Černé díry zůstanou ve tmě. NASA nemá na jejich výzkum

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) stornoval astronomický projekt plánovaný na rok 2014, jehož cílem bylo zkoumání takzvaných černých děr a neutronových hvězd.

Černé díry zůstanou ve tmě. NASA nemá na jejich výzkum
Černé díry zůstanou ve tmě. NASA nemá na jejich výzkum
Zdroj: archiv

Důvodem je podle čtvrteční zprávy NASA přílišná finanční náročnost. NASA měla přitom  v plánu spustit v roce 2014 projekt, jehož základem měl být start rakety s rentgenovým teleskopem GEMS určeným pro zkoumání černých děr.

5 největších vesmírných omylů, kterým věříme kvůli sci-fi filmům

Podle šéfa astronomické divize NASA Paula Hertze se ale ukázalo, že rozpočet projektu, původně stanovený na 119 milionů dolarů, by byl překročen až o 30 procent. NASA se proto rozhodla ho zrušit. Na projekt už bylo vynaloženo 37 milionů a dalších 13 milionů bude stát jeho stornování. NASA už dříve zjistila, že náklady na některé klíčové projekty budou vyšší, než se původně předpokládalo. Například budování Webbova vesmírného teleskopu, který by měl v roce 2018 nahradit Hubbleův teleskop, bude stát podstatně víc a dosáhne částky devíti miliard dolarů. 

Podívejte se, jak černá díra pohlcuje hvězdu:

Přestože NASA nemá k dispozici žádné jiné zařízení srovnatelné se zrušeným teleskopem GEMS, pokusí se podle Hertze výzkum simulovat s pomocí jiných přístrojů. Jedním z nich bude teleskop NuStar, který má příští týden vynést do vesmíru raketa ze základny na tichomořském atolu Kwajalein. 

FOTO: Isifa

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články