ŠTÍTEK: válka

Ukrajinci v Humvee na snímku z Bachmutu z 21. prosince 2022
Ruské invazní síly se na různých místech přeskupují a hlavní úsilí soustředí na útočné operace u Kupjansku, Lymanu, Bachmutu, Avdijivky a Novopavlivky na východě Ukrajiny, uvedl ve své ranní operační svodce ukrajinský generální štáb. Ten zároveň hlásí za uplynulý den odražení ruských útoků u desítky obcí v Luhanské a Doněcké oblasti, včetně Bachmutu. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu označil boje u Bachmutu a Vuhledaru za - z ruského pohledu - úspěšně se vyvíjející.
144 fotografií

Rusko posílá na východ posily, tvrdí Kyjev. Britská rozvědka: Nemají dost sil

Státy mimo EU
Íránský protiletadlový raketový systém Bavar 373
Vztahy muslimského světa s Izraelem jsou složité už od konce 40. let, kdy židovští uprchlíci z Evropy začali na území Palestiny budovat vlastní stát. V průběhu 20. století spolu obě komunity svedly několik krvavých válek. Postupem času se však vztahy s někdejšími největšími nepřáteli Egyptem, Sýrií a Irákem z různých důvodů víceméně urovnaly. Vlajku protiizraelského odporu tak dnes na blízkém východě třímá Írán. Jeho nové kroky přinesly obavy z dalšího blízkovýchodního konfliktu.

Vypukne nová válka? Íránské rakety na hranicích Izraele budí obavy

Věda a technika
Nástup vězňů. Dva v popředí podpírají svého druha. Kdyby se totiž neudržel na nohou, byl by nejspíše dozorci popraven.
Koncentrační tábor Buchenwald u německého města Výmar patří mezi vyhledávané cíle těch, kteří se chtějí doslova na vlastní kůži seznámit s nacistickým běsněním před a během II. světové války. Buchenwald patřil mezi největší a nejkrutější místa Evropy, i když v něm vězni mohli chodit do nevěstince. Tragédii téměř 300 tisíc lidí nyní připomínají expozice, do nichž je vstup zdarma. Byť byl po válce tábor do značné míry srovnán se zemí, vězení či kremační pece jsou zachovány jako memento dodnes.
8 fotografií

V koncentráku Buchenwald mohli vězni do nevěstince. I tak šlo o peklo na zemi

Do světa
Ruský tenista Daniil Medveděv v utkání 2. kola French Open 26. května 2022.
Je to palčivé téma, které už téměř rok hýbe celým světem. Tím sportovním nevyjímaje. Stále se totiž řeší, jak přistupovat k ruským občanům. V souvislosti s možnou účastí ruských sportovců na olympiádě v Paříži nabývá tato otázka dalších rozměrů. Mluví se o případném českém bojkotu i méně radikálních řešení. Deník oslovil řadu sportovních osobností z jižní Moravy a Vysočiny, aby přinesl jejich názor na problematiku.

Rusové na OH? Jen v neutrálním dresu nebo úplná izolace. Bojkotem trpí sportovci

Ostatní sporty
Dominik Hašek
Měli by čeští sportovci bojkotovat olympiádu v Paříži, pokud na ní bude startovat Rusko? Do ožehavého tématu se v rozhovoru pro Deník pustil i zvolený prezident Petr Pavel. V exkluzivní anketě jsme následně oslovili řadu osobností českého sportu, zda by případný bojkot schvalovali, a jestli je pro ně návrat ruských reprezentantů do mezinárodních soutěží přijatelný. 
13 fotografií

Rusko na OH? Ať závodí na Sibiři. Osobnosti jsou pro sankce, ale proti bojkotu

Ostatní sporty
Vystěhování obyvatel Rychtářova, kteří museli opustit své domovy v roce 1941.
Je chvíli po druhé světové válce a v domě v Komořanech na Vyškovsku se tísní dvě rodiny. Česká, jejíž domov se stal obětí bojů, a německá. Obě zasažené válkou, každá na opačné straně barikády. Společně žijí rok, než Němci kvůli odsunu odcházejí. Těžko představitelné příběhy a osudy obyvatel Vyškovska nyní mapuje historička Moravského zemského muzea v Brně Dana Vedra.
11 fotografií

Obyvatele obcí na Vyškovsku vystěhovali nacisté. Historička zkoumá jejich osudy

Vyškovsko
Vystěhování obyvatel Rychtářova, kteří museli opustit své domovy v roce 1941.
Rychtářov, Lhota, Pařezovice, Opatovice i Hamiltony. Obyvatele těchto někdejších nezávislých obcí a současných místních částí Vyškova nacisté za druhé světové války nuceně vystěhovali, protože jejich domovy ustupovaly rozšíření vojenského cvičiště. Postupně stejně dopadli na Vyškovsku také lidé v Podivicích, Radslavicích, Radslavičkách, Zelené Hoře, Studnicích, Odrůvce, Nových Sadech, Podomí, Krásensku a Březině.
11 fotografií

Obyvatele obcí na Vyškovsku vystěhovali nacisté. Historička zkoumá jejich osudy

Regiony
Jedna z amerických stíhaček F-16C, které se zúčastnily války v Zálivu
Strategie omezené pomoci Ukrajině, a jak se původně zdálo i omezené války, bere za své. Po moderních západních tancích Leopard a protileteckých bateriích Patriot mohly být na řadě stíhačky F-16. Americký prezident Joe Biden ovšem v pondělí oznámil, že USA stíhačky Ukrajině nedodají. Podle prezidenta Francie Emmanuela Macrona přesto není nic vyloučené.

Západní podpora Kyjevu? Na Ukrajinu by mohly zamířit F-16, Biden to ale odmítl

Státy mimo EU
Lázně Darkov, rehabilitační sanatorium, Karviná, ilustrační foto.
Do karvinských Lázní Darkov dorazili další ukrajinští váleční veteráni zranění ve válce s Ruskem. Absolvují zde nejméně měsíční léčebný rehabilitační pobyt. Pomůžou jim i moderní robotické přístroje pro léčebnou rehabilitaci a jodobromová solanka. Jejich přepravu, léčbu pobyt a rehabilitaci hradí Nadační fond REGI Base, který má s léčbou a rehabilitací zraněných vojáků už jedenáctileté zkušenosti.
7 fotografií

Lázně Darkov v Karviné. Dorazili tu další ukrajinští vojáci zranění ve válce

Karvinsko
Odhalení pamětní desky pěti obětem holocaustu na hřbitově v Ústí nad Orlicí.
/FOTO/ Nepřežili transport smrti z Osvětimi, náhodou se ocitli v Ústí nad Orlicí a po desítkách let je na jejich hrobu cedulka se jménem. Za oběťmi holocaustu, které měly dosud jen vězeňská čísla, se skrývají zajímavé příběhy. Osud Meijera Cohen de Lara, rabína portugalské židovské komunity v Amsterdamu, je rozluštěný. Další čtyři zůstávají utajené.
37 fotografií

Nepřežili transport smrti a ocitli se v Ústí nad Orlicí. Čísla už dostala jména

Orlicko
Německý tank Leopard 2A6.
Německo poskytne Ukrajině moderní tanky Leopard 2 a umožní to i dalším zemím. Očekávaný krok, který symbolizuje změnu dlouhodobého německého postoje, dnes v Berlíně oficiálně potvrdil kancléř Olaf Scholz, podle něhož je cílem Ukrajinu rychle vybavit dvěma prapory leopardů. To by napadené zemi mělo výrazně pomoci ve válce s Ruskem. Moskva rozhodnutí Berlína kritizovala jako extrémně nebezpečné, naopak Kyjev je za něj „upřímně vděčný“ a kvitují ho i západní spojenci.

Němci pošlou Ukrajině 14 tanků Leopard 2, potvrdil Scholz. Souhlasí s reexportem

Státy EU
Petr Pavel (vlevo) a Andrej Babiš
Kandidát na prezidenta Petr Pavel vyzval svého soupeře Andreje Babiše ke zklidnění situace ve společnosti. Vyčítá mu, že vlivem jeho kampaně dosáhl konflikt kritické hladiny. Chce po něm, aby stáhl všechny reklamní materiály, kde používá strach ze zatažení do války, omluvil se vojákům a veřejně slíbil neútočit a neeskalovat situaci v nadcházejících televizních debatách. K respektování názorů ostatních a k zastavení nenávisti vyzval i Babiš. Uvedl, že své podporovatele vždy prosil o to, aby se chovali slušně. 

Pavel i Babiš vyzvali ke zklidnění situace. Odsoudili výhružky a nenávist

Volební zpravodajství
Spoluautorem petice pod názvem Stanoviska novodobých válečných veteránů Armády ČR a Policie ČR k výrokům Andreje Babiše je i Tomáš Sláma (na snímku).
Mají své rodiny, ženy i děti, přesto neváhají jít do nebezpečí, aby bránili životy druhých. Mnozí z nich čelili válce zblízka a jak sami zdůrazňují, nikomu by ji nepřáli. „Viděli jsme válku na vlastní oči a zažili ji na vlastní kůži. A právě proto uděláme vše, abychom ji udrželi co nejdál od našich domovů a od našich drahých. Nikdo z nás, kdo sloužil s českou vlajkou na rukávu, ale nechce být zneužívaný, urážený a osočovaný v předvolebním boji,“ píšou nyní váleční veteráni v petici, kterou sepsali společně s příslušníky Policie České republiky.
10 fotografií

Zastavte strašení válkou a urážení vojáků, žádají peticí veteráni z jihu Moravy

Z okolí
Živě přenášená debata České televize kandidátů na prezidenta 22. ledna 2022, Praha. Vlevo Petr Pavel, vpravo Andrej Babiš. Uprostřed moderátor Martin Řezníček
Prezidentský kandidát a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) ČTK řekl, že kolektivní obranu Severoatlantické aliance (NATO) nikdy nezpochybnil. Jen si nechtěl představit, že by mohla vypuknout třetí světová válka. Politici musejí usilovat o mír a zabránit válce, uvedl. Sdělil také, že odmítá snahu překrucovat jeho výroky. Na expremiéra se strhla kritika po jeho výroku v nedělní debatě v České televizi (ČT), že by v případě útoku na Polsko nebo pobaltské státy neposlal do těchto zemí české vojáky na pomoc.
11 fotografií

Babiš korigoval výrok, který pronesl na ČT: Kolektivní obranu NATO nezpochybnuji

Volební zpravodajství
Andrej Babiš (vlevo) a Petr Pavel
Sociolog a zástupce ředitele Sociologického ústavu Akademie věd Tomáš Kostelecký vysvětluje, co rozhoduje tyto prezidentské volby, čím se bojuje o hlasy nebo jaké jsou nálady ve společnosti. Babišovu kampaň opírající se hlavně o šíření strachu z války označil za špinavý způsob boje, i když zároveň účinný a velmi chytře vymyšlený. Účelem těchto dezinformací podle něj je zajistit, aby se nemluvilo o něčem jiném. „Když by se debata vedla o tom, jestli je bezpečné, aby jeden člověk ovládl úřad prezidenta, nejsilnější stranu v Česku, významná média, jedny z největších firem v zemi a později případně i vládu, tak by to bylo pro Andreje Babiše nebezpečné,“ vysvětluje expert na sociální nerovnosti či volební chování.

Sociolog Tomáš Kostelecký: Tuto prezidentskou volbu rozhoduje majetek a věk

Volební zpravodajství
Velký úspěch v prvním kole prezidentských voleb zaznamenal Andrej Babiš ve Slatině na Znojemsku. Získal tam 70,86 procent hlasů.
Stejný kraj a srovnatelné podmínky pro život. Přesto se ve dvou téměř sousedních obcích na Znojemsku politické názory zcela rozchází. Přeskače se zhruba stovkou obyvatel jednoznačně poslaly v prvním kole voleb na hrad Petra Pavla. Jen asi sedm kilometrů vzdálená Slatina s více než dvěma sty obyvateli, naopak Andreje Babiše. Kandidát hnutí ANO tam získal rekordních víc jak sedmdesát procent hlasů. V čem se obě obce a názory obyvatel liší, zjišťoval na místě Deník Rovnost.
11 fotografií

VIDEO: Babiš dohlédne na zloděje, Pavel chce válku, zní ze Slatiny na Znojemsku

Znojemsko
Petr Pavel a Andrej Babiš
V prvním přímém duelu se na Deníku v živém vysílání představili oba finalisté letošního prezidentského klání, Andrej Babiš a Petr Pavel. Oba formát online debat Deníku již znali, Babiš z premiérských debat, Pavel z prezidentských. Moderátorka vzhledem k dvacetiminutovému limitu požádala účastníky o stručné, jasné a věcné odpovědi. „A protože se oba chcete stát hlavou České republiky, předpokládám, že to bude vpravdě gentlemanská výměna názorů,“ dodala.
11 fotografií

První živá debata Pavla a Babiše? Pustili se do sebe kvůli nepravdám i míru

Prezidentský souboj Deníku
O prezidentovi České republiky rozhodne druhé kolo. Utkají se v něm Andrej Babiš (vlevo) a Petr Pavel.
Krátce po sečtení hlasů prvního kola prezidentské volby se v České republice objevily billboardy Andreje Babiše, na nichž slibuje, že nezavleče zemi do války. Na to ústavní právník Jan Kysela uvedl, že používání strachu jako volebního nástroje je hanebné a zavrženíhodné. „Já říkám, že nesouhlasím s panem (Petrem) Pavlem, že trvalý mír je iluze,“ obhajoval Babiš ve středečním zcela prvním živém duelu obou kandidátů.
11 fotografií

Nejsem válečník, tvrdí Babiš. Strašíte válkou, kontroval Pavel v živé debatě

Prezidentský souboj Deníku