Pitcairnovy ostrovy: Unikátní příroda uprostřed Tichého oceánu

Pitcairnovy ostrovy jsou rájem uprostřed Tichého oceánu. Rájem fauny i flory. A rájem pro vědce.

Zdroj: Profimedia

 

Všechny čtyři Pitcairnovy ostrovy jsou zámořským územím Velké Británie. Najdete je v Tichém oceánu. Obydlený je pouze jediný z nich - (druhý největší) Pitcairn. Žijí tam potomci vzbouřenců z lodi Bounty. Zbylé tři ostrovy - Henderson, Ducie a Oeno - jsou liduprázdné… 

Nejmenší hlavní město na světě

Ostrov Henderson je největším ze všech. Tento korálový ostrov je pokrytý deštným pralesem a místní přírodní rezervace je na seznamu světového dědictví UNESCO. Je jedním z mála, jehož příroda je dodnes téměř nedotčená. Další ostrov - Pitcairn - má vulkanický původ a hlavně je jediným obydleným místem. Na severu ostrova leží se nachází jediné obydlené místo Pitcairnových ostrovů – hlavní město Adamstown. Ve třicátých letech zde žilo přes 200 lidí, do současnosti se ale počet dramaticky snížil na několik desítek obyvatel. 

Zbylé dva ostrovy - Oeno a Ducie - jsou vlastně atoly se zanedbatelnou nadmořskou výškou (ostrov Ducie má v nejvyšším bodě nadmořskou výšku 3 metry).

Vzbouřenci na lodi Bounty (1879), příběh, který napsal Jules Verne, vznikl na základě skutečné události a autor čerpal hlavně z britských námořních dokumentů. Vzpoura námořníků propukla na konci dubna roku 1789 na zaoceánské lodi Bounty. Vedl ji druhý kormidelník Fletcher Christian proti svému veliteli, poručíku Williamu Blighovi. Loď vyrazila z Anglie a směřovala pro náklad chlebovníků na Tahiti. V tomto ráji strávili námořníci několik měsíců. Po vyplutí poručík zpřísnil už tak tvrdé podmínky a za necelý měsíc proti němu posádka povstala. Rozbouření námořníci poručíka Blighe s jeho nejvěrnějšími posadili do malého člunu a nechali je napospas oceánu. Někteří ze vzbouřenců se vrátili na Tahiti, a jiní zakotvili právě u Pitcairnových ostrovů. Vysazený poručík mezitím doplul do Timoru a pak zpět do Anglie. Byl povýšen a za vzbouřenci se vydala výprava s jediným cílem - zatknout vzbouřence. A ukázalo se, ti, kteří zůstali na Pitcairnových ostrovech, neprohloupili - nikdo je neobjevil. Vzbouřenci žijící na Tahiti byli zatčeni a postaveni před soud.

Co tam roste a lítá?

Vegetace na největším ostrově Henderson neprošla nijak výraznou proměnou. Ostrov je porostlý nízkou vegetací - je vysoká 5 až 10 metrů. A jak už to u izolovaných ostrovů bývá, žije na něm plno endemitských druhů.

Žádné původní savce zde ale nenajdete. Ale žijí tu pozoruhodní ptáci. Všechny 4 druhy nelétavých ptáků nikde jinde na světě nežijí. 

Bezobratlí živočichové jsou také jednou velkou neznámou, ale předpokládá se, že i mezi nimi budou budou endemité. Velmi málo se dosud ví o různých druzích ještěrek a beozobratlých. Žije zde krab palmový - největší suchozemský poustevnický krab. Dorůstá délky kolem 40 centimetrů, ale i mnohem více (největší nalezený kus údajně  měřil 1 metr).  Svými mohutnými klepety dokáže bez problému rozbít i kokosové ořechy. Žije zde i langusta hrotorohá (Panulirus penicillatus; obr. dole vpravo) a kareta obrovská (Chelonia mydas; obr. dole vlevo). Svůj domov zde našly obrovské želvy sloní (Testudo elephantopus). Poslední želva jménem Ms T, byla jednou z pěti želv, které byly dovezeny na ostrov Pitcairn od 30. let. Dnes už tam žádné nežijí.

Mnozí mořští měkkýši a houby nebyli dosud identifikováni. Ostnokožci a mořské okurky na tom jsou podobně. Povrch ostrova Henderson je pokrytý korály, a ty pokrývá hustá vegetace. Půda je složena z odumřelé vegetace a roste na ní velmi málo druhů stromů. 

Pitcairnovy ostrovy jsou rájem pro vědce. Při nedávné expedici bylo najednou objeveno 90 nových druhů živočichů. A to je teprve začátek…

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články