ŠTÍTEK: válka

Princ Harry a Meghan Markle
Rasismus a přetvářka. Taková je podle slov prince Harryho a jeho manželky Meghan realita v britské královské rodině. Vážná obvinění vůči princovým příbuzným vznesli Vévodové ze Sussexu v prvních třech dílech dlouho očekávané dokumentární série o životě manželů. Společnost Netflix je zpřístupnila ve čtvrtek. Podle komentátorů dokument znamená pro královskou rodinu krizi, ale poškodí i Harryho a Meghan.

Harry a Meghan nenechali na královské rodině nit suchou. Dokumentem začali válku

Svět
Pozvání do první prezidentské debaty Deníku přijali Jaroslav Bašta, Denisa Rohanová a Tomáš Zima
Prezidentský souboj Deníku pokračoval první online debatou se třemi kandidáty, kteří podle průzkumů volebních preferencí zaujímají mezi devítkou zaregistrovaných poslední místa. Jsou to Jaroslav Bašta, Tomáš Zima a Denisa Rohanová. Ta se ovšem nakonec prezidentských voleb nezúčastní, podle Nevyššího správního soudu měla podporu členů bývalé Poslanecké sněmovny.
13 fotografií

S Putinem se jednat musí, soudí kandidáti na prezidenta Bašta, Rohanová i Zima

Prezidentský souboj Deníku
Milan Štěkovič v roce 2021
Věděli, že když ustašovci - členové fašistického hnutí - dorazí do jejich vesnice, bude zle. Z pětičlenné srbské rodiny žijící na chorvatském území přežili II. světovou válku jen dva: Milan Štěkovič a jeho matka. Ostatní sourozenci zemřeli v Jasenovaci, chorvatské Osvětimi. Otce čekala smrt v uniformě jugoslávského partyzána. Ne, takové dětství jako současný obyvatel Zlína Milan Štěkovič nechce nikdo zažít. Jeho dramatický příběh přinesla organizace Paměť národa.
4 fotografie

Milan Štěkovič přežil chorvatskou Osvětim, kde nepálili jen cihly, ale i lidi

Společnost
Teplárníci z United Energy pomáhají Ukrajině v rámci spolupráce s Koridor UA.
S počátkem zimy se komořanská teplárna rozhodla vyhlásit mezi svými zaměstnanci materiální sbírku na pomoc Ukrajině v rámci spolupráce s organizací Koridor UA. Ta vybudovala logistickou sít - humanitární koridor přímo na Ukrajinu a dováží pomoc nepřetržitě tam, kam se jinak velmi těžko dostane - vnitřně vysídleným obyvatelům, na frontu i do okupovaných oblastí. Tedy lidem, kteří ji skutečně potřebují.
4 fotografie

Teplárníci z United Energy pomáhají Ukrajině v rámci spolupráce s Koridor UA

Čtenář reportér
Lev Trockij a Lev Kameněv přijíždějí do Brestu Litevského
Začátkem prosince 1917 vystoupila na nádraží v tehdejším Brestu Litevském bolševická delegace vedená Lvem Trockým, aby tu začala jednat o smlouvě, která by ukončila ruské angažmá v první světové válce. Bolševici si po svém uchopení moci potřebovali uvolnit ruce pro vypořádání se s vlastní domácí opozicí. Obětí dojednané smlouvy se stali i českoslovenští legionáři, kteří si museli cestu z Ruska vybojovat.
10 fotografií

Brestlitevský mír: Podlá smlouva mezi bolševiky a Němci zradila české legionáře

Svět
Ilustrační foto.
Občanů Ukrajiny, kteří nově přicházejí jako uprchlíci před hrůzami války a registrují se ve středních Čechách, v posledních měsících ubývá. V září jich bylo přes 1,5 tisíce, v říjnu 1,3 tisíce – a za listopad už výrazně pod tisíc: ve středu 30. listopadu na jednání krajského krizového štábu zazněl údaj 844 (platný k 29. 11.). Celkově, tedy od března, se ve středních Čechách zaregistrovalo 61 tisíc běženců.

Příchozích z válkou zasažené Ukrajiny se nyní registruje měsíc od měsíce méně

Z okolí
Lidé na Rudém náměstí v Moskvě. Ilustrační snímek
Pro vyjednávání s Ukrajinou je 55 procent Rusů, pro pokračování války jen 25 procent, napsal ve středu zpravodajský server Meduza o výsledcích neveřejného průzkumu veřejného mínění, provedeného za zakázku Kremlu. Současně portál připustil, že Kreml, který není ochoten k ústupkům a nehodlá se vzdát zabraného území Ukrajiny, se sotva bude ohlížet na názor účastníků průzkumu. 
144 fotografií

Stoupenců míru v Rusku přibývá. Pro válčení je čtvrtina dotázaných, tvrdí server

Svět
Souboj Deníku: Čeho se bojíte (jakou hrozbu považujete v současnosti za nejzávažnější)?
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš se přiznal, že má klaustrofobii, takže se jako čert kříže bojí zorbingové koule. Naopak Petr Pavel má pro strach uděláno, a proto v plzeňské zoo klidně krmil lvy. Virginie Woolfové se nebojí nikdo. Na běžné lidské úzkosti jsme se ale prezidentských kandidátů neptali. Zajímalo nás, co uchazeči o nejvyšší státní úřad považují za největší hrozbu současnosti. 

Prezidentský souboj Deníku: Kandidáti prozradili, čeho se v dnešní době obávají

Prezidentský souboj Deníku
Masakr ve Whitmanově misii začal smrtícím útokem na misionáře Marcuse Whitmana. Důsledkem masakru byla kajuská válka mezi kmenem Kajusů a bílými osadníky, která zuřila na severozápadě Spojených států sedm let
Dne 29. listopadu 1847 zaútočila malá skupina indiánů z kmene Kajusů na severozápadě Spojených států na takzvanou Whitmanovu misii. Následoval několikadenní masakr, jemuž padli za oběť zakladatel misie Marcus Whitman, jeho žena Narcissa, devět dalších mužů a dva dospívající chlapci. Ženy a dívky indiáni odvlekli. Mezi unesenými byla i dcera legendárního stopaře Jima Bridgera.
17 fotografií

Masakr v misii zahájil kajuskou válku. Obětí byla i dcera legendárního stopaře

Svět
Generálmajor Bohuslav Dvořák s prezidentem Afghánistánu Hamidem Karzáím.
/ROZHOVOR/ Generálmajor Bohuslav Dvořák v armádní kariéře dosáhl prakticky všeho. V roce 1997 připravoval jakožto vystudovaný letec vrtulníkovou jednotku v Bosně, o několik let později se účastnil mírové mise AFOR v Albánii. A na přelomu let 2006-7 měl právě on 4 měsíce na starosti velení nad vojenskou částí kábulského mezinárodního letiště. V letech 2012-14 působil pod Petrem Pavlem jako zástupce náčelníka generálního štábu a před odchodem do obranného průmyslu i jako náměstek ministra obrany. S vojenským světoběžníkem, který dnes spokojeně žije v Hostivicích, Deník mluvil u příležitosti nedávného Dne válečných veteránů.
12 fotografií

Generálmajor Bohuslav Dvořák: Ve válce je nejdůležitější vůle nevojáků se bránit

Praha
Hlídka americké námořní pěchoty pátrá v evergladeských bažinách po ukrytých Seminolech během druhé seminolské války
Indiánský kmen Seminolů patřil původně k silnému a jednotnému kmeni Kríků, obývajícímu celý jihovýchod dnešních Spojených států amerických. Oddělil se od něj v době, kdy Louisianu, Georgii a Alabamu obsadili Angličané a Francouzi. Uchýlil se na poloostrov Florida a zvolil si jméno Seminolové, což znamená odštěpenci. Doufal, že na novém místě najde mír. Ale bílí vojáci přišli i tam.
11 fotografií

Za pomoc otrokům draze zaplatili. Útok na Seminoly zažehl krvavé války s Indiány

Svět
Australský obránce Miloš Degenek a francouzská hvězda Kylian Mbappé
Fotbalové mistrovství světa je nejsledovanější sportovní událostí. Na hráče upírají zrak miliardy lidí. Do svých národních hrdinů vkládají naději miliony fanoušků. To už je sakra nějaká zodpovědnost a tlak. Ale co je to proti tomu, když utíkáte před válkou. Australský reprezentant s balkánskými kořeny Miloš Degenek vnímá kopání do mičudy jinak než většina fotbalistů.
39 fotografií

Fotbal bere s nadhledem. Tlak je, když utíkáš před válkou, říká uprchlík

MS ve fotbale 2022
Karel IV. na fragmentu Votivního obrazu Jana Očka z Vlašimi
Vždy je důležité vyzkoušet všechny prostředky před železem, psal český král a římský císař Karel IV. ve svém pozdějším věku v dopise básníkovi a humanistovi Francesku Petrarkovi. Přesto však musel svou první velkou bitvu vybojovat už ve svých šestnácti letech. A třebaže pod ním zabili jeho koně a jeho samotného zranili do ramene, dokázal v ní i zvítězit. Ani pořádně nevěděl jak…
9 fotografií

První bitva Karla IV.: Koně mu zabili, jeho zranili. Přesto v šestnácti zvítězil

Česko
Dětská hračka na troskách domu zničeného ruským bombardováním ve městě Borodjanka na snímku z 5. dubna 2022
Ruská raketa v noci na středu zasáhla porodnické oddělení nemocnice ve Vilňansku v Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny. Při ostřelování zahynulo novorozené dítě, oznámil šéf oblastní správy Oleksandr Staruch. Ukrajinská média s odvoláním na úřady také informují, že dva lidé přišli o život a další dva utrpěli zranění ráno při ruském ostřelování Kupjansku v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. V Doněcké oblasti na východě země ruská palba během úterka zabila jednoho civilistu u Bachmutu, dalších osm bylo zraněno.
144 fotografií

Ruské ostřelování zasáhlo porodnici. Zahynul novorozenec, tvrdí Ukrajina

Státy mimo EU
Pomník v Těšánkách.
Pátek 28. října 2022. V tento den, kdy jsme si připomínali Den vzniku samostatného československého státu, se lidé v Těšánkách, které jsou místní částí Zdounek, sešli při příležitosti obnovení památníku obětem první světové války. Pomník byl postaven na počest padlých za první světové války. Byl umístěn na okraji obce ve směru od Zdounek. V roce 1942 byl zbytečně zbourán.  
19 fotografií

FOTO, VIDEO: V Těšánkách se setkali u obnoveného pomníku obětem války

Čtenář reportér
Kapitán Otrokovic.
ROZHOVOR/ Jako rodák z Kyjeva neprožívá lehké chvíle. V hlavním městě Ukrajiny mu pracuje maminka, v Oděse žije jeho sestra. Tedy v částech Ukrajiny, kde vinou agresora z Ruska už více než půl roku probíhá válečný konflikt. „V Kyjevě pořád houkají sirény, padají bomby. Pořád se musíte chodit ukrývat a zase se vracet zpátky. V Oděse mám sestru, ani tam to není moc příjemné," pronáší smutně kapitán fotbalových Kvítkovic Oleksandr Pernatskyi.
15 fotografií

Narodil se v Kyjevě, chtěl zpátky na Ukrajinu. Kapitán Kvítkovic mluví i o válce

Fortuna ČFL + MSFL
Ve Svitavách byly položeny další Kameny zmizelých, které připomínají Židy, kteří nepřežili holocaust
Adolf Munk ve Svitavách založil rodinu a taky tkalcovnu se stovkami zaměstnanců. Příběh jeho rodiny ale uzavřel holocaust, po válce se už nikdo do města nevrátil. Munkovu rodinu připomíná jen šestice Kamenů zmizelých, které byly do chodníku před jejich domem vsazeny ve čtvrtek odpoledne. Kameny zmizelých se v České republice usazují od roku 2008. „Připomínají naše zavražděné spoluobčany, o kterých se dlouho nemluvilo a možná záměrně nevědělo,“ řekl Petr Horák ze Svitav.
53 fotografií

Příběh Adolfa Munka utnul Hitler. Rodinu ze Svitav připomínají zlaté kameny

Regiony
Ve Svitavách byly položeny další Kameny zmizelých, které připomínají Židy, kteří nepřežili holocaust.
/FOTO, VIDEO, ANKETA/ Adolf Munk ve Svitavách založil rodinu a taky tkalcovnu se stovkami zaměstnanců. Příběh jeho rodiny ale uzavřel holocaust, po válce se už nikdo do města nevrátil. Munkovu rodinu připomíná už jen šestice Kamenů zmizelých, které byly do chodníku před jejich domem vsazeny ve čtvrtek odpoledne. Kameny zmizelých neboli Stolpersteine se v České republice usazují od roku 2008, v Pardubickém kraji se první objevily právě ve Svitavách. Dnes jich je na ulicích už třiadvacet. Svitavy navíc plánují obnovu židovského hřbitova za městem.
53 fotografií

Příběh Adolfa Munka utnul Hitler. Rodinu ze Svitav připomínají zlaté kameny

Svitavsko
Odhalení desky v Katovicích.
"Děda byl skvělý člověk. Klidný a strašně hodný. Ale na válku nevzpomínal. Jen když jsme třeba viděli válečný film, tak někdy říkal: Ano, takhle to bylo. Tam jsme dostali na zadek. Bylo to opravdové peklo."Těmito slovy zavzpomínala Drahomíra Finková v Katovicích na svého tchána Františka Finka, veterána z druhé světové války a účastníka bojů u francouzského přístavního města Dunkerque.
20 fotografií

VIDEO: Veterán z války se vrátil do Katovic. Doprovodila ho snacha

Strakonicko
Ivan Rollinger, kurátor muzea.
Den válečných veteránů si v sobotu připomněli v Muzeu Patton Memorial Pilsen. Lidé si tak mohli prohlédnout nejen stálou expozici a vojenskou výzbroj a techniku, ale také poslechnout si poutavé vyprávění zakladatelů a příznivců muzea. Program doplnila vystoupení Divadla J. K. Tyla, která před premiérou představila muzikál Kozí válka. Ten vypráví o životě pubertálního Vaška na konci druhé světové války.
6 fotografií

Na válečné hrdiny vzpomínali i v plzeňském muzeu

Plzeňsko
Památka válečných veteránů
Nejen svatý Martin patří k 11. listopadu, ale také je to den, kdy se uctívá památka všech válečných veteránů, obětí válek i novodobých hrdinů, kteří zemřeli při vojenských operacích. K Památníku padlých hrdinů v Sadě Komenského ve Zlíně položili kytici mimo jiné představitelé Zlínského kraje.
2 fotografie

Ve Zlíně uctili památku válečných veteránů

Zlínsko
Obrázky z koncentračních táborů kreslila Helga Hošková Weissová jako malá holka.
Jsou příběhy, které píší dějiny a lidé by je neměli zapomínat. Jeden takový si prožila pamětnice holokaustu Helga Hošková Weissová, ve svých třiadevadesáti letech ho vypráví mladší generaci, aby nebyl zapomenut. Její setkání se studenty v Prachaticích bylo další z aktivit projektu Vzpomínka pro lidskost 2022, které připravuje KreBul, o.p.s. v Prachaticích. 
9 fotografií

Další válka...Věřili jsme, že se lidé poučí, říká žena, která přežila Mauthausen

Čtenář reportér