ŠTÍTEK: lékař

Odběr vzorku stolice uděláte, když jdete doma na velkou.
Každý rok je v České republice zjištěna rakovina tlustého střeva asi u 8000 osob a přes 3000 pacientů na toto onemocnění v naší zemi umírá. Takže určitě není od věci zapojit se do preventivního plošného testování, které plně hradí zdravotní pojišťovny. Jak takový screening rakoviny tlustého střeva a konečníku vypadá a co vás při něm čeká? Lze provést vyšetření střeva bez kolonoskopie? Praktická lékařka detailně popsala, jak doma správně odebrat vzorek k testování a jakým chybám se vyhnout.

Jak si správně odebrat stolici na testy? Jedna chyba zhatí správnost výsledku

Zdraví
Nemocná Lil s maminkou Lenkou a sestrou Laurou.
Díky sbírce na Donio poslali lidé nemocné Lil už 1 milion a 200 tisíc korun. Matka šestnáctileté dívky je ale přesto stále v zoufalé situaci. Ví, že pokud budou nyní její nemocnou dceru operovat, existuje nemalá pravděpodobnost, že zákrok její aktuální stav ještě zhorší. Odbornou lékařskou pomoc ale její dcera potřebuje. Aby však byl případný zákrok úspěšný, potřebuje šestnáctiletá Lil znát přesnou diagnózu, kterou jí žádný lékař v České republice nestanoví. Musí kvůli tomu do nemocnice v zahraničí. Pokud však nevybere dostatek peněz, dveře pro přesnou diagnostiku její dcery zůstanou zavřené. Ačkoli lidé byli štědří a poslali už více než milion, rodině stále chybí posledních 300 tisíc.
10 fotografií

Lidé byli štědří, poslali Lil už 1,2 milionu. Proč chce rodina dalších 300 tisíc

Zdraví
Miloš Zeman při svých návštěvách Vysočiny.
Bývalý prezident Miloš Zeman po čtvrteční operaci krevní sraženiny v motolské nemocnici zůstává na jednotce intenzivní péče. Jeho zdravotní stav je stále vážný, ale stabilizovaný, nezhoršil se, odpověděla dnes na dotaz ČTK mluvčí nemocnice Pavlína Danková. Zemanův zdravotní stav zhodnotí a o dalším postupu rozhodne v pondělí ráno lékařské konzilium, řekl ČTK Zemanův spolupracovník a někdejší vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář.
13 fotografií

Zemanův stav se podle nemocnice nezhoršil. V pondělí ho posoudí konzilium

Česko
Bývalý prezident republiky Miloš Zeman.
Bývalý prezident Miloš Zeman byl ve čtvrtek hospitalizován kvůli náhlému nedokrvení nohy, které způsobila krevní sraženina. Lékaři nemocnice v pražském Motole ho proto operovali. ČTK to večer sdělila mluvčí motolské nemocnice Pavlína Danková. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček předtím uvedl, že hospitalizace souvisí i s cukrovkou, kterou devětasedmdesátiletý exprezident dlouhodobě trpí, a bude trvat zhruba týden.
12 fotografií

Bývalý prezident Miloš Zeman je v nemocnici. Operovali ho kvůli krevní sraženině

Česko
Nádory ledvin trpí více muži – ti tvoří až dvě třetiny pacientů.
Lékaři upozorňují, že se rakovina ledvin stala nelichotivou českou specialitou. Tři tisíce nových diagnóz ročně znamenají těsnou druhou příčku ve světových statistikách výskytu, stejně jako tisíc úmrtí každý rok. Přečtěte si, jak se pozná rakovina ledvin a jak lze nádor ledvin včas zachytit, aby byla velká šance na úspěšnou léčbu. A kde umí rakovinu ledvin nejlépe léčit? Na rady jsme se zeptali našich předních odborníků z oboru uroonkologie, docenta Alexandra Popracha a profesora Marka Babjuka. Mimo jiné poradili, jak ledviny před rakovinou ochránit.

Riziko pro Čechy: Mezi Evropany máme dvojnásobek nádorů ledvin. Jak se chránit

Zdraví
Léky si lidé z Česka mohou vyzvednout na eRecept nově i v Lotyšku a Estonsku. Ilustrační foto: ČTK
/ANKETA/ Češi si mohou od minulého týdne vyzvednout léky na základě eReceptu vystaveného jejich českým lékařem v Estonsku a Lotyšsku. Dvě země z Pobaltí se tak přidaly k Chorvatsku, Polsku a Španělsku, kde služba funguje od loňského roku. Léky na eRecept si přímo v Estonsku na zkoušku vyzvedl radní Kraje Vysočina Jan Břížďala.

Zkusíte to také? Radní z Vysočiny si vyzvedl léky na eRecept v Estonsku

Pelhřimovsko
Nedostatek hořčíku se projevuje únavou, nedostatkem energie a špatným soustředěním.
Dvě třetiny lidí na světě nemají v organismu dost hořčíku, a možná i kvůli tomu padají takzvanou jarní únavou. Na co je hořčík dobrý a jak se projevuje jeho nedostatek v organismu? Hodně se mluví o svalových křečích, které nedostatek hořčíku v těle signalizují. Únava je ale dalším významným příznakem. Jak zjistit, jestli právě nám hořčík chybí? A jak to docela jednoduše napravit několika změnami v jídelníčku?

Jarní únavu způsobuje nedostatek jedné minerální látky: Jak ji do těla doplnit

Zdraví
Dobříš chce motivovat své obyvatele, aby si ve městě přihlásili trvalý pobyt.
Obyvatelé Dobříše odpovídali na přelomu února a března na dvě anketní otázky týkající se motivace k přihlášení k trvalému pobytu. Do anonymního hlasování se zapojilo 368 osob. Některé odpovědi byly velmi originální, například obnovit prvomájový průvod. Ovšem obyvatelé Dobříše navrhovali také zajistit lékaře na Dobříši či zrušit parkovací zóny v Praze. 

Deset tisíc, lékař i nižší daně. Dobříš má výsledky ankety k trvalému pobytu

Příbramsko
Barva soplu může říct hodně o tom, co se děje uvnitř vašeho nosu.
Jednou z prvních věcí, kterou využíváme k samodiagnostice příčin rýmy, je její barva. Přesněji tedy zabarvení nosního hlenu, kterému se především na Moravě říká sopel. V Čechách je populární spíše název nudle. Co nám o našem zdraví řekne sopel a co je důležité kromě jeho barvy? Proč se zbytečně bojíme žluté barvy hlenu a je červená barva hodně nebezpečná? Zkuste se sami diagnostikovat podle rad lékařů.

Zelená nebo vodnatá rýma a sopel všude: Jak poznat závažnost nemoci podle hlenu

Zdraví
Lucie náhle zemřela na leukémii. Zanechala po sobě manžela a dvě malé dcerky
Lucka byla usměvavá maminka dvou malých holčiček, byla vždy plná energie. Najednou však začala pociťovat silnou únavu a typické příznaky chřipkového onemocnění. Následně byla převezena do nemocnice s banálním zánětem močových cest a záhy už byla se závážnou diagnózou leukémie převezena do Prahy. Po dvou dnech nemoci, o které ani nevěděla, že ji má, zemřela. Její rodina lidem vzkazuje: nepodceňujte preventivní prohlídky.
6 fotografií

Byla unavená, myslela, že má chřipku. Po dvou dnech mladá žena zemřela

Zdraví
Alena Terezie Vítek (vlevo) s Bohumilou Čihákovou
O část zraku přišla v inkubátoru. V šestnácti prodělala šedý zákal a o rok později podstoupila transplantaci obou očí. „Nejhorší bylo vzít do ruky bílou slepeckou hůl. Styděla jsem se za ni a říkala si, to je super, teď všichni uvidí, že jsem slepá,“ vzpomíná v rozhovoru nevidomá Alena Terezie Vítek, která o pár let později musela po porodu císařským řezem bojovat i o své vlastní dítě.

Po porodu dceru nedostala. Nevidomá se o dítě postarat nedokážete, řekl jí lékař

Česko
Ilustrační foto
Jako praktický lékař měl nutit pacientky ke gynekologickému vyšetření u něj pod pohrůžkou vyřazení z registrace. Aniž by měl k tomu oprávnění. A nejméně u jedné pacientky mu to vyšlo. Tak zní obvinění čestné rady České lékařské komory proti lékaři z Hodonínska. Ten se brání švédskou atestací, ale proti vyloučení z České lékařské komory neuspěl ani u soudu. Přečtěte si detaily případu.

Praktický lékař z Hodonínska chtěl dělat gynekologická vyšetření. Vyloučili ho

Hodonínsko
Senior taxi v Přerově rozšířilo své služby - město pořídilo další auto.
O senior taxi, které už sedm let poskytuje služby dříve narozeným, je v Přerově značný zájem. Město se proto rozhodlo pořídit další auto, které zaveze starší občany nad šedesát pět let k lékaři, na úřad nebo do nemocnice. Zájemci si mohou jízdy objednávat od pondělí 4. března. Za cestu po městě zaplatí pouze dvacet korun.

Senior taxi v Přerově rozšířilo své služby

Přerovsko
Infuze vitaminu C provádějí svým klientům na vyžádání mnohé soukromé kliniky.
Zastánci podávání velkých dávek vitaminu C infuzí přímo do krve jsou přesvědčeni o jejich velkém významu pro naši obranyschopnost. Pacienti je vyhledávali v minulosti třeba kvůli podpoře onkologické léčby, nyní je o ně velký zájem i kvůli prevenci nemocí z nachlazení, kvůli covidu či chronické únavě. Na internetu se lidé shánějí po informacích, kde infuze vitaminu C koupit. Proti lékařům, kteří infuze vitaminu C doporučují, ale stojí jiní lékaři, lékárníci či vědci, kteří je považují za neúčinné nebo dokonce nebezpečné. Kde je pravda? A co funguje spolehlivěji než infuze vitaminu C?

Ochrání nás infuze vitaminu C před nemocemi? Odborník radí, co zabírá ještě lépe

Zdraví
Dítě u zubaře - Ilustrační foto
Sehnat zubaře je jako boj s větrnými mlýny. Zubaři na Svitavsku nejsou. Města nabízejí stovky tisíc korun lékařům, kteří by si u nich otevřeli ordinaci. Polička intenzivně hledá zubaře a inzeruje, že novému doktorovi dá 800 tisíc korun. Ve Svitavách to zkoušeli také přes peníze, ale marně. "Peníze jsou dnes běžný standard, kliniky loví zaměstnance už na fakultě," shodují se studenti medicíny.

Peníze pro zubaře? Polička láká na 800 tisíc, Svitavy jdou jinou cestou

Svitavsko
Dětská lékařka Tereza Šváchová. Ilustrační snímek.
Řada lidí v Karlovarském kraji se v poslední době potýká s problémem sehnat praktického lékaře, který by byl ochoten je přijmout do péče. Ještě horší situace panuje, pokud rodiče hledají pediatra pro své dítě. Například v příhraničních Kraslicích a sousedních Lubech oznámila ukončení své činnosti lékařka pro dospělé a zároveň i pro děti a dorost Dana Fučíkovská.

V Kraslicích skončila dětská lékařka. Pojišťovny nepomohou, rodiny jsou bez péče

Sokolovsko
Chrudimská nemocnice. Ilustrační foto
/ANKETA/ Když ve čtvrtek odpoledne starosta města František Pilný na svém facebookovém profilu zveřejnil, že by se Chrudimská nemocnice mohla převést na město a vymanit se tak z krajské akciovky, vzbudilo to velkou a většinově nadšenou diskuzi lidí z celého okresu. Jak však Deník zjistil z reakcí představitelů Pardubického kraje, euforistické nadšení není vůbec na místě. A co si o případném osamostatnění nemocnice myslíte vy? Hlasujte v naší anketě.

Chrudimská nemocnice přejde na město? Šlo o žoviální řeč, odmítá nadšení hejtman

Chrudimsko
Dysfunkce pánevního dna způsobuje ženám dlouhodobé obtíže, které významně snižují kvalitu jejich života.
Stovky a možná i tisícovky žen zbytečně trpí bolestí pánve. Lékaři se leckdy snaží jejich urputné pánevní bolesti neúspěšně léčit, pacientky putují mezi ordinacemi a některé jsou nakonec odkázány na psychiatrii. Marně se snaží zjistit: Co dělat, když mne bolí pánev? Odborníci z pražské Všeobecné fakultní nemocnice před nedávnem našli nečekanou příčinu pánevních bolestí, a tím i řešení pro spoustu zoufalých pacientek.  

Nesnesitelné bolesti v pánvi. Lékaři teprve nedávno našli jejich příčinu a léčbu

Zdraví
Lindsey Parr Gritton byla ve 36. týdnu těhotenství, když zjistila, že má rakovinu prsu ve čtvrtém stádiu.
Nastávající maminka Lindsey Parr Gritton byla v 36. týdnu těhotenství, připravovala se tedy na brzký příchod svého druhého miminka. Pohodové těhotenství však narušil nález bulky v prsu a o týden později byla ženě diagnostikována rakovina ve čtvrtém stádiu. Lékaři jí oznámili, že jí zbývá půl rok života. Krásné dlouhé vlasy vystřídala holá hlava a radost z narození dítěte strach o to, že tu pro něj nebude moc být. Pak se ale stalo něco, co nikdo nečekal.
19 fotografií

Těhotné ženě našli rakovinu a dávali jí půl roku života. Její příběh neskončil

Zdraví
Lil (vlevo) se svou maminkou Lenkou a starší sestrou Laurou
Lil byla ještě loni absolutně zdravou dívkou, dostala se na vysněnou školu, vše šlo jako na drátkách. Pak ale začala mít bolesti. Během pár dní ulehla s četnými diagnózami na lůžko, na kterém dnes tráví většinu svého času. Její onemocnění jsou natolik komplikovaná, že aby se vůbec mohla začít léčit, potřebuje nejprve podstoupit speciální ultrazvuk v Německu. Ty ale dělá pouze jeden odborník, za kterým se sjíždí lidé z celého světa.
4 fotografie

Šestnáctiletou dívku přepadly silné bolesti. Pomoct mohou jen 3 lékaři na světě

Zdraví
Primář Michal Palivoda.
Následná intenzivní péče se v Česku rozvíjí již čtvrt století. „Naším cílem je vrátit pacienty zpátky do života, v případě potřeby i s dýchacím přístrojem,“ říká v rozhovoru pro Deník primář Michal Palivoda z Oddělení následné intenzivní péče Nemocnice Ostrov rozhovoru pro Deník. Jeho tým organizuje kongres, kde si lékaři a sestry předají své zkušenosti.

S přenosným ventilátorem mohou pacienti do divadla i na dovolenou, říká lékař

Zdravotnictví
Slezina je orgán, který má až třetina populace v těle vícekrát. Ilustrační obrázek.
Některé orgány máme v těle přirozeně dvakrát, proto jim říkáme párové orgány. Patří mezi ně například ledviny, plíce, oči, vaječníky či varlata. Pak ale existuje orgán, který se v těle běžně vyskytuje pouze jednou, ale i přesto ho mají někteří jedinci vícekrát. Takzvanou akcesorní neboli přídatnou slezinu má až třetina populace a přináší jí jisté výhody, ale i rizika.
4 fotografie

Záhadná slezina, třicet procent lidí nemá jen jednu

Zdraví
Michaela Gemrotová
Zpěvačka Michaela Gemrotová si v těhotenství vyslechla děsivou zprávu, že se její dcera narodí s hendikepem. Trpí spastickou triparézou. Od lékařů neslyšela příliš pozitivní prognózy, rozhodla se to ale nevzdat a s manželem se pokusili pro malou Anežku udělat vše, co bylo v jejich silách. Dnes je na tom výrazně lépe, než lékaři předpovídali. A protože Míša chystá nové album, nemohla první písničku věnovat nikomu jinému. 
11 fotografií

Michaela Gemrotová o hendikepované dceři: Je na tom líp, než lékaři předpovídali

Společnost