ŠTÍTEK: doprava

RegioPanter na hlavním nádraží v Olomouci. Ilustrační foto
Nové spěšné vlaky, rozšířené autobusové linky a nasazení tří desítek moderních souprav. To jsou podle olomouckého hejtmanství hlavní změny v jízdních řádech vlaků a autobusů v regionální dopravě, které začnou platit od 10. prosince. Lidem by se mělo výrazně ulehčit například cestování ze Šumperska do Olomouce a zpět. Na všech elektrických tratích již budou jezdit pouze moderní jednotky RegioPanter.
29 fotografií

Nový jízdní řád od neděle! Přidané spoje i moderní vlaky. Tady jsou hlavní změny

Olomoucko
Železniční most pod Vyšehradem - severní lávka po opravě.
Historický železniční most, který v Praze spojuje výtoňský břeh Vltavy se smíchovským, nejspíš provozu vlaků doslouží. Takový byl podle zjištění Deníku pocit, s nímž část jeho zastánců, kteří si přejí zásadní opravu se zachováním vlakového provozu, odcházela v pátek 1. prosince večer z Valdštejnského paláce. Jinými slovy: mají dojem, že oni nezvítězí. Minimálně v první fázi.
34 fotografií

Zastánci rekonstrukce výtoňského mostu tuší, že patrně nezvítězí

Praha
Vlaky Českých drah RegioSprinter. Ilustrční foto.
S novými jízdními řády musejí od neděle počítat cestující, kteří na Hodonínsku využívají hromadnou dopravu. Největší změnou v regionu bude od 10. prosince prodloužení dvou párů stávajících vlaků linky R13 o úsek z Hodonína do Starého Města na Uherskohradišťsku v sousedním Zlínském kraji. Ve výsledku tak vzniknou dva nové spoje z Hodonína s odjezdem v 14:34 a 16:34.

Změny v dopravě na Hodonínsku: z Hodonína prodloužením spojů až do Starého Města

Hodonínsko
Nový jízdní řád. Ilustrační foto.
/JÍZDNÍ ŘÁDY KE STAŽENÍ/ V neděli 10. prosince 2023 začne na železnici platit nový jízdní řád. Rozsah regionální dopravy, kterou na základě smlouvy s Pardubickým krajem zajišťují České dráhy, vzroste zhruba o 3,7 %. Přinášíme kompletní informace o změnách a odkazy na jednotlivé jízdní řády podle tratí, ty najdete ke stažení ve formátu PDF ve spodní části článku.

Víme, jak nově jezdí v kraji vlaky. Stáhněte si u nás nový jízdní řád

Orlicko
Nehoda autobusu ve Větřní.
Trvalé sněžení zkomplikovalo v pátek večer dopravu na jihu Čech. Zcela neprůjezdná byla kvůli uvízlým kamionům mezinárodní silnice E55 (I/3) u Netřebic mezi Velešínem a Dolním Dvořištěm. Ve Větřní sjel autobus do příkopu, v Radomyšli na Strakonicku do plotu,  kamiony blokují dopravu například i u Kunžaku, Ktiše, či u Cizkrajova na Jindřichohradecku nebo u Ražic na Písecku. Nehoda se stala i u Uzenic na Strakonicku.
62 fotografií

Sněžení komplikuje dopravu na jihu Čech. Nehody blokovaly E55 v obou směrech

Českokrumlovsko
Na silnici mezi Deštným a Šerlichem už v pondělí uvízl kamion.
V pondělí uvízl na silnici stoupající z Deštného v Orlických horách na Šerlich kamion, ve čtvrtek odpoledne tu působil dopravní problémy další. Nákladní auto v jedné ze zatáček najelo do svodidel. Nehoda se objevila v hlášení Centra dopravních informací s tím, že je blokován a uzavřen jeden jízdní pruh a s omezením by tu řidiči měli počítat do čtvrtečních 17.45 hodin.

Nákladní auto při stoupání z Deštného na Šerlich nabořilo do svodidel

Rychnovsko
Ilustrační foto.
V Praze se průměrně stane více než 19.000 dopravních nehod ročně, tedy nejvíce v České republice. Druhý je Středočeský kraj, který jich má ročně o třetinu méně. Ve srovnání s nejméně nehodovým Karlovarským krajem má Praha desetkrát vyšší počet nehod. Téměř 97 procent všech nehod způsobí řidiči. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Portál nehod.
8 fotografií

Nejvíce dopravních nehod v ČR se stává v Praze, většinu zaviní řidiči

Praha
Ilustrační foto.
Sněžení v Praze na většině míst v noci ustalo, ráno bylo ale mrazivé, meteorologové upozorňují na náledí. Hlavní tahy jsou po ošetření chemickým posypem sjízdné, na vedlejších silnicích musí řidiči počítat s rozbředlým sněhem. Situace v dopravě se po úterním vydatném sněžení většinou uklidnila, vyplývá z vyjádření dispečerů krajských správ a údržby silnic.

Náledí a sníh zkomplikovaly dopravu. Podívejte se, kudy po Praze jezdí sypače

Praha
Krajský dopravní podnik. Ilustrační foto
/VIDEO/ Za stejné peníze jako letos budou moci lidé jezdit v příštím roce krajskými autobusy a vlaky. V době všeobecného zdražování zachová po letošním výrazném zvýšení cen Doprava Ústeckého kraje stejné ceny. Oproti tomu České dráhy na spojích, které nejsou zahrnuté do některého z integrovaných dopravních systémů, oznámily zdražení o téměř desetinu.

Dobrá zpráva! Krajské jízdné v autobusech a vlacích příští rok nezdraží

Děčínsko
Nový obchvat Jílového u Prahy a slavnostní zahájení jeho provozu.
Ulevit obyvatelům Jílového u Prahy od husté dopravy a s ní spojených zplodin i hluku má nový obchvat, který začal sloužit u Radlíku na Praze-západ. Takzvaný severní obchvat; ještě se totiž chystá jižní (ten se má stavět současně se středočeským úsekem dálnice D3, na jehož budování má dojít od roku 2027). Severní část, která měří 1,6 kilometru a v budoucnu poslouží také jako jeden z dálničních přivaděčů, vyšla na 168 milionů korun.
59 fotografií

Podívejte se: Nový obchvat Jílového zklidní město i průjezd skrz radnici

Praha