Na Marsu je voda. Neprůstřelný důkaz našla sonda Opportunity

Sonda Opportunity, kterou americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) poslal na Mars, našla zatím nejpádnější důkaz minulé přítomnosti vody na "rudé" planetě. Je jí žíla sádrovce, minerálu usazeného vodou, vystupující z dávné horniny.

Na Marsu je voda. Neprůstřelný důkaz našla sonda Opportunity
Na Marsu je voda. Neprůstřelný důkaz našla sonda Opportunity
Zdroj: archiv

Sonda Opportunity a její dvojče Spirit dorazily na opačné strany Marsu v lednu 2004. Během následujících let obě vozítka poslala na Zemi celou sérii přesvědčivých důkazů toho, že Mars nebyl vždycky tak chladný, suchý a nehostinný, jako je dnes.

Zatím nejpádnější důkaz, o němž tento týden vědci informovali na konferenci Amerického geofyzikálního svazu v San Francisku, je tenká žíla sádrovce prostupující dávnou horninou u okraje 154 kilometrů širokého kráteru nazývaného Endeavour. Sádrovec, z nějž vypálením vzniká ve stavebnictví používaná pálená sádra, se běžně formuje vysrážením z vody tekoucí horninou.

A co život?

"Tohle je nejneprůstřelnější pozorování, jaké se nám podařilo během celé mise," řekl agentuře Reuters planetární vědec z Cornellovy univerzity Steve Squyres, který vede misi marsovských vozítek Spirit a Opportunity. Sonda Spirit už kontakt se Zemí přerušila.

Voda je považována za klíčovou podmínku existence života. Na cestě k Marsu je nová sonda nazvaná Curiosity (zvědavost), aby prozkoumala takzvaný kráter Gale. Pátrat bude především po tom, zda tu je nebo někdy byla voda a další prvky včetně těch organických, jež jsou pro život nezbytné.

 

OHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články