Vědci nalezli v Národním parku Podyjí nový druh mouchy. Nikde jinde na světě ji nenajdete

Vzácný druh endemitské mušky je významným objevem, který se jen tak neopakuje. Jak vypadá a co o ní víme?

Vědci nalezli v Národním parku Podyjí nový druh mouchy. Nikde jinde na světě ji nenajdete
Vědci nalezli v Národním parku Podyjí nový druh mouchy. Nikde jinde na světě ji nenajdete
Zdroj: archiv

Vědci objevili nový druh mouchy, který žije pouze v Národním parku Podyjí na Znojemsku. Je z čeledi koutulovitých a dostala název Trichomyia hardeggensis. Druhé jméno v názvu odkazuje na místo nálezu - dolnorakouský Hardegg, který těsně přiléhá k parku. ČTK to ve středu řekl entomolog správy parku Robert Stejskal. Objev přinesl vědcům mnohé další otázky; o mušce a jejím životě zatím mnoho nevědí.

Velký malý objev

Nález nového druhu hmyzu je podle odborníků mimořádnou událostí. Podařil se před lety při odebírání většího množství hmyzu. Výzkum vedla brněnská Masarykova univerzita.

Po složitých rozborech a srovnáních nyní entomologové Markéta Omelková a Jan Ježek mušku popsali. Odchytili jen jeden exemplář. Jde o samce, jehož nalezli u vyhledávané Hardeggské vyhlídky.

Z dosavadního výzkumu podle Stejskala vyplývá, že tato muška, s křidélky dlouhými pouhých 2,4 milimetru, má vazbu na zachovalé lesy s dostatkem starých stromů a mrtvého dřeva. Zástupci čeledi koutulovitých jsou vázáni na vodní biotopy. V lesích to mohou být lesní prameniště, kaluže, ale i stromové dutiny vyplněné vodou.

"Na Moravě je známo 152 druhů koutulí. Téměř polovina je na červeném seznamu ohrožených druhů, zejména kvůli vazbě na obecně ohrožené mokřadní biotopy," vysvětlil Stejskal. Na území parku žije kromě mušky ještě jeden endemit. Jde o strom jeřáb hardeggský, který nikde jinde na světě neroste.

Nález takovýchto živočichů či rostlin je ojedinělý. Muška se stala na Moravě stejnou vzácností jako například poddruh rostliny kruhatky Mattioliho moravské. Lze ji najít pouze na skalních stěnách tvořících propast Macochu v Moravském krasu (o endemitské rostlině jsme už psali: Tajemná propast Macocha: Co o ní určitě nevíte)

Úvodní ilustrační foto: Thinkstock

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

 

 

 

 

Související články

Jsme na Facebooku

# VYBRANÁ VIDEA