Krvavý vodopád zdobí sněhobílou Antarktidu. Co z ledovců vlastně vytéká?

Zářivě bílá Antarktida ukrývá opravdový unikát. Z Taylorova ledovce do jezera Bonney vytéká děsivě vypadající krvavý vodopád. Co stojí za jeho vznikem?

Zdroj: archiv

Z Taylorova ledovce ve východní Antarktidě vytéká proud rudé vody. Kvůli svému krvavému odstínu zbarvení získal i název - Krvavý vodopád (Blood Falls). Za barvou se však skrývá prostá skutečnost - voda obsahuje železo. 

Vytékající voda pochází z nedalekého "neviditelného" jezera, které je pokryté asi 400 metrů silným ledem. To přikrývá jezero už dva miliony let, a uchovává tak v jeho vodách mikrobiální život starý miliony let. 

Tyto mikroorganismy se vyvíjeli naprosto odděleny od zbytku světa. Další zajímavostí je, že červený proud nezamrzá ani při velmi nízkých antarktických teplotách - voda napájející vodopád je totiž slaná. A ne jen tak lehce slaná - je čtyřikrát slanější než vody světových oceánů. 

Ekosystém jako žádný jiný

O vodopádu se už ví dávno - objevil jej geolog Griffith Taylor před více jak 100 lety, v roce 1911. Původní předpoklad, že červenou barvu způsobují řasy nebo sinice rostoucí ve vodách jezera se později nepotvrdil. Pozdější výzkum vody ukázal, že hlavní příčinou je přítomnost železa. 

V rudé vodě, navzdory tomu jak je slaná, se vyskytuje 17 druhů mikroorganismů. Energii, kterou potřebují pro svůj metabolismus, nemohou získávat ze slunečního světla, ale dokázali se přizpůsobit - využívají chemické sloučeniny z reakcí, které vznikají ze železa a síry. Více si o mikroorganismech můžete přečíst na stránkách amerického výzkumu na Antarktidě.  

Podívejte se na video:

 

Úvodní foto: USA Antarctic Program (Peter Rejcek / National Science Foundation)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články