Mamutí pohřebiště v Srbsku ukrývalo ostatky několika mamutů. Jsou staré až 100 000 let

Archeologický výzkum ve východním Srbsku odhalil nečekaný nález. Vědci objevili několik mamutích ostatků na jediném místě.

Mamutí pohřebiště v Srbsku ukrývalo ostatky několika mamutů. Jsou staré až 100 000 let
Mamutí pohřebiště v Srbsku ukrývalo ostatky několika mamutů. Jsou staré až 100 000 let
Zdroj: archiv

Otevřený uhelný důl ve východní části země působí dojmem mamutího pohřebiště, napsala agentura AFP. 
Vykopávky jsou fakticky teprve na začátku, ale archeologové už odkryli ostatky sedmi mamutů srstnatých. Jeden z nich měl kly dlouhé téměř dva metry, upozornil Miomir Korać, vedoucí výzkumu v dole v Kostolaci asi 70 kilometrů jihovýchodně od hlavního města Bělehradu.

Rusové našli ostatky mamuťátka. Desetileté mládě vážilo 250 kilo

Místo, kam chodili mamuti umírat?

Už v roce 2009 badatelé našli ve stejné lokalitě v o něco menší hloubce kosti mamutí samice, jejichž stáří bylo stanoveno na milion let. Patřily ale jinému druhu tohoto pravěkého chobotnatce. Nově objevené kosti jsou výrazně mladší, jejich stáří se odhaduje na 70 000 až 100 000 let. 

Podle Korače to znamená, že po celou tu dlouhou dobu se sem mamuti vraceli. "Pro nás je to znamením existence mamutího hřbitova," prohlásil. 

 

Nejistý osud "hřbitova"

Sanja Alaburičová ze srbského Muzea přírodních věd soudí, že kosti na tomto místě shromáždily záplavové vody. O osudu naleziště ale musí podle Korače "rozhodnout stát, jelikož důl v Kostolaci přichází denně o milion dolarů kvůli vykopávkám", které brání těžbě. "Máme v úmyslu pokračovat ve vykopávkách co nejrychleji, budeme pracovat dnem i nocí, ale opakuji, stát musí urychleně rozhodnout o budoucnosti tohoto místa," zdůraznil. Vyprostit všechny kosterní ostatky na světlo ovšem potrvá nejméně půl roku. 

Na světě existují miliony mamutích ostatků, ale jen vzácně jsou takhle přístupné pro průzkum. "Mamutí pole může nabídnout neuvěřitelné informace o životě v těchto oblastech v době ledové," upozornil. 

Podívejte se na video z místa nálezu:

video platform video management video solutions video player

 

Ilustrační foto: Pixmac 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články