ŠTÍTEK: Evropa

Armáda. Ilustrační snímek
Bezpečnostní situace v Evropě i zbytku světa se zhoršuje. Ruská federace zatím nemíní krotit svoji agresi na Ukrajině a čelní představitelé největšího státu světa ani nemírní svoji jadernou rétoriku vůči západu. Postoj států Evropské unie k obraně vlastního území se změnil a na zbrojení vydávají velké částky. Na poli kolektivní obrany se ale zatím nic nemění. Čas od času se přitom objevují zprávy o tom, že Evropská unie chce vyslat vojáky na Ukrajinu. Má takové možnosti a je k tomu politická vůle? Na to odpoví další díl seriálu Deníku o mýtech a faktech o Unii.

Mýty a fakta o Evropské unii: Plánuje Evropská unie vyslat vojáky na Ukrajinu?

Česko a EU
Sedm sourozenců císařovny Alžběty Bavorské, známé jako Sisi, v roce 1854, kdy se vdala. Osudy jejích sester byly stejně nešťastné jako císařovnin
Nejstarší bratr slavné rakouské císařovny Alžběty Bavorské zvané Sisi ve své době pohoršil celou bavorskou společnost. Zamiloval se totiž do ženy bez šlechtického původu. Kvůli lásce k ní se dokonce musel vzdát titulu, přesto neustoupil. Když pak ovdověl, oženil se podruhé. Svým druhým sňatkem - a následným rozvodem - vyvolal dokonce ještě větší skandál. 
7 fotografií

Bratr císařovny Sisi pohoršoval skandálním vztahem. Kvůli lásce se všeho vzdal

Historie
Adria Sonic Supreme I 710 SL.
Do prázdnin zbývají necelé tři týdny. Kdo nechce trávit dovolenou odpočinkem na jednom místě, má nejvyšší čas pořídit si obytný automobil. Podle statistik TipCars.com se nabídka ojetých obytných vozů v červnu začíná tenčit a oproti květnu se počet inzerátů snížil o 22 %. To se týká zejména „obytňáků“ do 3,5 tuny. Tedy těch, které lze řídit s řidičským průkazem na osobní auto.
15 fotografií

Chcete koupit ojetý obytný vůz? Zde jsou tři důležité rady a užitečné informace

Autobazar
Jeden ze zinscenovaných nacistických procesů se konal i ve Vysokém nad Jizerou na Semilsku
Nacistická okupační správa začala používat ve druhé polovině druhé světové války k zastrašení českého obyvatelstva inscenované veřejné procesy se zatčenými odbojáři. Šlo o politické procesy, u kterých byl počet odsouzených a výše jejich trestů stanoven předem, na základě zjištění tajné státní policie gestapa. Jeden se konal i ve Vysokém nad Jizerou na Semilsku.
29 fotografií

Deset trestů smrti. Před 80 lety nacisté zinscenovali proces ve Vysokém

Jablonecko
Slimáci ničí úrodu. Ilustrační snímek
V těchto dnech zahrádkáři urputně bojují s tím, aby do země zasazené sazenice a čerstvé saláty odolaly invazi slimáků. Někdo se snaží najít vajíčka a zničit je hned v zárodku, další klade lapače, pasti, jindy pořizují výdobytky moderní techniky a instalují měděné ohradníky. Další skrytě připravují sůl. Objevují se dokonce otravy psů, kteří pozřeli jed na plže. Slimáci na zahradě jsou z pohledu českých pěstitelů prostě katastrofa. V jiných zemích ale naopak vyzývají k jejich ochraně.
6 fotografií

Slimáky berou zahrádkáři v Evropě na milost. V Česku ničí zahrady a tráví se psi

Zvířecí deník a chovatelství
Firma zaměstnává okolo tisícovky pracovníků.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Strojírenský podnik F.X. Meiller ve Slaném, který je světový výrobce hydraulických sklápěcích a kontejnerových nástaveb na nákladní automobily, působí ve městě pod Slánskou horou třicet let. Firma zaměstnává okolo tisícovky pracovníků, což je celá polovina z celkového počtu lidí, kteří ve skupině pracují v řadě států Evropy. 
42 fotografií

Práce je dost, ale kvalifikovaní dělníci chybí. Meiller proto otevřel akademii

Podnikání
Letní počasí si u nás zatím dává načas, ale podle odborníků si o prázdninách užijeme tepla dost a dost
Meteorologické léto trvá už dva týdny a to astronomické se kvapem blíží. Přesto je počasí v Česku spíše jarní: noci jsou chladnější, dny oblačné nebo polojasné a denní teploty lehce přes dvacet stupňů. Na koupání to zatím moc není, ale je vcelku jisté, že se brzy dočkáme tropických dní a tepla i koupání si užijeme do sytosti. Jaké bude počasí o letošních prázdninách? Prozradí vám to meteoroložka Dagmar Honsová.

Jaké bude počasí o prázdninách? Dagmar Honsová ví, kdy čekat tropy

Věda a technika
Florian Wirtz z Německa vstřelil první gól celého Eura
/SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Dlouho očekávaný fotbalový svátek je tady. Mistrovství Evropy otevřel v Mnichově parádní zahajovací zápas, ve kterém domácí Německo přejelo 5:1 Skotsko. Za vítěze se trefili Wirtz, Musiala, Havertz z penalty, Füllkrug a Can. Gól Skotska padl po vlastním gólu Rüdigera. Češi vstoupí do turnaje až příští týden proti Portugalsku, mistrům Evropy z roku 2016. Euro potrvá měsíc a vyvrcholí finálovým zápasem 14. července v Berlíně. Úvodní zápas ME jsme sledovali v on-line reportáži.
10 fotografií

Euro odpálila kanonáda. Němci zničili Skoty. Penalta, červená i vlastní gól

Fotbal
Michal Křepský, rozhodčí
V české nejvyšší soutěži odpískal Michal Křepský za dvě sezony 16 zápasů. Poté však skončil kvůli rodině, práci i pocitu nedostatečné podpory ze strany Komise rozhodčích. Momentálně už na listině profesionálních rozhodčích nefiguruje. Řídí zápasy na krajské úrovni v KFS Olomouc. S blížícím se mistrovstvím Evropy se podíval na novinky, které Euro slibuje. 

Rozhodčí o změnách na Euru: Hrozí i nespravedlnost. Zásahů od videa moc nebude

Zajímavosti z fotbalu
Vlčí bob neboli lupina se silně rozšířila také v Neratově v Orlických horách.
O nebezpečí, které pro louky představuje invazní vlčí bob neboli lupina, jsme už psali na konci května. Právě kvete a Správa CHKO Orlické hory vyzývá veřejnost, aby si tuto rostlinu utrhla do vázy. Je to způsob, jak pomoci, aby se v této krajině dále tak masivně nešířila. Je žádoucí, aby se nevysemenila. Naleznete ji teď na mnoha místech hor a někde se jí louky hodně modrají. Objevili jsme ji také za neratovskými chalupami.
7 fotografií

VIDEO: Vlčí bob zapleveluje a ohrožuje louky v Orlických horách. I v Neratově

Rychnovsko
Tomáš Grégr (v horní řadě, s číslem 8) v reprezentačním týmu starostů Česka při Euru v Lipsku.
Pokud by se takhle dařilo fotbalové reprezentaci na Euru v Německu, to by bylo něco! Inspiraci jim dal národní tým starostů, složený ze zástupců obcí z celého Česka. V dějišti šampionátu v Lipsku se stali mistry Evropy. V konkurenci patnácti dalších evropských fotbalových výběrů u toho byl na hřišti i starosta krkonošského Strážného Tomáš Grégr, jako jediný z Královéhradeckého kraje.
8 fotografií

Češi vyhráli fotbalové Euro v Německu. Přispěl k tomu i starosta z Krkonoš

Krkonoše
Populární česká komička Lucie Macháčková v pražském Metro Comedy Clubu.
Česká komička Kristýna Haklová a americká komička Katie Andersonová se přesvědčily o tom, že otevřít v Praze klub zaměřený na stand-up komedii pro převážně anglicky mluvící publikum je dobrý byznysový plán. Žižkovský Metro Comedy Club je prvním svého formátu v republice. Nikdy by ale nevznikl, kdyby za ním nestáli lidé, kteří mají komedii jako takovou opravdu rádi.
9 fotografií

Pražský klub dvou komiček boří jazykové bariéry. Přináší stand-up v angličtině

Příběhy a rozhovory
Nalezené stříbrné mince ve městě Wettin v německé spolkové zemi Sasko-Anhaltsko.
Váček se stříbrnými mincemi nalezený v německé spolkové zemi Sasko-Anhaltsko je vítaným přínosem pro poznání tamní historie. Archeologové zjistili, že peníze, které pravděpodobně patřily někdejšímu starostovi, byly v zemi ukryté od 17. století. Sbírka navíc obsahovala regionální i zahraniční platidla, dokonce některá vzácná. I proto odhadují dnešní hodnotu na více než dvanáct milionů korun.
4 fotografie

Poklad v Německu: Šli do práce na stavbu, vykopali váček za milion korun

Objevy
Hynek Klimek
Šumava je jedním z nejstarších pohoří v Evropě, a tak není divu, že se v ní od nepaměti objevují tajemné postavy a vypráví se o ní legendy. Spisovatel a novinář Hynek Klimek je jedním z našich předních odborníků na šumavské pověsti. Deset z nich znovu ožívá v jeho nové knize Staré šumavské legendy, která právě vyšla v Nakladatelském domě Grada pod značkou Cosmopolis.

Staré šumavské legendy ožívají v nové knize Hynka Klimka

Čtenář reportér
Aerobic team Buterfly Poděbrady slaví úspěchy na Evropě
/FOTO/ Poděbradský Aerobic team Butterfly dosáhl fenomenálních výsledků na nedávném Mistrovství Evropy ve sportovním aerobiku ve Švýcarsku. Svěřenkyně oddílu doslova zářily na nejvyšších stupních vítězů. Hlavní hvězdou se stala Aneta Bedrnová, která se stala dvojnásobnou mistryní Evropy a vybojovala tak pro Českou republiku a město Poděbrady dvě zlaté medaile.
9 fotografií

Aerobic team Buterfly slaví obrovský úspěch na Evropě, hvězdou byla Bedrnová

Ostatní sporty
Výstava nákladních aut, autobusů a služeb pro silniční dopravce se koná 1ve čtvrtek v pavilonu F brněnského výstaviště. Na premiérový ročník Transport Show Brno dorazil i Aleš Loprais dakarským speciálem Praga.
/VIDEO/ Tahače, autobusy nebo návěsy jsou k vidění ve čtvrtek v pavilonu F brněnského výstaviště. Koná se tam premiérový ročník Transport Show Brno. Jedná se o unikátní výstavu svého druhu v České republice. „Jsem rád, že přišlo dost lidí, což je základ. Snažíme se obnovit tradici Autotecu. Dopravci cítí, že nám v Brně taková akce chybí," řekl ředitel brněnské pobočky Česmad Bohemia Vojtěch Máša.
32 fotografií

Přehlídka velkých vozů na výstavišti v Brně. Přijel i Loprais s dakarskou Pragou

Brněnsko
Jan Farský na předvolebním mítinku s ministrem vnitra a 1. místopředsedou vlády Vítem Rakušanem.
Čtyřiačtyřicetiletý právník a ředitel Institutu moderní politiky iSTAR Jan Farský (STAN) ze Semil je jediným politikem z Libereckého kraje, který se dostal do Evropského parlamentu. Bývalý starosta Semil je ženatý, vychovává s manželkou čtyři děti a odmala se věnuje skautingu. „Za klíčové téma považuji posílení bezpečnosti Evropy. A to skrze větší spolupráci na poli obranného průmyslu. Což by mělo vést k větší prosperitě a k dlouhodobému zlepšení konkurenceschopnosti Evropy. Také se chci zaměřit na podporu znevýhodněných regionů u nás,“ řekl Farský v rozhovoru pro Deník

Liberecký kraj má europoslance. Jan Farský se zaměří na znevýhodněné regiony

Jablonecko
Komár tygrovaný (Aedes albopictus)
Komár tygrovaný se následkem teplejších zim šíří Evropou včetně Česka. Dokázal se adaptovat i na zdejší klima. Jeho štípnutí může být pro člověka nebezpečné, jelikož tento hmyz pocházející z Asie šíří horečku dengue i další tropická onemocnění. Evropské zdravotnické organizace potvrzují narůstající počet nakažených. Existují však způsoby, jak se vetřelci bránit, případně také zabránit jeho šíření a množení. Deník přináší přehled nejdůlěžitějších otázek týkajících se invazního komára a odpovědí na ně.

Komár tygrovaný už je i v Česku: Jak vypadá, jaké nemoci přenáší, jak se chránit

Česko
Hynek Klimek
Šumava je jedním z nejstarších pohoří v Evropě, a tak není divu, že se v ní od nepaměti objevují tajemné postavy a vypráví se o ní legendy. Spisovatel a novinář Hynek Klimek je jedním z našich předních odborníků na šumavské pověsti. Deset z nich znovu ožívá v jeho nové knize Staré šumavské legendy, která právě vyšla v Nakladatelském domě Grada pod značkou Cosmopolis.

Staré šumavské legendy ožívají v nové knize Hynka Klimka

Čtenář reportér
V Pardubicích se každoročně konají Dny chleba.
Některé pekárny víc investují do moderních technologií a automatizují výrobu, což minulé roky tolik nedělaly. Situace v oboru se po inflační krizi začala zlepšovat loni a letos trend pokračuje. Automatizace provozu také pomáhá vyřešit nedostatek pekařů. ČTK to řekl výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR Bohumil Hlavatý, který se ve středu v Pardubicích zúčastnil soutěžní akce Dny chleba.

Komise hodnotila v Pardubicích rekordních 111 bochníků chleba

Pardubicko