Kuchyně budoucnosti: létající filtry, magnetické míchání i přístroje na ochutnávání

Pokud se naplní vize z prestižní designérské soutěže, bude kuchyně budoucnosti vzrušující a současně poněkud děsivé místo.

Kuchyně budoucnosti: létající filtry, magnetické míchání i přístroje na ochutnávání
Kuchyně budoucnosti: létající filtry, magnetické míchání i přístroje na ochutnávání
Zdroj: archiv

Každoroční soutěž Electrolux Design Lab 2012 představuje koncepty, které mají potenciál změnit prostředí, ve kterém žijeme. Jejím cílem není vybrat nejpraktičtější způsoby moderního bydlení - má najít co nejprogresivnější a nejfuturističtější vize, jak by jednou mohly vypadat naše domovy. Podívejte se, jaké projekty jsou to letos - už několikrát se totiž ukázalo, že tato soutěž dokáže předvídat trendy lépe než futurologové… 

1. Aeroball 

Zdroj: nullZemě: Polsko

Designer: Jan Ankiersztajn

Škola: Uniwersytet Artystyczny (Poznaň)

Aeroball je revoluční způsob, jak zlepšit prostředí, v němž žijeme. Bublinky Aeroballu proplouvají a vznášejí se prostorem a přitom čistí a filtrují vzduch. Tam, kde nestačí pouhá filtrace, přichází Aeroball s parfémovanými variantami. Design je inspirován přírodou; zářící povrch koulí absorbuje během dne světlo a v noci ho vyzařuje zpět. Tyto drobné domácí světlušky zlepšují vzduch, který dýcháme. Aeroball čistí, osvěžuje a zkrášluje náš životní prostor, který je v dnešní době cennou komoditou.

  

Čipová budoucnost je tady: Vědci vylepšili opicím mozek implantátem

2. Easy Stir

Zdroj: nullZemě: Norsko

Designer: Lisa Frodadottir Låstad

Škola: Norwegian University of Science and Technology


Easy Stir dává při vaření volnost vašim rukám. Díky využití magnetů, které reagují na indukční varnou desku, Easy Stir míchá jídlo vařící se v hrnci za vás. Svou velikost přizpůsobí každému hrnci a rychlost míchání nastavíte velmi snadno. Nemusíte ho dobíjet, vyměňovat baterie nebo zapojovat do zásuvky. Je kompaktní, lze ho mýt v myčce a uklidit stejně jednoduše a úhledné jako u každé jiné kuchyňské náčiní. Zatímco Easy Stir tvrdě pracuje ve vaší kuchyni, vy můžete trávit více času se svými přáteli a rodinou. 

 

3. ICE

Zdroj: nullZemě: Španělsko

Designer: Julen Pejenaute

Škola: Universidad Politecnica ve Valencii

ICE zaplavuje svět vaření novým světlem. ICE není jen běžná lampa s nastavením intenzity a barvy, která by vyjadřovala náladu stolování. „Zážitek“ je módem vylepšujícím jídlo doplněním interaktivního pozadí, které reaguje na pohyb a vytváří dynamické propojení mezi objekty na stole. Když se ICE umístí nad jakoukoli plochu pro vaření či jídlo, prověří své okolí a pomáhá svému uživateli vytvořit to nejlepší jídlo pro danou příležitost. ICE také zaznamená ingredience, které jste si zvolili pro vaření, a navrhne jídla, která se z nich dají připravit. Můžete také využít ohromnou databázi receptů a ICE vás provede každým krokem přípravy jídla. ICE je skvělým způsobem, jak poznat a užít si zcela nový svět vaření přímo u vás doma.

 Za pět let nebudeme chodit k doktorům. Budoucnost vypadá aspoň jednou růžově

4. Mo'Sphere

Zdroj: nullZemě: Mexiko

Designer: Yunuén Hernández

Škola: Centro de Investigaciones de Diseño Industrial- UNAM

Vzrušení a dobrodružství při vytváření něčeho nového je podstatou zábavného vaření. Mo'Sphere umožňuje svému uživateli experimentovat s chutěmi a zažít nové pocity díky fascinujícímu světu molekulární gastronomie. Až dosud této oblasti vládli nejpopulárnější šéfkuchaři a pětihvězdičkové restaurace. S Mo'Sphere se kuchyně stane místem nových výtvorů a chutí, jaké jste předtím nepoznali.

 

5. SmartPlate

Zdroj: nullZemě: Velká Británie / Rumunsko

Designer: Julian Caraulani

Škola: Coventry University

Sdílejte svůj recept zvukem díky SmartPlate. SmartPlate je prvním talířem na světě, který rozumí fyzické podstatě jídla a transformuje ho do zvuku, čímž uzavírá kompletní kruh smyslů, jimiž vnímáme, co jíme. Talíř se bezdrátově připojí k vašemu mobilu, poté změří jednotlivé aspekty použitých ingrediencí a k nim připojí noty, harmonie a rytmy. Uživatel může aktivně poslouchat, komponovat a vstupovat do interakce s receptem zvuku, a sdílet tak svůj zážitek tím nejintimnějším způsobem: hudbou.

Za více než deset let Electrolux Design Lab posunul hranice designu spotřebičů a etabloval se jako jedna z předních světových soutěží pro studenty průmyslového designu. "Před deseti lety jsme se vydali zmapovat budoucnost. Kam směřuje náš průmysl? Jak budeme vařit, prát a čistit své oblečení v příštích letech? Jak budou spotřebiče v budoucnu vypadat? K dnešnímu dni jsme ohodnotili více než 10 000 konceptů, ale každý rok vidím koncepty a nápady, které by mě nikdy nenapadly. Je to prostě skvělý zážitek, " říká Henrik Otto, viceprezident globálního designu v Electroluxu. Deset vybraných finalistů bude prezentovat své koncepty na finálovém večeru 25. října v italském muzeu designu Triennale v Miláně, aby zde osobně představili svůj koncept porotě složené z expertů na design. Porota jednotlivé příspěvky zhodnotí s ohledem na intuitivnost designu, inovace, estetické kvality návrhu a pochopení potřeb zákazníků. Vítěz soutěže získá šestiměsíční stáž v globálním designovém centru Electrolux a finanční odměnu 5 000 eur. 

 

6. Spummy

Zdroj: nullZemě: Brazílie

Designer: Alexandre de Bastiani

Škola: Pontifícia Universidade Católica v Paraná

Spummy patří budoucnost při vytváření příchutí. Díky využití nanotechnologie vyrobí Spummy pěnu s jakoukoli příchutí nebo s jejich kombinacemi, které si umíte představit. Je to perfektní nástroj pro ty, kteří chtějí udělat dojem. Spummy je inspirován Ferranem Adrià, vynálezcem ochucené pěny, jemuž pomohla k čtyřem vítězstvím v soutěži Restaurant of the Year. Se Spummy se budoucnost pětihvězdičkové kuchyně dostává i k vám domů.

 

7. Treat

Zdroj: nullZemě: Austrálie

Designer: Amy Mon-Chu Liu

Škola: Queensland University of Technology

Tree + Eat = Treat. Treat dokonale kombinuje klasické způsoby uchovávání potravin, jako je například vakuování, s moderní bezkontaktní mobilní technologií. V dnešní hektické době je pohodlné, že se o čerstvost uchovávaných potravin postará někdo tak spolehlivý. Treat komunikuje chytrým a intuitivním způsobem – na blížící se konec doby spotřeby upozorní změnou barvy, a když už lhůta prošla, spadne potravina ze stromu. Svůj Treat můžete dokonce řídit pomocí mobilní aplikace, která zajistí ohřátí jídla před vaším příchodem domů. Dopřejte si s Treat více čerstvých potravin a tolik drahocenného času.

Vědci chtějí předpovídat budoucnost všeho. Má to vyřešit počítač za 20 miliard

 

8. Impress

Zdroj: nullZemě: Nový Zéland

Designer: Ben de la Roche

Škola: Massey University

Kolikrát už se vám stalo, že jste dali do lednice zbytky jídla, zapomněli na ně, a když jste se po týdnu vrátili, našli jste je zkažené? Impress kompletně mění způsob, jakým uchováváme potraviny v chladu. Impress je chladicí stěna, která drží vaše jídlo a pití v otevřeném prostoru, nikoli za zavřenými dveřmi, takže si budete vždy pamatovat, že máte připravený oběd do práce nebo snadno najdete svou půlnoční svačinku. Impress uzpůsobuje chlazení podle množství vložených věcí. Už neplýtvejte zbytky jídla a svým místem a ušetřete peníze s Impress.

 

9. Memory

Zdroj: nullZemě: Čína

Designer: WenYao Cai

Škola: Guangdong Industry Technical College of China

Malou, ale důležitou součástí života mnoha lidí je najít kavárníka, který si pamatuje, kdo jste, a ví, jak máte rádi svou kávu připravenou. Memory je kávovar, který na základě identifikace otisku ruky připraví ten správný šálek kávy pro správnou osobu. Ať už chcete slabou, střední nebo silnou kávu, nebo preferujete espresso před ristrettem, Memory si to vždy zapamatuje. Řeknete, co si přejete, naskenujete ruku a příště, když budete chtít šálek té stejné kávy, Memory je připraven vám posloužit.

 

10. Tastee

Zdroj: nullZemě: Dánsko

Designer: Christopher Holm-Hansen

Škola: Technical University of Denmark

Přáli byste si mít sofistikované náčiní, jako mají šéfkuchaři? Electrolux Tastee je indikátor chuti, který při vaření pomáhá šéfkuchařům nabrat chuť jídla. Tastee má tvar a velikost běžné lžičky s jedním zásadním rozdílem. Tastee ochutnává za vás. Díky použití receptorů založených na lidských chuťových pohárcích vám Tastee řekne, co je třeba, co není nebo i to, co by vás nikdy nenapadlo. Tastee vám pomáhá vytvořit perfektně vyvážené, chutné jídlo pro radost celé vaší rodiny.

FOTO: Electrolux

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

 

 

Související články