VIDEO: Souboj žraloka s chobotnicí měl překvapivého vítěze

O žralocích se tvrdí, že jsou to krutí vládci oceánů. Většinou to platí, ale najdou se i situace, ve kterých se žralok ocitne na špatné straně čelistí…

VIDEO: Souboj žraloka s chobotnicí měl překvapivého vítěze
VIDEO: Souboj žraloka s chobotnicí měl překvapivého vítěze
Zdroj: archiv

Žraloci zhltnou prakticky všechno – od boty, přes ryby, až po člověka. Naopak na žraloky si troufne jen málokterý obyvatel oceánů; kromě člověka a kosatky je jako kořist nevyhledává pravidelně žádný jiný tvor. Ale: občas se stane, že menší žralok narazí na kořist, která se pak sama stane lovcem – tak jako v tomto případě: 

 

Přestože to vypadá, že se událost ukázaná na videu stala někde v hlubinách oceánu, došlo k ní v akváriu – ostatně právě proto byla tak dobře nafilmována. Kdyby měl kameraman něco podobného nafilmovat v přírodě, byla by kvalita pořízeného videa výrazně horší. Zato v dobře osvětleném akváriu mohlo natáčení odhalit všechny ty detaily, jichž jste si ve videu všimli. 

Chobotnice mohou chodit po souši. VIDEO jako důkaz

Když zaměstnanci akvárii řešili, jestli by oba tvorové mohli žít ve stejném prostoru, domnívali se, že chobotnice využije svého maskování a před žralokem se ukryje. Pokud by ji žralok napadl, chobotnice je natolik inteligentní, že mu díky vlastnostem svého pružného těla zmizí v některé prohlubni nebo v jeskyni, kam se za ní žralok nemá šanci dostat. 

Chobotnice, konkrétně velký zástupce chobotnice obrovské, však zvolila jiný způsob, jak se predátora zbavit. Zabila ho. Ostroun obecný, jak se tato paryba nazývá, sice nepatří k nejsilnějším druhům žraloků, ale není to ani žádný zakrslík. Měří až 1,6 metru a patří mezi vyhlášené lovce. Na kořist však raději útočí v hejnech (až tisícikusových) – a tento konkrétní exemplář byl sám. Chobotnice proti němu opravdu využila svého maskování, nikoliv však tak, jak předvídali biologové z akvária. Využila momentu, kdy nad ní žralok proplouval a zaútočila na jeho nejslabší místo – odkryté měkké břicho.

VIDEO: Ryba podvedla maskovanou chobotnici

Žralok chycený ve smyčkách chapadel se nemohl pohybovat - a to se mu stalo osudným. Většina žraloků totiž nedokáže získávat z vody kyslík, pokud neplavou. Oslabeného ostrouna pak chobotnice odtáhla do své jeskyňky - a zaměstnanci akvária  za pár dní už jen z vody odstranili jeho kostru…

FOTO: Thinkstock

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články