ŠTÍTEK: doprava

Kolony by se mohly v pondělí 8. ledna vrátit na hraniční přechod Strážný - Philippsreut poté, co němečtí zemědělci přechod  zablokují při protestech. Ilustrační foto.
Němečtí zemědělci plánují od pondělí 8. ledna masivní protesty proti spolkové vládě. Chtějí docílit, aby odstoupila. Podle dostupných informací by měly být zablokovány dálnice, hlavní tahy silnic nižších tříd nebo hraniční přechody. Zastaví se vlaky a další doprava v zemi. Ke generální stávce se zřejmě připojí většina průmyslových odvětví. V pondělí bude lepší do Německa vůbec nejezdit.

Němci budou v pondělí stávkovat, vypadá to na chaos v dopravě a zavřené hranice

Prachaticko
Hasiči museli opět odčerpávat vodu z protipovodňové vany v Přístavní ulici v Ústí nad Labem. Ta byla zhruba dvě hodiny uzavřená pro dopravu.
/FOTO/ Řeka Labe v Ústí nad Labem dál hrozí. Zaplavená je cyklostezka na Střekově a z části také podzemní garáže pod hlavním nádražím. V sobotu 6. ledna ráno se voda opět objevila také v protipovodňové vaně v Přístavní ulici, znovu musela být na nějaký čas uzavřena pro dopravu. Hasiči ji odčerpávali, aby auta důležitou tepnou opět mohla projíždět. Ve vaně se pracovalo také v neděli 7. ledna brzy ráno.
9 fotografií

Labe v Ústí vystoupalo na 618 centimetrů. V protipovodňové vaně opět byla voda

Ústecko
Občanský průkaz. Ilustrační snímek
Ačkoliv se Česko podle statistik pohybuje v pokročilosti digitalizace až ve druhé polovině států Evropské unie a v oblasti digitálních veřejných služeb je až třiadvacáté ze sedmadvaceti, změny v této oblasti už zde lidé pociťují. V mnoha případech jim šetří čas. Už totiž není nutné každou žádost řešit nutně osobně na úřadech. Řada záležitostí se dá vyřešit z pohodlí domova u svého počítače. 

Digitalizace v roce 2024: Jak je to s řidičáky, proč se pro občanku musí osobně

Česko
Rok 2024 přináší změny nejen na železnici. Deník sestavil přehled všech novinek v dopravě
Pokračující opravy nádražních budov, modernizace železničních tratí, rychlejší spoje, ale také otevření rekordního počtu nových dálničních úseků či nové nabídky na přímé lety z tuzemska do zahraničí. Nejen to přinese rok 2024 v dopravě. Navíc budou pokračovat přípravy vysokorychlostních tratí. Správa železnic počítá s investicí přes jednu miliardu korun. Stejně tak pokračuje proces zavádění zabezpečovacího systému na železnice. Deník přináší přehled nejdůležitějších novinek.

Novinky v roce 2024 v dopravě: Výrazné změny budou na železnici, silnici i vodě

Česko
Vlakové nádraží ve Vsetíně - nová nástupiště; 29. prosince 2023
/VIDEO, FOTO/ Vánoční dárek v podobě zprovoznění nových nástupišť i části podchodu dostalo rekonstruované nádraží ve Vsetíně. Ještě před koncem letošního roku tak mohou cestující vlakovou dopravou využívat zastřešené peróny a k přístupu na ně i část nově zbudovaného podchodu pod železniční tratí. Rekonstrukce nádraží za více než 3 miliardy korun potrvá do konce roku 2024.
7 fotografií

Cestující ve Vsetíně mohou na nádraží využívat nová nástupiště i část podchodu

Valašsko
Příprava na zavření vrat Čertovky v Praze v souvislosti se zvýšenou hladinou řek
V Česku znovu v důsledku deště a tání sněhu stoupaly hladiny mnoha řek a potoků. Počet míst, kde toky dosáhly některého ze stupňů povodňové aktivity, si v pondělí vpodvečer pohyboval kolem 170. Na 21 místech pak platil nejvyšší stupeň. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Praha v pondělí odpoledne přistoupila k uzavření protipovodňových vrat na Čertovce a přijala i další opatření. Situace v dopravě se naopak zlepšila. 
131 fotografií

Hladiny řek stoupaly, mnohde dosáhly třetího stupně. Praha přijala opatření

Česko
Krajský úřad Plzeňského kraje.
Rozpočet Plzeňského kraje schválilo zastupitelstvo včetně poskytnutí návratných finančních výpomocí příspěvkovým organizacím zřízeným Plzeňským krajem. Z důvodu zajištění předfinancování evropských projektů je rozpočet sestaven jako schodkový ve výši 1,9 miliardy korun. Krytí tohoto schodku je zajištěno zapojením přebytků peněžních prostředků předchozích let, uložených na účtu Plzeňského kraje.

Plzeňský kraj má schválený rozpočet na rok 2024. Nejvíc investuje do školství

Plzeňsko
Petr Liška
/ROZHOVOR/ Velké těžké náklady obvykle čekají v labských přístavech na dostatečně vysokou hladinu vody měsíce. Podobně už dlouhá léta stojí plán na nový plavební stupeň Děčín. Novou dynamiku chce vnést do nekonečných diskuzí o splavnění kritického desetikilometrového úseku řeky starosta Malých Žernosek a krajský poslanec Petr Liška (STAN). „Co prospěje všem, je najít kompromis mezi zájmy ekonomiky, dopravy a životního prostředí. A už nepokračovat v nesmyslné a nákladné zákopové válce,“ říká Liška.
10 fotografií

Liška: Splavnost Labe u nás závisí na desetikilometrovém úseku a to je špatně

Litoměřicko
Železniční most na Výtoni.
Jediné řešení správné pro dopravu v Praze a středních Čechách je nahradit historický železniční most pod Vyšehradem, který spojuje výtoňský a smíchovský břeh Vltavy, mostem novým. Přímo na náplavku pod mostem to ve čtvrtek 14. prosince odpoledne přišli říci novinářům prezident Svazu dopravy ČR Oldřich Sládek, výkonný ředitel Svazu osobních železničních dopravců SVOD Bohemia Petr Moravec, prezident Sdružení železničních nákladních dopravců České republiky ŽESNAD.CZ Martin Hořínek a radní Středočeského kraje pro oblast veřejné dopravy Petr Borecký (STAN).
52 fotografií

Boj o výtoňský most: na něm experti pro opravu, pod ním tiskovka odpůrců

Praha
Zastupitelstvo hlavního města Prahy. 14.12.2023
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Pražští zastupitelé na dnešním jednání zhruba po třech hodinách diskuse schválili program. Rozpočet pro příští rok, který měl původně přijít na řadu až jako bod programu číslo 28 ze 77, zastupitelé projednají na návrh Patrika Nachera (ANO) a dalších zastupitelů jako druhý bod. Na program se dostaly i některé body navržené opozicí.
29 fotografií

Zastupitelé schválili program jednání. Řešit budou rozpočet na příští rok

Praha
Rekonstrukce Výstupní ulice v Krásném Březně.
/FOTO/ Přes dva měsíce už můžete potkávat dělníky a stavební stroje na rekonstrukci Výstupní ulice v ústeckém Krásném Březně. Silnice tam připomínala tankodrom, a proto se ji město rozhodlo opravit. Renovace velmi poničené ulice přijde na zhruba 100 milionů korun. Město předpokládalo, že bude hotovo v srpnu příštího roku, po změně celkového harmonogramu stavební akce to má být ale o maximálně 10 týdnů později. 
13 fotografií

VIDEO: Tankodrom Výstupní prochází opravou. Stavbu přibrzdí zimní pauza

Ústecko
Z českých měst možná díky novele zákona o silničním provozu zmizí přebujelé dopravní značky. Ilustrační foto
Z center měst v Česku mohou začít mizet lesy dopravních značek. Města totiž dostanou pravomoci zavádět takzvané sdílené zóny. Ty už přitom několik let úspěšně fungují v zahraničí. Novinku umožní novela zákona o silničním provozu, která začne platit od ledna 2024. Doposud mohou obce a města pro redukci dopravy využít jen obytné či pěší zóny. 

Konec značkami přeplněných center měst. Česko dostane sdílené zóny

Česko
Vlaková doprava. Ilustrační snímek
Od neděle začínají vlaky na české železnici jezdit podle nového jízdního řádu. Vedle zvýšení cen jízdenek Českých drah (ČD) o 9,5 procenta čeká cestující postupné nasazení modernějších vlakových souprav v regionální dopravě. Více spojů do Polska, Rakouska a na Slovensko zařazují České dráhy a RegioJet. Ve vnitrostátní dálkové dopravě České dráhy významnější změny v časech odjezdů a příjezdů, délce jízdy, trasách ani řazení vlaků nechystají. 
7 fotografií

Vyšší ceny i modernější vlaky. Na české železnici začíná platit nový jízdní řád

Ekonomika