Takhle vypadá zkáza. Češi pomáhají přímo uprostřed bojů v rozbouřené Sýrii

Syřany sužují boje, hlad a zima. Člověk v tísni poskytuje uprchlíkům přímo v Sýrii jídlo, přikrývky a oblečení.

Zdroj: Michal Przedlacki / ČvT

Boje v Sýrii přímo zasáhly už 2,5 milionu lidí a přes 1,2 milionu Syřanů muselo opustit domovy a jsou běženci ve vlastní zemi. Statisíce vnitřních uprchlíků sužuje kromě neustálého bombardování i přicházející zima a nedostatek jídla.

Člověk v tísni (ČvT) poskytuje z prostředků humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni kromě léků a vybavení nemocnic i kojeneckou výživu stovkám dětí na severu země, kam se oficiální pomoc dostává jen obtížně. Tým ČvT zjišťuje potřeby Syřanů přímo v oblastech probíhajících bojů a postiženým distribuuje pomoc. Nejohroženějším lidem, kteří se skrývají ve školách, opuštěných budovách, farmách nebo mešitách ČvT dodá jídlo, přikrývky a teplé oblečení.

Před mrazem a boji není úniku

Do oblastí bojů navíc přichází zima. V listopadu začalo pršet, teploty se drží kolem deseti stupňů a za pár týdnů budou těsně nad bodem mrazu. Bez dek, jídla a teplého oblečení se lidé ocitají ve vážné situaci. „Venku je už moc zima a pořád prší, takže se nedá spát jen tak venku, všichni se snaží najít místo ve škole, u někoho doma nebo na farmě,“ říká dvanáctiletá Noor z města Harem. Lékaři z nemocnice Ras al Hassan jí před několika dny vyndali z těla střepiny, které ji zasáhly při několikadenním ostřelování města.  

Prioritou jen nyní příprava uprchlíků na zimu, dodávky jídla a zdravotnického vybavení. „V současnosti jsme jedna z mála organizací, která je schopná na severu země efektivně pomáhat a okamžitě dostávat pomoc strádajícím civilistům,“ říká Marek Štys. Kromě okamžité pomoci nejohroženějším Člověk v tísni vybavuje přímo v Sýrii nemocnice a v okolí Damašku podporuje lékaře, kteří vnitřním uprchlíkům poskytují psychosociální pomoc. 

 

Kromě bojů je teď pro uprchlíky největší hrozbou přicházející zima. Už nyní se rtuť teploměru drží v noci jen kolem deseti stupňů, v lednu je pak teplota trvale na bodu mrazu, sněží a takové počasí trvá až do března. „Lidé prchají ze svých domovů jen s nezbytnými věcmi, ukrývají se v domech bez vytápění, spí často na zemi bez jakýchkoli přikrývek. Potřebují především teplé deky, matrace, oblečení nebo boty,“ říká koordinátorka blízkovýchodních programů Jitka Škovránková, která minulý týden oblasti bojů v Sýrii navštívila.

Pomozte i vy syrským civilistům a pošlete finanční prostředky na nákup jídla a přikrývek. 
Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky SOS Sýrie 92329232/0300 nebo pomocí DMS
ve tvaru "DMS SYRIE" na číslo 87777

„Naše rodina bydlela spolu s další uprchlickou rodinou dlouho venku ve stanu, ale bouřka nám ho odnesla a venku je zima, tak jsme se přestěhovali do mešity, kterou pro uprchlíky jako jsme my dali místní k dispozici,“ říká osmiletý Abdulrahman z Idlíbu, který se léčí s meningitidou v nemocnici Ad Daana. Měl štěstí, nemocnice teď přijímají hlavně raněné.

Lidi v provizorních úkrytech navíc často ohrožuje letecké bombardování „I kvůli tomu se bojí rodiče posílat děti do školy. Budovy škol jsou také často rozbombardované nebo obsazené uprchlíky, a tak se výuka většinou vůbec nekoná,“ popisuje drsnou syrskou realitu Jitka Škovránková.

Jídlo na prvním místě

Člověk v tísni se s pomocí prostředků Klubu přátel Člověka v tísni a Skutečného dárku nejprve zaměřil na nejohroženější skupinu, kterou jsou malé děti, matky a těhotné ženy. Kojeneckou výživu dostaly stovky dětí v oblastech Idlíb, Latakíje a Aleppa. „Spolu s výživou distribuujeme léky pro nejmenší děti, plenky, kojeneckou vodu, vitaminy a doplňkovou výživu pro matky a těhotné ženy,“ říká Jitka Škovránková.

Lidi na útěku trápí kromě přicházející zimy také rostoucí nedostatek potravin. Hospodářství země je velmi poškozené. To se projevuje například nedostatkem mouky. Vláda navíc zastavila její dodávku do oblastí, nad nimiž ztratila kontrolu. Výsledkem toho jsou rapidně rostoucí ceny potravin.

Geniální nápad Berberů a Arabů: Čerpání vody pomocí obrovských vodních kol funguje už přes 1000 let

„Cena chleba se v některých oblastech vyšplhala až čtyřnásobně a v mnoha oblastech není dostupný vůbec. Obecně jsou obchody poloprázdné a ceny potravin se několikanásobně zvýšily,“ líčí situaci v Sýrii Jitka Škovránková. „Uprchlíci jedí často to, co najdou na poli nebo dostanou od vesničanů,“ dodává. Objevily se i případy, kdy se fronty lidí u pekáren staly terčem útoku armádních letounů.

 

Po deštích jsou některé tábory uprchlíků plné bahna. „Děti mají jen pantofle a jedno oblečení. Nedávno měly horečky, ale dostali jsme léky a pomohli nám lékaři,“ líčí Halil z Arihy, který spolu s dětmi čeká v provizorním táboře Atma poblíž turecké hranice. „Doufám, že děti v zimě moc nezhubnou. Už týden jíme jen starý chleba, nemůžeme si dovolit víc,“ dodává Halil a pochvaluje si, že už je s rodinou dál od války. Cesta do uprchlického tábora v Turecku mu může ale trvat ještě dlouho. Spolu s ním zde čeká 12 000 lidí a turecké úřady vpouští z Atmy každých deset dní do Turecka jen 250 uprchlíků.

A bude hůř…

Situace v Sýrii se stále zhoršuje. OSN odhaduje, že na začátku příštího roku bude humanitární pomoc uvnitř země potřebovat kolem čtyř milionů lidí. Toto číslo čítá i dva miliony dětí, které kvůli bojům nemohou navštěvovat školy a trpí traumaty. V okolních zemích je v současnosti 408 000 oficiálně zaregistrovaných uprchlíků, podle odhadů by to na začátku příštího roku mohlo být už 710 000 lidí. Každý den utíká v průměru do okolních zemí dva až tři tisíce uprchlíků. Nejhorší exodus obyvatel zažila Sýrie 8. listopadu, kdy za jediný den prchlo za hranice 11 000 Syřanů, z toho 9 000 do Turecka a tisícovka do Libanonu, respektive Jordánska. V zemi od začátku bojů zemřelo přes 40 000 lidí.

 

 

Člověk v tísni se při pomoci obětem syrského konfliktu soustředí na okamžitou humanitární pomoc pro vnitřní uprchlíky, ale také na zdravotnickou a psychosociální pomoc a budování infrastruktury. Dodává zdravotnické vybavení a léky pro podzemní síť syrských lékařů Doctors Coordinate of Damascus (DCD) a také pro sdružení syrských lékařů Union des Organisations Syriennes de Secours Médicaux (UOSSM). ČvT také pomáhá v programu MEDEVAC a spolu s ministerstvem zahraničních věcí poskytne mobilní jednotku první pomoci na syrsko-jordánských hranicích. Psychosociální pomoc poskytujeme syrským uprchlíkům v Jordánsku a vnitřním uprchlíkům v Damašku a okolí. Syrským uprchlíkům pomáháme i v Iráku. V uprchlickém táboře Domiz na severu země budujeme vodní rezervoár. Na pomoc Sýrii už čtyři miliony korun přispěl i humanitární fond Klubu přátel Člověka v tísni. Více o pomoci ČvT v Sýrii čtěte zde.

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

 

Související články