NEJ videa National Geographic: Zombie hlemýždi jsou ovládáni parazitem. Řídí jejich chování

Jeden z nejpozoruhodnějších parazitů na světě napadá hlemýždě a způsobuje mutování jejich těla. A navíc zcela ovládne jejich mozek a chování.

NEJ videa National Geographic: Zombie hlemýždi jsou ovládáni parazitem. Řídí jejich chování
NEJ videa National Geographic: Zombie hlemýždi jsou ovládáni parazitem. Řídí jejich chování
Zdroj: archiv

Koloběh v přírodě je stále stejný. Parazité zřejmě představují až čtyři pětiny všech biologických druhů. Každý druh má většinou více než jednoho jednoho parazita, a tito parazité obvykle mají své další parazity…

Jeden z nejpozoruhodnějších (a zároveň nejdrsnějších) vztahů mezi hostitelem a parazitem je v případě tzv. "zombie hlemýžďů". Hlemýžď (hostitel) sežere červa cizopasníka, a nevědomky tak "podepisuje tak svůj ortel smrti".

Hypnotická cesta vstříc smrti

Parazit Leocochloridium paradoxum se snaží přežívat co nejdéle a potřebuje k tomu několik hostitelů. Každý z nich plní svou roli. Svůj život začíná v hromádce ptačích výkalů. A právě tam jej najdou šneci. Putuje pak jejich tělem a dostane se až do mozku, který zcela ovládne. A začíná "tanec smrti". Šnečí tělo začíná mutovat - jeho tykadla se rozšiřují, zbarvují, a nakonec začínají vypadat jako housenka, červ nebo larva. A proč housenka? Na první pohled nesmyslný proces má totiž jediný cíl - dostat se do ptačího těla, kde se může rozmnožovat. A housenky jsou oblíbenou stravou ptáků.

Hlemýždi se zmutovanými tykadly jsou jako posedlí - napadený mozek funguje zcela jinak a jejich chování se proměňuje. Začínají vylézat na vrcholky rostlin a na konce větví, aby je ptáci spatřili a sežrali v domnění, že šlo o housenku. Ve vzduchu (v ptačím těle) začíná další proces - rozmnožování. A pak zase skončí na zemi jako hromádka ptačích výkalů.

Tento druh parazita žije v Evropě a v Severní Americe.

Podívejte se na fascinující video Nat Geo Wild zachycující celý koloběh od začátku: 

Úvodní foto: Encyclopedia of Life

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články