To nejlepší z HedvabneStezky.cz: Vietnamský Dalí v sukních

Pokoje s obrovskými mravenci, procházky mezi střechami, výstup na žirafí krk, obrovské pavučiny. Tohle všechno můžete zažít v Bláznivém domě vietnamské architektky Dang Viet Nga, která si rozhodně zaslouží své přirovnání k Salvadoru Dalímu.

To nejlepší z HedvabneStezky.cz: Vietnamský Dalí v sukních
To nejlepší z HedvabneStezky.cz: Vietnamský Dalí v sukních
Zdroj: archiv

Vietnamské město Dalat leží patnáct set metrů nad mořem na náhorní plošině Lang Biang. Přijíždím sem natěšená na atmosféru starého koloniálního střediska, které vytvořili Francouzi, aby utekli před vyčerpávajícím vietnamským horkem. Jaké zklamání mě čeká, když objevíme jen přecpané turistické středisko vytvořené pro „typickou vietnamskou klientelu“, která očekává velkolepé domy, všudypřítomné blikající osvětlení a stovky obchodů s lacinými suvenýry. Celé okolní hory navíc podlehly pěstování květin a ovoce, takže místo nedotčených vrcholků jsou k vidění pouze stovky skleníků a políček narvaných jahodami a růžemi.

Jeden opravdový skvost se ale ve městě nachází. Nebýt jednoho deštivého dne, nehodícího se k ničemu jinému než k usrkávání horké vietnamské kávy s kondenzovaným mlékem, pravděpodobně bych ho nikdy neobjevila. Zoufalé počasí člověka donutí navštívit i to, kam by pravděpodobně nikdy nezavítal. V průvodci je okrajově zmíněn jakýsi Crazy House. Bez zjevného zájmu se rozhodnu věnovat mu ono deštivé odpoledne.

Je libo klokaní nebo medvědí pokoj?

Šílená stavba se ukrývá nedaleko hlavního centra města mezi bujnou flórou přilehlé zahrádky. Po zakoupení lístku v malé budce, kterou obsluhuje pán, jenž svým vzhledem podporuje pravdivost přívlastku Crazy, se člověk dostane na malý dvoreček a v následujících minutách nepřestane vycházet z údivu.

Chodbičky jsou věrnou nápodobou krápníkových jeskyní. Jsou osvětlené malými lampičkami a vedou do obytných pokojů. Celý šílený komplex by totiž měl sloužit jako extravagantní guesthouse, kde se může ubytovat prakticky kdokoliv.

Ceny za pokoj se pohybují mezi 29 až 70 dolary, záleží na tom, který z pohádkových pokojů si vyberete. Mnoho větších obytných bloků propojují nadzemní stezky a tunýlky, ve kterých není snadné se neztratit a systematicky projít všechna místa. Jakoby náhodou vás některé malé schůdky zavedou ke dveřím do obytných pokojíčků. Ty jsou samy snad ještě bizarnější než venkovní prostory. Postele obložené zrcadly jsou střeženy barevnými ptáky, půlmetrovými mravenci nebo medvědy. Malá kulatá okénka připomínají Tolkienův Hobitín.

Architektka v říši divů

Oficiálně se dům jmenuje Hang Nga guesthouse, ale právě pro jeho podobu se mnohem více vžil název Crazy House nebo také Fairy Tale House (Pohádkový dům). Je dílem vietnamské architektky, které získala své vzdělání na univerzitě v Moskvě. Když se vrátila zpět do rodné země, rozhodla se navrhnout dům inspirovaný okolní krajinou města Dalat. Mnoho lidí tvrdí, že proto vypadá stavba jako veliký strom.

Kromě dalatské krajiny se prý tato žena plná fantazie vzhlédla i v pohádce Alenka v říši divů, ve světě kreslených postaviček Walta Disneyho nebo v díle katalánského architekta Antonia Gaudího, autora slavné barcelonské Sagrady Familie. Kde je pravda, by musela říct sama autorka. Ta se narodila v roce 1940 do privilegované rodiny vietnamského politika a později prezidenta Truong Chinha, a i proto se jí dostal onoho skvělého vzdělání.

Dnes charismatická žena, která sama sebe nazývá "Sestrou měsíce", dohlíží na dostavbu celého komplexu. Ten by měl být podle plánu hotový v roce 2015, podle rozlehlosti nedostavěných částí je to ale jen velmi málo pravděpodobné.

Co ještě skrývá Dalat

Nakonec se ukáže, že francouzští kolonialisté v Dalatu přeci jen něco zanechali. Když se vydáte ven z hlavního centra městečka, objevíte velké množství nádherných starých vil.

Mnohé z nich jsou ve skvělém stavu a procházka mezi nimi přenese nejednoho návštěvníka Vietnamu na pár minut do Evropy. Mimo ně se na jednom z městských kopečků ukrývá Art Deco Vila posledního vietnamského krále, která rozhodně také stojí za návštěvu.
 

AUTOR: Katka Smolová

Další cestopisy a reportáže z Asie najdete na www.HedvabnaStezka.cz.

 

 MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články