ŠTÍTEK: Evropa

Fotbalisté Baníku Ostrava (v bílém) v utkání 5. kola nadstavby proti Slovácku. Ještě před zápasem svůj postup do druhé ligy oslavili s fanoušky hráči B-týmu.
/UVNITŘ MOŽNÍ SOUPEŘI/ Užší seznam možných soupeřů, z něhož se již za pár hodin vyrekrutuje jeden konkrétní (případně dvojice), zná pro 2. předkolo Evropské konferenční ligy fotbalový Baník Ostrava. Slezané, jimž naplno startuje prvním tréninkem příprava, si mohou nyní přát někoho ze dvou konkrétních soků a pak dalších tří dvojic z prvního předkola. Jasno bude po středeční 14. hodině, kdy ve švýcarském Nyonu proběhne los. Jaké jsou tedy varianty?
40 fotografií

Polsko, Kypr, Ázerbájdžán… Baník se dozví soupeře v Evropě, jaké jsou možnosti?

FORTUNA:LIGA
Evropská unie a Česká republika - Ilustrační foto
Česká republika je letos už dvacátým rokem členskou zemí Evropské unie. Deník k tomuto výročí v uplynulých týdnech přinesl seriál, v němž postupně rozklíčoval pravdivost často se opakujících tvrzení o členství Česka i Unii jako takové. V závěrečném dílu seriál nabízí výběr citátů o Evropské unii od domácích i zahraničních politických osobností. I autority ve svých vyjádřeních mnohdy šíří dezinformace či jejich predikce jsou nakonec daleko od reality. 

Mýty a fakta o Evropské unii: Je Unie prospěšná všem členským státům?

Česko a EU
V ZOO Tábor se narodila dvě mláďata zubra evropského. Zubřice Uselina si svou nejmladší dceru pečlivě hlídá.
/VIDEO/ Třináct. Pro někoho symbol smůly, pro jiné číslo štěstí. K té druhé skupině se nyní řadí i ošetřovatelé z táborské zoologické zahrady, která v sobotu 22. června bude slavit 9. narozeniny. Přesně třináct mláďat zubra evropského totiž už v ZOO Tábor odchovali. K předchozím jedenácti zubřím mláďatům přibyly hned dvě samice.
6 fotografií

Táborská zoo odchovala další dvě zubří mláďata. Jména jim opět vybere veřejnost

Táborsko
Havlíčkův Brod předal ceny osobnostem sportu a kultury. Snímek je ilustrační.
Celkem sedm osobností kulturního a sportovního života ocenilo město Havlíčkův Brod. Cenu za reprezentaci města na sportovních utkáních získali zápasník Michal Zelenka, softbalista Matěj Macas či hokejový trenér Josef Rauer. Za přínos městu v oblasti umění a kultury město ocenilo bývalého ředitele kulturního domu Ostrov Antonína Axmana, či knihovnici Janu Vejsadovou.
3 fotografie

PŘEHLEDNĚ: Havlíčkův Brod ocenil sportovce i osobnosti z kultury

Havlíčkobrodsko
Černá vdova je jedním z nejjedovatějších pavouků světa.
Chorvatsko, známé svou bohatou historií, překrásnou přírodou a nádhernými plážemi, je také domovem rozmanité fauny a flóry, včetně pavouků. Většina z nich je pro člověka neškodná, avšak vyskytují se tu i druhy, které mohou lidem dovolenou znepříjemnit. Mezi nejznámější patří snovačka jedovatá alias černá vdova, slíďák či zápřednice jedovatá. Deník radí, jak je poznat a co dělat v případě kousnutí.

Černá vdova i slíďák. Toto jsou pavouci, kterým je lepší se v Chorvatsku vyhnout

Státy EU
Iveta Miculyčová
Potkala ji smůla. Iveta Miculyčová si v tréninku zranila kotník a nemůže startovat v Budapešti na nadcházejícím druhém dílu olympijské kvalifikace. Bez účasti dvojnásobné mistryně Evropy a majitelky bronzu z mistrovství světa v disciplíně freestyle BMX se bude u Dunaje rozhodovat o finálové dvanáctce žen, které postoupí na hry do Paříže.
5 fotografií

Zranění před kvalifikací na OH. Miculyčová tím však o naději na Paříž nepřišla

Ostatní sporty
Studentská formule Anežka
V Oblastní galerii v Liberci se objevilo zajímavé umělecké dílo. Nejednalo se však o žádný obraz, zaparkovala tu v pořadí šestá studentská formule. Stejně jako její předchůdkyně nese jméno inspirované ženami ze šlechtických rodů, které se zapsaly do české historie. Anežka se zrodila pod rukama členů týmu FS TUL Racing, který čítá přibližně čtyřicet lidí. Práce na ní zabraly stovky hodin.
10 fotografií

OBRAZEM: Vytuněná kráska se spoustou novinek. Studenti stvořili hybridní formuli

Regiony
Řecko zasáhla úmorná vlna veder, červen 2024
Už několik turistů zemřelo kvůli vlně veder, která tento měsíc zasáhla Řecko. Jejich těla našli místní obyvatelé na ostrovech Mathraki nedaleko Korfu, Samosu, Symi a na Krétě. Řečtí záchranáři se domnívají, že turisté podcenili horka atakující rekordy v zemi a vydali se na náročné pěší túry. Teploty na několika řeckých ostrovech dosahují přes 40 stupňů Celsia. Vedra sužují i další středomořská letoviska.
6 fotografií

Vlna veder sužuje Evropu: V Řecku umírají turisté, Turecko drtí požáry

Státy EU
Studentská formule Anežka.
/FOTO, VIDEO/ V Oblastní galerii v Liberci se objevilo zajímavé umělecké dílo. Nejednalo se však o žádný obraz či skulpturu, ale zaparkovala tu v pořadí šestá studentská formule pro závodní sezónu 2024. Stejně jako předchůdkyně nese jméno inspirované ženami ze šlechtických rodů, které se zapsaly do české historie. Anežka se zrodila pod rukama členů týmu FS TUL Racing, který čítá přibližně čtyřicet lidí a skládá se z pěti konstrukčních a jedné marketingové sekce, práce na ní zabraly stovky hodin.
10 fotografií

Vytuněná kráska má spoustu novinek. Liberečtí studenti stvořili hybridní formuli

Liberecko
Krvácivou horečku dengue přenášejí komáři tygrovaní, kteří jsou i v Evropě.
Organizátoři letošního karnevalu v brazilském Riu de Janeiru rozdávali návštěvníkům z celého světa repelenty proti bodnutí komárem přenášejícím horečku dengue. Kvůli změnám klimatu může ale člověk onemocnět nejen v Jižní Americe, Asii či Africe, ale i v Evropě. I v té se totiž objevil komár tygrovaný, který může šířit právě horečkou dengue. Deník přináší odpovědi na základní otázky.

Horečkou dengue se lze nakazit už i v Evropě: Jak se projevuje, co očkování

Zdravotnictví
Diskuzní studio Českého rozhlasu Vltava.
Vláda chce předložit návrh na zvýšení takzvaných koncesionářských poplatků, jimiž platíme veřejnoprávní média: Českou televizi a Český rozhlas. Zároveň bude muset platit prakticky každý. I ten, kdo je nikdy nesleduje. Stačí, když vlastní mobilní telefon. To považují mnozí občané za diskriminaci a nespravedlnost. Na druhou stranu v Evropě není tento způsob vybírání nezvyklý, například v Německu funguje už celá desetiletí. Je také potřeba říci, že zvýšení poplatků za ČT a ČRo přichází po šestnácti letech, za něž se jejich provoz výrazně prodražil.

Potřebujeme veřejnoprávní televizi a rozhlas? Deník přináší argumenty

Černá a bílá
Primátor Ostravy Jan Dohnal (vlevo) a majitel fotbalového klubu FC Baník Ostrava Václav Brabec (vpravo) v diskuzi s moderátorem Petrem Jiříčkem.
Přinášíme vám přepis podcastu Deníku Ostravské ozvěny, jehož hosty byli primátor Ostravy Jan Dohnal a také majitel FC Baník Ostrava Václav Brabec. Tématem diskuze byl nový fotbalový stadion na Bazalech. Kdy může vzniknout? Kolik to bude stát? Pro kolik bude lidí? Kdo jej zaplatí? Jak to bude s dopravou a parkováním? Přinášíme odpovědi na vše, co fanoušky zajímá.
6 fotografií

Boss Baníku Ostrava Václav Brabec: Než budou stát Bazaly, chci třikrát do Evropy

Ostravsko
Hostem podcastu Deníku Ostravské ozvěny byl primátor města Ostravy Jan Dohnal a majitel fotbalového klubu FC Baník Ostrava Václav Brabec, 11. června 2024, Ostrava. Podcast moderuje redaktor Petr Jiříček.
Hosty Deníku v podcastu Ostravské ozvěny byli vůbec poprvé dva hosté současně, a to primátor Ostravy Jan Dohnal a majitel FC Baník Ostrava Václav Brabec. Důvod je prostý – na Bazalech vznikne znovu fotbalový stadion. Kdy to bude? Kolik bude stát? Pro kolik bude lidí? Kdo jej zaplatí? Jak to bude s dopravou a parkováním? Přinášíme odpovědi na vše, co fanoušky zajímá.
44 fotografií

Vše o nových Bazalech: Deník exkluzivně s primátorem a majitelem Baníku Ostrava

Ostravské ozvěny
Fiat Grande Panda
V únoru letošního roku překvapil italský Fiat pěticí konceptů, postavených kolem designu originálního Fiatu Panda z osmdesátých let. Cíl je jasný – představit postupně několik různých vozů z rodiny „Panda“ a odstartovat tak novou éru praktických rodinných vozů z Itálie. Protože co si budeme – je to právě Panda, kterou mnoho lidí vnímá jako synonymum ke značce Fiat.

Fiat Grande Panda: kompaktní SUV s retro tvary a prostorem pro celou rodinu

Autosalon
Archeologický dohled během zemních prací na výzkumu trasy dálnice D35 u Čistěvsi
Archeologové objevili u Hradce Králové zřejmě nejdelší pravěkou mohylu v Evropě. Jde o jeden z nálezů v trase budoucí dálnice D35 mezi Sadovou a křižovatkou u Plotišť nad Labem na okraji Hradce Králové. Pohřební mohyla o délce kolem 190 metrů s maximální šířkou 15,1 metru z doby kultury nálevkovitých pohárů datované do čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem byla objevena na rozhraní katastrů obcí Dlouhé Dvory a Lípa. 
12 fotografií

Archeologové našli na Hradecku nejdelší pravěkou mohylu Evropy. Měří 190 metrů

Regiony
Václav Brabec.
/ROZHOVOR/ Dočkal se! Majitel fotbalového Baníku Ostrava Václav Brabec v pondělí na magistrátu představil po boku vedení města plán, jak v horizontu několika let vrátit tradiční značku domů. Na Bazaly. Studie prošla, na legendární stadion v novém hávu by se mohlo chodit již okolo roku 2030. „Mám až husí kůži,“ řekl Brabec, který se vyjádřil také k setrvání kouče Pavla Hapala, okolnostem okolo Brazilce Ewertona, zájmu o Michala Hlavatého, nebo první posile. „Za chvíli jedu na Bazaly, tak snad tam bude,“ usmál se a přiznal, že jde o útočníka Erika Prekopa z pražských Bohemians. Tématem byl také středeční los 2. předkola Konferenční ligy.
40 fotografií

Nejen Bazaly. Šéf Baníku o Hapalovi i týmu: Ewerton není o ceně. Potvrdil posilu

FORTUNA:LIGA
Na procházky po Chorvatsku si nezapomeňte repelent.
Cestovní kanceláře na svých stránkách mnohdy ubezpečují klienty, že jim v Chorvatsku nehrozí žádné velké zdravotní nebezpečí, a pokud ano, tak jsou to především spálení od slunce či průjem po snězení nezvyklého jídla. Jenže specialisté na cestovní medicínu mají jiný názor. Na co si dát v Chorvatsku pozor a co v Chorvatsku nedělat, nebo spíše dělat pro své zdraví? Podceňovaným problémem může být bodavý hmyz. Nemusíte si hned pořizovat moskytiéru, stačí koupit jednoduchou pomůcku.

Tropické nákazy můžete chytit už i v Chorvatsku. Ochrání vás jedna pomůcka

Zdraví
Armáda. Ilustrační snímek
Bezpečnostní situace v Evropě i zbytku světa se zhoršuje. Ruská federace zatím nemíní krotit svoji agresi na Ukrajině a čelní představitelé největšího státu světa ani nemírní svoji jadernou rétoriku vůči západu. Postoj států Evropské unie k obraně vlastního území se změnil a na zbrojení vydávají velké částky. Na poli kolektivní obrany se ale zatím nic nemění. Čas od času se přitom objevují zprávy o tom, že Evropská unie chce vyslat vojáky na Ukrajinu. Má takové možnosti a je k tomu politická vůle? Na to odpoví další díl seriálu Deníku o mýtech a faktech o Unii.

Mýty a fakta o Evropské unii: Plánuje Evropská unie vyslat vojáky na Ukrajinu?

Česko a EU
Sedm sourozenců císařovny Alžběty Bavorské, známé jako Sisi, v roce 1854, kdy se vdala. Osudy jejích sester byly stejně nešťastné jako císařovnin
Nejstarší bratr slavné rakouské císařovny Alžběty Bavorské zvané Sisi ve své době pohoršil celou bavorskou společnost. Zamiloval se totiž do ženy bez šlechtického původu. Kvůli lásce k ní se dokonce musel vzdát titulu, přesto neustoupil. Když pak ovdověl, oženil se podruhé. Svým druhým sňatkem - a následným rozvodem - vyvolal dokonce ještě větší skandál. 
7 fotografií

Bratr císařovny Sisi pohoršoval skandálním vztahem. Kvůli lásce se všeho vzdal

Historie