VIDEO: Nebezpečná krása portugalské galéry

Délky až 50 metrů na délku může dosáhnout se svými chapadly podivuhodný živočich - měchýřovka portugalská. Jde jen zdánlivě o medúzovitého tvora, ale ve skutečnosti to není jedinec, ale kolonie geneticky identických jedinců, kteří se specializují ve prospěch celku. Jedinečného živočicha se podařilo zachytit Aaronovi Ansarovi.

Měchýřovka portugalská
Měchýřovka portugalská
Zdroj: Aaron Ansarov

Mapa rozšířeníPhysalia physalis  je zástupce žahavců spadající mezi trubýše, a je považována za velmi nebezpečnou. Tělo je složené vlastně ze čtyř polypů, kdy první tvoří vzdušný měchýř, který plave na hladině moře a dolní části, ve které jsou dlouhá ramena. V rámci kolonie beta jedinec převzal roli hostitele (vrchní část - měchýř, plující na hladině) a ostatní jedinci zajišťují pro celou kolonii potravu a rozmnožování.

Přestože jde o kolonii, málokdy se pohybují o samotě a v teplých mořích vytvářejí skupiny až o počtu kolem tisíce "jedinců". Jde o bezobratlého dravce, který může být nebezpečný i člověku, především pokud má jemnější a tenčí kůži. Jeho žahavá chapadla zanechávají velice bolestivé rány. Ačkoli jde v podstatě o dravce, žije v symbióze s malou rybkou medúzovkou Gronovou, která se živí zbytky mezi žahavými rameny měchýřovky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Aaronovi Ansarovi, penzionovanému fotografovi amerického námořnictva, se jednou podařilo zachytit tohoto nádherného tvora uvězněného na mělčině. Vyvol u něj velký zájem. Následně v již kontrolovaných podmínkách vzniklo nádherné video i snímky, které si můžete prohlédnout na tomto webové odkaze.

A ještě nakonec, jestli hloubáte,  proč je v titulku označení portugalská galéra, tak vězte - že ona měchýřová část, která plove při hladině, připomínala lidem ve své době typické plachty portugalských válečných galér.

Související články