ŠTÍTEK: doprava

Loketské náměstí.
Doprava, preventivní činnost, ale i klesající počty státních policistů. To byly hlavní důvody, proč se v Lokti rozhodli založit městskou policii, která zde oficiálně začala působit 2. května. Tento měsíc budou probíhat školení, úprava služebního vozidla a plnohodnotnou službu zahájí dvojice strážníků 14. června. Loket si zřízením městské policie slibuje lepší vymahatelnost právních předpisů, které se týkají dopravy, veřejného pořádku, občanského soužití či obecně závazných vyhlášek.
6 fotografií

V Lokti začala působit městská policie. Pomoci má hlavně s dopravním chaosem

Sokolovsko
Tzv. AutoMatky, Adélu Doušovou, Barboru Tůmovou a Karolínu Koubovou, dlouhodobě trápí nedostatek bezpečnosti pro pěší v lokalitě Starého města, která je obytnou zónou. Řidiči například opakovaně překračují povolenou rychlost, jsou neohleduplní a parkují m
Tři aktivní občanky Tábora Adéla Doušová, Karolína Koubová a Barbora Tůmová upozorňují na nedodržování dopravních předpisů v centru Tábora. Ženy, které se sloučily pod spolek AutoMatky, apelují na zastupitele i veřejnost. Vybízí nejen k ohleduplnosti, ale se svou prezentací nedostatků a návrhů na jejich řešení vystoupily také v debatě Na kus řeči s vedením města.
19 fotografií

Říkají si AutoMatky a bojují za bezpečnější ulice Tábora. Město hledá kompromis

Táborsko
Na Pražské je otevřen pouze jeden pruh, řidiči dojedou do města v protisměru.
/VIDEO/ Strážníci dohlížející na dopravu. Řidič kamionu, který přehlédl značku a obtížně odbočoval do vedlejší ulice. Osobní auto vjelo do slepé ulice a snažilo se dostat zpět. Někteří místní si ráno raději přivstali a vyrazili na druhý konec města pěšky. Tak vypadalo pondělí 6. května brzy ráno ve Znojmě. Začaly opravy kruhového objedu na Mariánském náměstí i Pražské ulice. Ředitelství silnic a dálnic přistoupilo k opravám souběžně.
55 fotografií

Dopravní omezení ve Znojmě začalo. Opravy hlavního průtahu komplikují dopravu

Znojemsko
Novým Strašecím projede denně tisíce nákladních vozů. Radnice by ráda kamionovou dopravu z města odklonila.
/VIDEO/ Novým Strašecím, které se nachází hned u sjezdu z dálnice D6, projede denně tisíce aut, ale také především kamionů. Ty míří nejen do průmyslových čtvrtí města, ale především směrem k Rynholci, kde se nachází několik hal a další vznikají. Novostrašecká radnice si nedávno nechala vypracovat analýzu dopravy a hodlá situaci řešit s odborem dopravy. Jednou z možností je i vybudování nového sjezdu z dálnice, který by kamionovou dopravu odklonil.

Nové Strašecí chce odklonit kamionovou dopravu z města

Rakovnicko
Ministr dopravy Martin Kupka si spolu s generálním ředitelem Ředitelství silnic a dálnic Radkem Mátlem a zástupci stavby v pátek prohlédli rozestavěný úsek dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem.
Jaro roku 2026 je podle ministra dopravy Martina Kupky reálným termínem, kdy by mohla začít jezdit po dálnici D1 mezi Přerovem a Říkovicemi auta. Šéf rezortu dopravy spolu s generálním ředitelem Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radkem Mátlem a zástupci firmy Strabag si v pátek prohlédli rozestavěný úsek a ocenili tempo, jakým stavba postupuje. Problém nedostatku kameniva, o kterém se v poslední době nahlas mluví mezi stavaři v celé republice, se úseku D1 u Přerova netýká.
21 fotografií

Ministr dopravy v Přerově: Věříme, že budou auta jezdit po dálnici v roce 2026

Přerovsko
Linka MHD z Ústí na jezero MIlada. Ilustrační snímek.
I letos vypraví dopravní podnik letní spoj na jezero Milada. Jízdné bude zdarma a doprava zajištěna od pátku 28. června do neděle 1. září. Sezónní linka pojede v období letních prázdnin vždy v pátek, sobotu a neděli, v rozsahu deseti cest tam i zpět denně. Město za dopravu na jezero vynaloží něco málo přes 454 tisíc korun.

Přes léto bude na jezero Milada jezdit z Ústí nad Labem MHD. Opět bude zdarma

Ústecko
Pohled na opravy brněnského mostu Otakara Ševčíka.
/VIDEO/ Hotové jsou z velké části římsy na jedné polovině mostu Otakara Ševčíka v brněnských Židenicích. Stavbaři nyní pracují na svodidlech, zábradlí či protihlukových stěnách. „Izolační souvrství včetně ochran z litého asfaltu jsou už kompletně dokončeny," uvedla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková. Dělníci pokračují také s opravami povrchů pod mostem.
23 fotografií

Opravy mostu Otakara Ševčíka v Brně: blíží se změna dopravy, delší doba omezení

Brněnsko
Autobusy v Praze. Ilustrační foto.
Pomalejší a stáním v kolonách mnohem komplikovanější než dnes má být někdy od konce prázdnin příjezd autem do Prahy ze severozápadu. Není to nedopatření, omyl nebo snad opatření plynoucí z dočasného dopravního omezení – ale úmysl. Záměr městské části Praha 6. 

Jet do Prahy 6 autem má být problém. Přednost dostanou autobusy

Praha
Hustá doprava trápí obyvatele brněnských Bosonoh. Během dopravní špičky projíždí silnicí zástupy aut. Situace je nní o to horší, že Bosonohy využívají k objížďkám řidiči vhýbající se kolonám na D1 kvůli jejímu rozšiřování.
/ROZHOVOR/ Nekonečný hluk, prašnost a přecházení přes silnici prakticky vyrovnávající nadlidský výkon. V obou směrech denně centrem brněnských Bosonoh projede až dvacet tisíc aut. Většina obyvatel proto netrpělivě čeká na výstavbu obchvatu. „Apelujeme na policisty, iniciujeme jednání na kraji i s městským odborem dopravy nebo brněnským radním pro dopravu. Tlačíme na to téma tak, abychom došli ke konkrétnímu cíli,“ vysvětluje v rozhovoru pro Brněnský deník Rovnost bosonožský starosta Martin Černý.

Doprava v Bosonohách jako na dálnici: Zachrání nás jedině obchvat, říká starosta

Brněnsko
Začala oprava silnice mezi Budislaví a Prosečí
Klimatické podmínky i nadměrná doprava se výrazně podepsaly na stavu komunikací v regionu. Po skončení zimní údržby je to vidět například na úseku silnice II/359 mezi Budislaví a Prosečí. S ohledem na další plánované investice proto v pondělí 29. dubna začala oprava této komunikace.

Tankodrom skončí. Začala oprava silnice mezi Budislaví a Prosečí

Zprávy
Brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl popisuje plány města ohledně změn cen rezidentního parkování v Brně.
/ROZHOVOR/ Oblast kolem Vychodilovy ulice v brněnských Žabovřeskách se stala od pondělí novou lokalitou rezidentního parkování v Brně. Celkově se letos takzvané modré zóny rozšíří do osmi oblastí. V dalších letech budou přibývat další. V blízké době se má měnit také ceník rezidentního parkování. „Diskutujeme o tom ve vedení města," potvrdil Brněnskému deníku Rovnost brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl. Pro iRozhlas dokonce uvedl, že by změna mohla být už od příštího roku.

Zdražování rezidentního parkování v Brně? Změna bude, říká radní pro dopravu

Brněnsko
Slunečná ulice ve Dvoře Králové
Od středy 24. dubna 2024 opět začnou stavební práce na obnově vodohospodářské infrastruktury ve Slunečné ulici. Stavbaři letos dokončí obnovu vodovodu, jednotné kanalizace včetně napojení veškerých přípojek ve zbývajícím úseku Slunečné ulice včetně navazujícího úseku Nedbalovy ulice. Stavební práce, které provedou pracovníci společnosti Městské vodovody a kanalizace Dvůr Králové nad Labem, budou rozděleny do tří fází a vyžádají si nezbytná dopravní omezení pro řidiče i rezidenty.

Stavební práce v Dvoře Králové. Ulice Slunečná se uzavře pro dopravu

Krkonoše
Práce na přípravě nového semaforu si vyžádaly několikadenní uzavírku pravé strany křižovatky Přístavní a Obvodové ulice ve směru od centra Brna.
/VIDEO/ Objížďkou přes sídliště jezdí od pondělí řidiči mířící od centra Brna do Bystrce. Právě v tomto směru totiž kvůli opravě křižovatky s Přístavní ulicí platí uzavírka Obvodové ulice. Podle plánu stavebních prací se ve čtvrtek do Obvodové na jeden den vrátí omezení, na která byli řidiči zvyklí od konce března. V pátek dělníci začnou opravovat druhou polovinu silnice a opět se tak změní i dopravní režim v křižovatce.
10 fotografií

PŘEHLEDNĚ: Uzavírky Obvodové v Bystrci? Dvě změny do konce týdne a pak další

Brněnsko
Ilustrační foto.
Usnadnit dopravu k doktorovi, do lékárny, na rozmanité úřady nebo třeba na poštu se mnohá města a městské části Prahy snaží seniorům vyššího věku i mladším lidem s handicapem. Zřizují po ně dotovanou taxislužbu. Zpravidla známou pod označením Senior taxi; někde ale jezdí třeba Taxík Maxík.

Dotované taxíky pro seniory z Jižního Města zmizely. Náhrada snad jede

Praha
Záměr usilovat o proměnu centrální části Baby představila radnice Prahy 6 ve svém měsíčníku Šestka. Nyní chystá setkání s občany.
Lokalita Baba v Dejvicích je jedním z architektonických skvostů Prahy. Sídlištní kolonie, budovaná jako obytná osada podle tehdy moderních zásad zdravého bydlení přizpůsobeného požadavkům obyvatel ve třicátých letech letech minulého století, představuje funkcionalistickou památku nejen domácího, ale celoevropského významu. V sousedství, kolem autobusové zastávky U Matěje, se nachází území, o jehož budoucnosti se vedou diskuse.
4 fotografie

Centrální část Baby se má změnit. Vyvolává to emoce a dohadování

Praha
MHD Sokolovsko.
Vedení Sokolova muselo řešit zcela zásadní věc. Od května totiž hrozilo, že nevyjedou autobusy městské hromadné dopravy, které přepravují cestující ze Sokolova a přilehlých obcí. Důvod je prostý. Nedostatek řidičů, které si navíc začaly jednotlivé subjekty mezi sebou přetahovat. Městská hromadná doprava, provozovaná na Sokolovsku firmou Ligneta, zajíždí kromě Sokolova také do Březové, Lomnice, Citic, Těšovic, Svatavy a Dolního Rychnova. I tyto obce na provoz MHD přispívají.
5 fotografií

Sokolovské MHD hrozilo, že nevyjedou autobusy. Firmy se přetahují o řidiče

Sokolovsko
Zastávka Uhersko na trati mezi Pardubicemi a Chocní
Renomovaný Spolek pro rozvoj dopravy, v jehož čele stojí například poslanec, dopravní expert hnutí ANO a příznivec vysokorychlostních tratí Martin Kolovratník, se ohradil proti článku Deníku týkajícího se chystané modernizace koridorové trati mezi Pardubicemi a Chocní. Podle jeho názoru Deník zdůraznil jen dvouminutové zrychlení cestovního času mezi oběma městy, ale pominul prý přitom další aspekty. Reakci spolku přinášíme v plném znění. A zajímá nás názor vás, čtenářů a cestujících.

Kritici textu Deníku: Zrychlení trati z Chocně na 200 km/h není zdaleka všechno!

Orlicko
Po letech očekávání se obyvatelé Sezemic dočkají výstavby obchvatu, který odvede tranzitní dopravu z města.
Po letech čekání se obyvatelé Sezemic dočkají výstavby obchvatu, který odvede tranzitní dopravu z města. Projekt, jenž slibuje lepší napojení na dálnici D35, vstupuje do finální fáze příprav. Plánované snížení nehodovosti a lepší propojení s dálnicí přináší naději na bezpečnější a plynulejší provoz. Řidiči by se mohli poprvé projet po novém úseku už v roce 2026.

Konec čekání: Obchvat Sezemic uleví místním, slibuje méně nehod

Pardubicko