Bájný sluneční kámen mořeplavců se stal skutečností. Vědci jej objevili na vraku ze 16. století

Už staré severské ságy hovořily o takzvaných slunečních kamenech, které při neznalosti kompasu Vikingům pomáhaly určovat pozici lodí na širém oceánu. A současní vědci nyní zjistili, že tyto kameny byly skutečné. A jeden dokonce objevili na vraku lodi. Jak vypadal?

Bájný sluneční kámen mořeplavců se stal skutečností. Vědci jej objevili na vraku ze 16. století
Bájný sluneční kámen mořeplavců se stal skutečností. Vědci jej objevili na vraku ze 16. století
Zdroj: archiv

Hrubý, bělavý krystal, který se loni našel ve vraku anglické válečné lodi ze 16. století, je podle francouzských vědců léta hledaný bájný sluneční kámen. O tomto zvláštním druhu minerálu se říká, že pomáhal středověkým mořeplavcům při navigaci, napsala agentura AP.

Už jsme psali: Tajemství záhadného slunečného kamene

Historici se dlouho podivovali nad tím, že Vikingové dokázali na svých objevných plavbách urazit velké vzdálenosti po širém moři. Někteří začali věřit, že určovali směr plavby pomocí průhledných vápencových krystalů, jejichž vlastnosti mohou zkušenému námořníkovi pomáhat ukazovat polohu Slunce při zamračené obloze či mlze.

Pomáhal při polárních nocích a vichřicích

Jedna islandská legenda hovoří o tom, že vikinští mořeplavci používali takzvaný sluneční kámen, ale v souvislosti s mořeplavbou nebyl až dosud žádný objeven.

Francouzští vědci nyní s odvoláním na svůj výzkum oznámili, že kalcitový kámen nalezený na palubě lodi objevené u britského ostrova Alderney v Lamanšském průlivu, je sluneční kámen. Legenda se tak podle všeho stává skutečností.

Vikingové překonávali na svých lodích tisícikilometrovou vzdálenost mezi Islandem a Grónskem a bezpochyby při jedné ze svých plaveb kolem roku 1000 objevili i Severní Ameriku. Ale jejich schopnost navigovat bez kompasu a ve velmi nepříznivých podmínkách - například během polárních nocí či ve sněhových vánicích - byla dosud zahalena tajemstvím. Při absenci viditelných hvězd byla právě sázka na Slunce zřejmě tím nejlepším vodítkem pro určení směru plavby.

Podle Guye Roparsa z laboratoře pro laserovou fyziku na univerzitě ve francouzském Rennes je slunečním kamenem islandský živec. Jde o druh průhledného kalcitu, který je relativně běžný ve Skandinávii a dodnes je používán jako součást některých optických přístrojů. Islandský živec, který se formuje krystalizováním uhličitanu vápenatého, se ukázal jako dobrý polarizátor, a mohl se tedy stát základním materiálem pro tajemný sluneční kámen Vikingů. Tento nerost může být snadno opracován do kosočtverečného tvaru, jehož je k polarizaci zapotřebí.

Úvodní foto: Thinkstock

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články