Facebook je stejně dobrý jako sex. Mozku je to jedno

Záznam na internetových sociálních sítích jako Facebook může díky stimulaci stejných oblastí mozku vyvolat identický pocit uspokojení jako sex nebo dobré jídlo.

Facebook je stejně dobrý jako sex. Mozku je to jedno
Facebook je stejně dobrý jako sex. Mozku je to jedno
Zdroj: archiv

Vyplývá to ze studie vědeckého týmu Diany Tamirové z Harvardovy univerzity v americkém státě Massachusetts. Odborníci vysvětlují zmíněný účinek pudem něco o sobě říci. Asi 30 až 40 procent doby hovoru totiž věnuje mluvčí tomu, aby svému okolí sdělil své zážitky a pocity. A prozrazení osobních podrobností jiným je přitom vnímáno jako odměna. 

Vědci v rámci výzkumu ale nezjišťovali, o jak velký stupeň uspokojení jde. "Nedokazovali jsme, zda prozrazení osobních podrobností stimuluje patřičné nervové oblasti stejnou měrou, jak činí ostatní odměňující aktivity," uvedla Tamirová. Ze závěrů vědecké práce mimo jiné vyplývá, že pokud lidé vypráví osobní podrobnosti příteli, tak jim to podle všeho přináší větší uspokojení než stejný rozhovor s neznámým člověkem. 

Vědecký tým také zjistil, že účastníci experimentu byli ochotni vzdát se dokonce peněz, aby mohli o sobě něco prozradit. V průměru byli ochotni vzdát se 17 procent výdělku výměnou za to, aby se otázky týkající se jiných lidí či témat obrátily na jejich vlastní život. Podobné výsledky již vědci získali v minulosti, když jako alternativu k penězům nabízeli pohledy na atraktivní zástupce opačného pohlaví. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články