více >>

Ptáci útočí! To není Hitchcock ale realita

Tisíce racků obklopily německé zemědělce, kteří se pokoušeli pracovat na poli. Děsivá scéna však dopadla lépe než ve filmu Ptáci.

Rackové mají na podzim problém. Není co žrát. A tak místo ve vodě pátrají po potravě v blízkosti lidských sídel. Vidíme to ve městech, ale občas také na vesnicích. V německém Wesselburenu to viděli víc, než čekali. Když tam na začátku listopadu rozorávali pole, slétla se k traktorům hejna racků ze širokého okolí. Ptáci sice jen v brázdách pátrali po žížalách a broucích, ale pro řidiče to byl zážitek jako vystřižený z hororového filmu. 

Jednalo se o největší z racků - racky mořské. Tito velcí ptáci mohou mít rozpětí křídel až 1,7 metru, navíc jsou draví a často útočí dokonce i na tak velkou kořist, jako jsou kachny. Protože nemají typické ostré zobáky dravců, musí se s kořistí vypořádat jinak. Vyvinuly si chytrou taktiku, jak zabít i velká zvířata: když je uchopí do drápů, nalétnou s nimi nad hladinu moře a v něm je utopí. Biologové zaznamenali i situace, kdy racek s kořistí ve spárech nalétl na velký kámen nebo ji z výšky shodil na kamenné podloží.

Vyzkoušejte si: Když před racky, odpočívajícími na hladině řeky, zamáváte rukama a stoupnete si trošku nad ně, budou vás považovat za dravce. Obrovské hejno pak vzlétne do nebe a vy uvidíte nádhernou podívanou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články