24. do 27. srpna.
/FOTO/ Zajímá je medicína, ale nejsou si úplně jistí, jestli je to pro ně to pravé povolání. Proto se přihlásili na Medikemp, který pro ně v těchto dnech, od 24. do 27. srpna, pořádá už popáté Lékařská fakulta v Hradci Králové. 41 studentů gymnázií a zdravotnických lyceí absolvuje během čtyř dnů krátké stáže na odborných pracovištích lékařské fakulty a Fakultní nemocnice Hradec Králové, aby blíže poznali lékařskou profesi.
12 fotografií

Medikem nanečisto. V Hradci začal 5. ročník Medikempu pro středoškoláky

Čtenář reportér
Ivana Baldo.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Bývalá sportovní pilotka a letuška Ivana Baldo se v šestapadesáti letech rozhodla změnit svůj život. Domov ve Slaném a práci v hlavním městě nechala za sebou a odešla do Indie. Společně s dětmi, dvanáctiletým Vojtou a dospělou Angie, žije v pobřežním městečku Varkala. Přestože tam syn chodí do školy, současně zůstává žákem i ve Slaném a každý rok musí do Čech přijet na přezkoušení z českého jazyka a dějepisu. Díky tomu se mohl Deník s oběma setkat u společných přátel na zahradě rodinného domu v Libušíně.
32 fotografií

Ivana Baldo: Srdce jsem nechala v Indii. Musela jsem se pro něj vrátit

Kladensko
Pavel Brejník.
/FOTOGALERIE/ Praktičtí lékaři se ve svých ordinacích nezastaví, přesto jich je zejména na venkově nedostatek. I když obce lákají na různé benefity či služební byt, pro venkovského doktora je klíčové, aby se dokázal trvale uživit. Pokud nemá ve vsi a okolí dostatečnou klientelu, která se utváří i řadu let, provozovat ordinaci je pro začínajícího doktora celkem nereálné.
7 fotografií

Lékař Pavel Brejník: Jsem dělník medicíny už dvaačtyřicet let a neměnil bych

Kladensko