ŠTÍTEK: doprava

Ilustrační foto
Před hrozícím kolapsem provozu na železnici v Praze a okolí varovali v úterý 18. června zástupci organizátorů veřejné osobní dopravy hlavního města i Středočeského kraje. Včetně ředitelů pražské organizace Ropid Petra Tomčíka a středočeské IDSK Zdeňka Šponara. Koleje podle nich nemají dostatečnou kapacitu – a situace se podle očekávání ještě zhorší. Na 15. července se k debatám o řešení situace chystá jednání svolané Správou železnic.
7 fotografií

Praha a střední Čechy se bojí kolapsu na železnici. Chtějí víc kolejí

Praha
O #ZkusBus je na Svitavsku velký zájem, vozí maminky s dětmi i školáky
Pardubický kraj v polovině května spustil společně s českým start-upem CITYA a regionálním dopravcem BusLine na Svitavsku službu#ZkusBus. Jízdní řád minibusu určují sami cestující, stačí si stáhnout appku, vybrat cíl cesty a vyrazit. Data z provozu za první měsíc jsou podle kraje povzbudivá, proto o týden prodlužuje promoakci, během které jsou všechny jízdy zdarma. Po tomto datu bude služba zpoplatněna.
4 fotografie

O #ZkusBus je na Svitavsku velký zájem. Vozí maminky s dětmi i školáky

Zprávy
Rekonstrukce Vrbenské ulice v Českých Budějovicích v květnu 2024.
Velké letní střídání uzavírek se chystá v příštích měsících na Českobudějovicku. Začaly už práce ve Vrbenské ulici v jihočeské metropoli, které mají trvat do závěru srpna za úplné uzavírky. Dopravu v různé míře omezuje i stavba první etapy obchvatu Srubce. Naopak, zhruba v polovině července už by mohli mít řidiči k dispozici rekonstruovaný most přes Vltavu v Týně nad Vltavou. O prázdninách začne rekonstrukce Rudolfovské třídy.
18 fotografií

Uzavírková rošáda. Na Budějovicku zavřeli Vrbenskou, ale otevřou most v Týně

Českobudějovicko
Silnice na Zadní Zvonkovou z rakouské strany.
Hnutí DUHA uspělo se žalobou u Krajského soudu v Českých Budějovicích, který zrušil rozhodnutí Ministerstva životního prostředí týkající se výjimky udělené Správou NP Šumava ke škodlivému zásahu do prostředí vzácných a chráněných druhů rostlin a živočichů pro rozšíření úseku silnice z Nové Pece na Zadní Zvonkovou, uvádí hnutí v tiskové zprávě, kterou zveřejnilo 6. června 2024. Silnici využívají kromě pendlerů také turisté a v zimě i návštěvníci lyžařského střediska Hochficht a běžkařského areálu Schöneben.

Jenom tři sta aut denně a noční zákaz vjezdu. Soud řešil provoz v Zadní Zvonkové

Českokrumlovsko
Sražený rychlík a nákladní vlak v Pardubicích. Fotografie z rána 6. června.
Tragická srážka vlaku RegioJet a nákládní soupravy v Pardubicích opět rozproudila debaty o bezpečnosti vlakové dopravy v Česku. A to nejen z hlediska technického stavu železnice, ale také o zabezpečení cestujících v samotných vlacích a jejich vagonech. Podle experta na dopravu a pedagoga Pardubické univerzity Iva Drahotského příliš možností, jak svoje bezpečí zvýšit, cestující sami nemají. „V případě srážky vlaků nejsou obvykle nijak dopředu varováni, neví, že k nebezpečí dojde,“ říká Drahotský. Hlavní je proto udělat všechno, aby ke srážce vůbec nedošlo.
20 fotografií

Kde je nejbezpečnější místo ve vlaku? Co se zavazadlem? Expert na dopravu radí

Česko
Srážka vlaků u Pardubic.
Po tragické nehodě, která se stala v noci ze středy na čtvrtek 6. června, kdy se srazil mezinárodní expres RegioJetu mířící z Prahy do ukrajinského Čopu s nákladním vlakem společnosti ČD Cargo, cestující se setkali s omezením provozu vlaků. Jinak tomu nebylo ani v Praze. V noci na pátek se dálková doprava vyhne Kolínu a Pardubicím a pro řadu spojů z Prahy to tak znamená změnu trasy.
9 fotografií

Srážka vlaků v Pardubicích: v noci na pátek pojedou vlaky z Prahy jinudy

Nehody
Mostecké Čepirohy, omezení dopravy na silnici v ulici Žatecká kvůli špatnému propustku Lučního potoka.
Propustek Lučního potoka pod širokou silnicí v ulici Žatecká v mostecké části Čepirohy už delší dobu komplikuje dopravu. Nenápadný most tunelového typu má nevyhovující nosnou konstrukci, takže je tu omezený počet jízdních pruhů. Město chystá rekonstrukci s výměnou tubusu pro potoční koryto, což zajistí plnou zatížitelnost mostu a všechny bezpečnostní standardy.
11 fotografií

Nenápadný most přes Luční potok v Mostě omezuje dopravu. V létě začne oprava

Mostecko
Pohled na nedokončenou část obchvatu nedaleko únanovské křižovatky, kterou využívají například lidé na kolečkových bruslích.
/VIDEO/ Pražská ulice a Mariánské náměstí ve Znojmě svítí po rekonstrukci novotou. Rekonstrukce silnice vyvolala znovu debaty o potřebě obchvatu. Laici i odborníci se shodli na tom, že pod koly těžkých kamionů nový asfalt moc dlouho nevydrží. Ředitelství silnic a dálnic pokračuje v přípravách stavby obchvatu podle plánu. Letos hodlá podat žádost o stavební a územní povolení na dokončení první stavby. Další ze tří staveb, které čekají na dokončení, má podle plánů začít příští rok. Spolek Obchvat je připravený podat znovu námitky a odvolání.
10 fotografií

Opravený průtah Znojmem trpí pod koly kamionů. Stavba obchvatu má začít za rok

Znojemsko
Kritickým místem pardubické dopravy je křižovatka u Parama.
To, že je automobilová doprava Achillovou patou Pardubic, se ví už léta. A každá uzavírka situaci jen zkomplikuje. Od začátku měsíce jsou ve městě dvě velké a už první pracovní dny ukázaly, že do provozu silně zasáhnou. A to uzavírka v Poděbradské ulici mezi okružní křižovatkou u Globusu a okružní křižovatkou Trnová potrvá do konce prázdnin a oprava Wonkova mostu se protáhne až do podzimu příštího roku.

Uzavírky v Pardubicích sevřely řidiče do kleští. Plné jsou příjezdy do města

Pardubicko
Frekventovaná křižovatka Řípské ulice a Tuřanky v brněnské Slatině, kudy často jezdí kamiony a dodávky na trase mezi dálnici D1 a Černovickou terasou. V budoucnu by se měly místu vyhnout díky novému napojení na D1.
Méně kamionové dopravy mířící na Černovickou terasu nebo letiště v Tuřanech. Úlevu obyvatelům brněnské Slatiny zatížené hustou dopravou do průmyslových oblastí v okolí má přinést nové napojení těchto míst na dálnici D1. Město Brno a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) udělalo další krok pro vznik nového sjezdu a nájezdu, kterým má odklonit těžkou kamionovou dopravu z obydlených míst.

Úleva od kamionů pro Slatinu. Napojení Černovických teras na D1 je o krok blíž

Brněnsko
Křižovatka mezi mostem a náměstím v Židlochovicích se dočká úpravy.
Problémy s odbočením mají nyní řidiči na vytížené křižovatce Žerotínova nábřeží, náměstí Míru a Nádražní ulice v Židlochovicích na Brněnsku. Místem projedou tisíce řidičů denně. „Katastrofální stav je hlavně na mostě při odbočení doleva směrem na Brno. Je v podstatě pravidelně ucpané. Ráno ve špičkách vzniká dopravní kolaps," podotkl starosta města Jan Vitula.
23 fotografií

Konec kolonám v Židlochovicích. Stavba kruhového objezdu se přiblížila

Brněnsko