Vědci nepředpověděli zemětřesení. Půjdou za to do vězení

jde o novodobý hon na čarodějnice? Nechceme toho od vědců příliš? Soudní proces ovlivní úředníky i to, jak bude v Evropě vypadat vědecký výzkum.

Vědci nepředpověděli zemětřesení. Půjdou za to do vězení
Vědci nepředpověděli zemětřesení. Půjdou za to do vězení
Zdroj: archiv

Italský soud včera poslal za neúmyslné zabití na šest let do vězení sedm odborníků, kteří v roce 2009 hodnotili riziko možného zemětřesení ve městě Aquila. Podle obžaloby nebezpečí silných otřesů podcenili a při zemětřesení krátce nato ve městě zahynulo více než 300 lidí, včetně dvou Čechů. Žalobci pro experty navrhovali čtyři roky odnětí svobody. Dnešní verdikt není pravomocný a agentura DPA připomíná, že italské odvolací soudy původní rozsudky často zmírňují.

Proces proti členům vládní odborné komise, která měla posoudit riziko ničivého zemětřesení, začal před rokem a vzbudil zejména v odborných kruzích velmi negativní reakce. Mezi obžalovanými totiž figurují velká jména italské vědy jako profesor Enzo Boschi, který byl donedávna předsedou italského Národního institutu geofyziky a vulkanologie (INGV), profesor fyziky na univerzitě v Janově Claudio Eva nebo seizmolog Giulio Selvaggi. Jejich kolegové tvrdí, že stíhání je nesmyslné, protože zemětřesení se nikdy nedá předem předvídat. Zároveň se obávají dalších podobných procesů v budoucnu.

Hon na čarodějnice?

Obhájci soudu navrhovali zproštění viny a tvrdili, že zemětřesení jsou nepředvídatelná. Jeden z nich, Filippo Dinacci, o procesu mluvil jako o středověkém honu na čarodějnice. Dodal, že rozsudek bude mít "velký dopad" na státní správu, protože úředníci se budou bát cokoliv udělat.

Všechna zemětřesení roku 2011 - VIZUALIZACE

"Jsem zoufalý, myslel jsem, že budu zproštěn viny. Pořád nechápu, za co jsem byl odsouzený," řekl v reakci na rozsudek Boschi. On ani nikdo další z odsouzených nesmějí také už zastávat žádný veřejný úřad. "Před Bohem i před lidmi se považuji za nevinného," řekl Bernardo de Bernardinis, který dříve pracoval pro úřad civilní ochrany.

Kdo ovlivní pravděpodobnost?

Soud v posledním roce vyslechl více než stovku svědků, mezi nimiž byli znalci, vědci, úředníci, ale také lidé postižení zemětřesením a příbuzní obětí. Obžaloba se zaměřila zejména na průběh schůzky odborné komise, jež 31. března 2009 došla k závěru, že série drobných otřesů, které město zažívalo dlouhé měsíce, nejsou zvlášť nebezpečné. Experti označili ve své zprávě příchod mohutného zemětřesení za "nepravděpodobný", ačkoli současně dodali, že zcela vyloučit ho nemohou. Prokuratura tvrdí, že právě kvůli tomuto falešnému ujištění se mnoho obyvatel i přes varování rozhodlo zůstat doma.

Uprostřed noci 6. dubna, tedy šest dní po zasedání komise, pak Aquilu zasáhly otřesy o síle 6,3 stupně Richterovy škály. Při zemětřesení zahynulo 309 lidí, 80.000 lidí zůstalo bez střechy nad hlavou.

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články