Sprinteři, kteří neuměli zahýbat - to byli carnotasauři

V období Jury vládli Jižní Americe carnotosauři. Hrůzní predátoři měřili na délku přes 8 metrů – a jak teď nově zjistili paleontologové, byli jedni z nejrychlejších lovců své doby.

Sprinteři, kteří neuměli zahýbat - to byli carnotasauři
Sprinteři, kteří neuměli zahýbat - to byli carnotasauři
Zdroj: archiv

Před carnotosaurem nebylo úniku. Mohl za to jeho ocas. Zatímco přední končetiny měl slaboučké tak, že zřejmě sloužily „jen na ozdobu“, jeho ocas byl super-silný. 

Carnotosauři byli extrémně rychlí běžci. Ale neuměli se otáčet.

Dobrý běžec, mizerný akrobat

Person už v předchozích studiích dokázal, že na podobném principu fungoval i ocas tyranosaura, ale u carnosaura tento efekt evoluce využila mnohem lépe. Brian Murphy z Albertské univerzity to v článku pro univerzitní web vysvětluje takto: „Personsovův výzkum ukazuje, že podél ocasu měl carnotosaurus kosti podobné žebrům. Ty se proplétaly s navazujícím párem. Pomocí počítačových modelů Persons vytvořil 3D konstrukci carnotauřího ocasu. Ukázalo se, že kromě výhody rychlého běhu přinášel tento typ ocasu predátorovi i pár problémů. Ocas byl pevný, jen špatně se ohýbal – dinosaurus tak mohl sice běžet velice rychle, ale bylo pro něj dost složité provádět rychlé obraty a zahýbat. Je to klasické evoluční schéma: carnotosaurus investoval do rychlosti, takže musel něco jiného zanedbat.“

 Jak se dinosauři rozmnožovali? ČTĚTE VÍC!

Carnotosaurus

Díky novému objevu se carnotosaurus konečně dostal mezi rekordmany. Nebyl sice ani největším ani nejrychlejším dinosaurem, ale ze všech tvorů, kteří kdy obývali Zemi, měl nejsilnější caudofemorální svaly… A proč měl carnotosaurus tak slabé horní končetiny? Brazilský paleontolog Jabier Ruiz tvrdí v časopise Paleontology, že jeho „ruce“ zase tak slabé nebyly.  Měly silnější dolní část, čtyři poměrně silné prsty, takže nějaký účel zjevně mít musely. Ale nikdo ze paleontologů zatím netuší, jaký. 

Carnotosauří rekordy: 

  • Nejrychlejší běžec mezi masožravými dinosaury
  • Nejmenší horní končetiny mezi masožravými dinosaury
  • Nejhůř zatáčející dinosaurus

 

Jakými dinosaury se carnotosaurus živil? Zřejmě nebyl dvakrát vybíravý - žral mršiny, drobné dinosaury, ale díky své velikosti si mohl troufnout i na ty největší obry své éry.  Viděl přímo před sebe, takže zřejmě lovil cíl, který před ním prchal. Jakmile ale jeho kořist uhnula do boku, měl problém. Nedokázal k ní včas zahnout a současně ji špatně hledal díky mizernému perifernímu vidění.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články