ŠTÍTEK: Liberecký kraj

Ilustrační foto. Daně.
Města v Libereckém kraji reagují na vládní zvýšení daně z nemovitosti, Frýdlant se rozhodl tuto zátěž občanům pro příští rok snížit o pětinu, v Jablonci plánují zavedení druhého koeficientu, v Chrastavě i Hrádku budou mít vyšší daň průmyslové podniky a Liberec by rád těch 40 až 60 milionů vybraných navíc využil na opravu silnic.

Daň z nemovitosti Frýdlant sníží o pětinu. Liberec peníze využije na silnice

Liberecko
Podepsání Memoranda o porozumění.
/FOTO, VIDEO/ Liberecký kraj a České Radiokomunikace jednaly v pondělí 17. června o budoucnosti Horského hotelu a vysílače Ještěd, výsledkem je podepsání Memoranda o porozumění. V něm se České Radiokomunikace zavázaly, že do konce letošního roku nebudou jednat o prodeji objektu s žádným jiným zájemcem. Jak informoval generální ředitel společnosti Miloš Mastník, jsou připraveni s krajem diskutovat o možných podmínkách prodeje.
81 fotografií

Budoucnost Horského hotelu a vysílače Ještěd? O jeho koupi znovu usiluje kraj

Liberecko
Fotbal. Ilustrační foto
Škatulata, hýbejte se! Od 1. do 14. června proběhlo v českém fotbale tzv. volné přestupní období, kdy lze právě v tomto úseku uskutečnit bez souhlasu mateřského klubu přestup v režimu amatérských hráčů. Deník zjišťoval, kdo v Libereckém kraji tuto šanci využil. Budete se divit, kdo komu utekl. Zároveň se dozvíte, kolik musí kluby za nové hráče zaplatit.

PODÍVEJTE SE: Volné přestupní okno skončilo. Kdo komu utekl a kolik to stálo?

Fotbal
Matyáš Dufek, 27. března 2024, 4040 g, 51 cm, Liberec. Se souhlasem rodiny
/HLASUJTE V ANKETĚ O NEJSYMPATIČTĚJŠÍ MIMINKO/ Představujeme vám další fotogalerii nově narozených miminek z Libereckého kraje. Díky Deníku a rozvoji nových technologií a sociálních sítí se tak na fotku vašeho miminka snadno a rychle mohou podívat třeba i sestřenice či kamarádka z druhého konce světa a spolu s ní i na snímky dalších miminek narozených v daném regionu. 
10 fotografií

Podívejte se na miminka narozená v Libereckém kraji ve 24. týdnu roku 2024

Právě jsme se narodili
Křišťálové údolí - sklářské podniky opět zvou zájemce na návštěvu provozů.
Víkend Křišťálového údolí v Libereckém kraji letos slaví 300 let od začátku výroby skleněných svítidel. Návštěvníci mohou navštívit více než 50 sklářských provozů, dílen a muzeí, kde si vyzkouší výrobu skla a užijí si bohatý doprovodný program. Akce se propojí s festivalem LUSTRFEST v Kamenickém Šenově a nabídne jedinečné zážitky včetně otevřených dveří u velkých výrobců jako Crystalex a Preciosa Lighting.

Víkend Křišťálového údolí propojí festival LUSTRFEST v Kamenickém Šenově

Volný čas
Jan Farský na předvolebním mítinku s ministrem vnitra a 1. místopředsedou vlády Vítem Rakušanem.
Čtyřiačtyřicetiletý právník a ředitel Institutu moderní politiky iSTAR Jan Farský (STAN) ze Semil je jediným politikem z Libereckého kraje, který se dostal do Evropského parlamentu. Bývalý starosta Semil je ženatý, vychovává s manželkou čtyři děti a odmala se věnuje skautingu. „Za klíčové téma považuji posílení bezpečnosti Evropy. A to skrze větší spolupráci na poli obranného průmyslu. Což by mělo vést k větší prosperitě a k dlouhodobému zlepšení konkurenceschopnosti Evropy. Také se chci zaměřit na podporu znevýhodněných regionů u nás,“ řekl Farský v rozhovoru pro Deník

Liberecký kraj má europoslance. Jan Farský se zaměří na znevýhodněné regiony

Jablonecko
Všelibice uspěly v krajském kole soutěže Vesnice roku 2024.
Vítězem krajského kola soutěže Vesnice roku 2024 v Libereckém kraji se stala obec Všelibice na Liberecku. Zvítězila v konkurenci třinácti dalších přihlášených obcí napříč regionem, komisi zaujala především opravenými veřejnými budovami, koncepcí rozvoje a inovativním přístupu k moderním technologiím či šíření informací. V dalších kategoriích uspěly z Liberecka ještě Mníšek a Svijany, ale porotu zaujaly také Roprachtice na Semilsku a Polevsko z Českolipska.

V krajském kole Vesnice roku zvítězily Všelibice. Komise ocenila i další

Liberecko
Modrý slon v liberecké zoo.
Modrý slon je název akce, kterou již po 19. hostí Zoo Liberec, letos se koná v prostorách pavilonu žiraf. Od úterý 11. června do neděle 16. června si tu návštěvníci mohou prohlédnout celorepublikovou výstavu vybraných výtvarných prací, jejímiž autory jsou handicapovaní klienti z čtyřiceti chráněných dílen a organizací z celé republiky.  

Modrého slona hostí liberecká zoo v prostorách pavilonu žiraf

Čtenář reportér
Instalace chytrých podložek v Domově důchodců v Jindřichovicích pod Smrkem.
Snížení rizika proleženin díky reportingu polohování a monitoring vitálních funkcí seniorů patří k hlavním funkcím chytrých podložek, které nově využívají klienti Domova důchodců v Rokytnici nad Jizerou a Jindřichovicích pod Smrkem. Jejich testovací režim potrvá čtyři měsíce a s financováním pomůže domovům projekt Agentury regionálního rozvoje, a to EDIH Northeast Bohemia, z něhož bude uhrazeno 75 % nákladů na monitoring. Financování probíhá v režimu Test Before Invest, kdy si domovy mohou ve zkušební době nezávazně otestovat nejen podložky, ale také nositelné senzory a čidla, která dokáží vyhodnocovat množství CO2 ve vzduchu, vlhkost, teplotu a další hodnoty prostředí.
3 fotografie

Domovy důchodců v Libereckém kraji testují chytré podložky, technologie pomáhá

Liberecko
Mezinárodní záchranářské manévry.
Mezinárodní záchranářské manévry se uskutečnily na začátku června v polské Jelení hoře. Liberecká posádka tam vyslala čtyři hasiče, kteří trénovali mimo jiné v nočním terénu a vyzkoušeli si i fungování ve virtuální realitě a na videu je vidět i třeba nácvik resuscitace malého dítěte nebo intubace či příklady střel a granátů. Podívejte se sami.

VIDEO: Liberečtí hasiči cvičili ve virtuální realitě a v nočním terénu v Polsku

Liberecko
Účastníci tradičního setkání veteránů si dali sraz v areálu johanitské komendy i v minulých letech.
Českodubskými slavnostmi ožije město na Liberecku už v pátek a sobotu 14. - 15. června a návštěvníci se můžou těšit na zajímavý program. Začne se už v pátek večer promítáním letního kina, na programu jsou dvě oblíbené české komedie. Sobotu zaplní Český Dub stánkaři s nabídkou regionálních produktů i nejrůznějšího drobného zboží a den zpestří i přehlídka historických vozidel. Program slavností v Českém dobu nabídne i Rodinný den na Šibeničním vrchu, kde děti čeká hra s pětadvaceti stanovišti a následovat bude Burgrfest s koncerty kapel.
43 fotografií

Letní kino, stánkaři i historická auta. Známe program Českodubských slavností

Volný čas
Dům, kde dříve sídlila pobočka České pošty, je k prodeji.
Poslat doporučeně psaní či balíček, zaplatit složenky nebo si vyřídit další listovní služby mohou obyvatelé Liberce téměř už rok pouze na šesti pobočkách České pošty. Jejich původní počet poklesl z dvanácti na polovinu, k redukci došlo po změně legislativy a státní podnik tehdy na tři sta nepovinných poboček zrušil z ekonomických důvodů bez náhrady. A zatímco některé domy zejí prázdnotou, jiné bývalé pobočky získaly druhou šanci.
30 fotografií

Rok od zavření poboček České pošty. Jak se proměnila poštovní místa v Liberci?

Liberecko
Swap i bazárek, dílny pro děti a dospělé, tematické přednášky i prohlídky věže s výstavou se staly součástí programu unikátní události Re-use den, který se uskutečnil druhou červnovou neděli v prostorách Zauhlovačky ve Vratislavicích nad Nisou.
/FOTO, VIDEO/ Swap i bazárek, dílny pro děti a dospělé, tematické přednášky i prohlídky věže s výstavou se staly součástí programu unikátní události Re-use den, který se uskutečnil druhou červnovou neděli v prostorách Zauhlovačky ve Vratislavicích nad Nisou. Akci iniciovala Česká federace nábytkových bank a re-use center, která se snaží touto cestou ukázat, jak se každý může zasadit o krásnější budoucnost.
73 fotografií

Vratislavice ožily Re-use dnem. Návštěvníci objevovali poklady a tvořili

Liberecko
Volby do Evropského parlamentu. Ilustrační foto.
O víkendu se konaly volby do Evropského parlamentu, v celé republice byla rekordní účast 36,5 %, na Liberecku to bylo dokonce lehce přes 37 %. Rekordmanem našeho okresu co do počtu voličů je obec Janovice v Podještědí, kde volilo 64,2 % lidí, naopak v Novém Městě pod Smrkem dorazilo k urnám jen 29,4 % voličů. Celkově zvítězilo na Liberecku hnutí ANO, na druhém místě skončila koalice SPOLU, stejně jako v celém Česku. Poslancem Evropského parlamentu za hnutí STAN se stal Jan Farský, dřívější zastupitel Libereckého kraje a rodák z Turnova.

Rekordní účast v eurovolbách byla i na Liberecku, někde až 64 %. Uspěl Farský

Liberecko
Platforma Nesnězeno zachraňuje jídlo, které by skončilo v koši. Ilustrační foto.
Každý Čech vyhodí ročně 91 kilogramů potravin, v součtu to činí za celou republiku neuvěřitelných 1,9 milion tun. S cílem to změnit vznikla anti-food waste plattforma Nesnězeno, která své působení rozšířila do Libereckého kraje. Ten se stal v pořadí sedmým krajem, ve kterém mohou zákazníci kaváren, restaurací, ale i obchodů s potravinami předcházet zbytečnému plýtvání jídlem.

V Liberci vyrazí do boje proti plýtvání jídlem, zapojí se regionální podniky

Liberecko
Riziko srážky se zvěří se zvyšuje hlavně na jaře a na podzim.
Střetů se zvěří na českých silnicích neubývá. Navíc rostou výdaje za opravy. Auta jsou totiž stále častěji vybavena moderními technologiemi či LED světlomety. Podle aktuálních dat Srna indexu by řidiči měli být obezřetní především ve Zlínském, Ústeckém a Libereckém kraji. Naopak menší pravděpodobnost srážky s lesní zvěří je v Plzeňském a Jihomoravském kraji.

Počet střetů s lesní zvěří je v ČR vysoký. Víme, které kraje jsou nejrizikovější

Doprava
Na krajský sraz se těší za pořadatele i náčelník T. J. Sokol Lomnice nad Popelkou a sokolské župy Krkonošské-Pecháčkovy Petr Sádek.
/ROZHOVOR/ Velký svátek pro Sokol čeká v neděli odpoledne Turnov. Při deseti skladbách bude cvičit přibližně tisíc pět set žen, mužů a dětí na stadionu Sokola. Krajský slet, který se koná každých šest let, doplní i ukázky různých sportů a také jeden pokus o vytvoření českého rekordu. Ten je inspirovaný ziskem první zlaté medaile pro Československo, ve šplhu na laně jí získal před sto lety sokol Bedřich Šupčík. Na krajský sraz se těší za pořadatele i náčelník T. J. Sokol Lomnice nad Popelkou a sokolské župy Krkonošské-Pecháčkovy Petr Sádek.
5 fotografií

Sokol Petr Sádek z Lomnice se podílel na hromadné skladbě Rocková symfonie

Z okolí
Jan Peřina, 2. června 2024, 3600 g, Česká Lípa.
/HLASUJTE V ANKETĚ O NEJSYMPATIČTĚJŠÍ MIMINKO/ Představujeme vám další fotogalerii nově narozených miminek z Libereckého kraje. Díky Deníku a rozvoji nových technologií a sociálních sítí se tak na fotku vašeho miminka snadno a rychle mohou podívat třeba i sestřenice či kamarádka z druhého konce světa a spolu s ní i na snímky dalších miminek narozených v daném regionu. 
10 fotografií

Podívejte se na miminka narozená v Libereckém kraji v 23. týdnu roku 2024

Právě jsme se narodili
Na krajský sraz se těší za pořadatele i náčelník T. J. Sokol Lomnice nad Popelkou a sokolské župy Krkonošské-Pecháčkovy Petr Sádek.
/ROZHOVOR/ Velký svátek pro Sokol čeká v neděli odpoledne Turnov. Při deseti skladbách bude cvičit přibližně tisíc pět set žen, mužů a dětí na stadionu Sokola. Krajský slet, který se koná každých šest let, doplní i ukázky různých sportů a také jeden pokus o vytvoření českého rekordu. Ten je inspirovaný ziskem první zlaté medaile pro Československo, ve šplhu na laně jí získal před sto lety sokol Bedřich Šupčík. Na krajský sraz se těší za pořadatele i náčelník T. J. Sokol Lomnice nad Popelkou a sokolské župy Krkonošské-Pecháčkovy Petr Sádek.
5 fotografií

Sokol Petr Sádek z Lomnice se podílel na hromadné skladbě Rocková symfonie

Jablonecko