ŠTÍTEK: ministerstvo vnitra

Volby, ilustrační foto.
Malou obec Brodec na Lounsku stále nechce nikdo vést. V září 2022 tam v řádném termínu neproběhly komunální volby, žádný z místních obyvatelů nepodal kandidátku. Situace se od té doby neustále opakuje. Dodatečné volby tam nebyly ani v dalších termínech, které vyhlásilo ministerstvo vnitra – loni v lednu, červnu a naposledy minulý měsíc v prosinci. Teď se chystá pátý pokus. Ministerstvo vnitra vyhlásilo dodatečné komunální volby v Brodci na červen.

Pátý pokus. Obec na Lounsku stále nikdo nechce vést, chystají se další volby

Žatecko a Lounsko
Praha neznámá, Pražský hrad, III. nádvoří, 26.5.2017
Pražský městský soud zamítl žalobu organizace Kverulant.org, která se domáhala určení toho, že jsou nádvoří Pražského hradu veřejným prostranstvím. Shromáždění lidí v těchto místech by tak i nadále měla podléhat povolení ze strany Správy Pražského hradu. Rozhodnutí je pravomocné, ředitel spolku Kverulant Vojtěch Razima novinářům řekl, že případné podání kasační stížnosti zváží až po doručení písemného odůvodnění rozhodnutí. Ministerstvo vnitra ČTK sdělilo, že rozsudek vítá.
55 fotografií

Soud rozhodl. Nádvoří Pražského hradu nejsou veřejným prostranstvím

Praha
Ilustrační snímek
Vedení ukrajinského ministerstva vnitra včetně ministra Denyse Monastyrského zahynulo při středeční havárii vrtulníku u Kyjeva. Oznámily to ukrajinské úřady. Prezident Volodymyr Zelenskyj nařídil tajné službě, policii a dalším orgánům zjistit příčiny nehody. Helikoptéra se podle médií zřítila v mlze poblíž školky. Údaje o počtu obětí se během dne rozcházely. Podle posledních informací ukrajinské Státní služby pro mimořádné události (DSNS) zemřelo 14 lidí včetně jednoho dítěte.

Při pádu vrtulníku u Kyjeva zemřelo 14 lidí, včetně ministra vnitra a dítěte

Státy mimo EU
Podnikatel Karel Janeček odevzdal na ministerstvu vnitra v Praze petiční archy a přihlásil se ke kandidatuře na prezidenta, 8. listopadu 2022. Vpravo je jeho manželka Lilia Khousnoutdinova
Podnikatel Karel Janeček sesbíral pro svou prezidentskou kandidaturu přes 73 tisíc podpisů občanů. Novinářům to řekl dnes dopoledne při příchodu na ministerstvo vnitra v Praze, kam přišel podat svou přihlášku do voleb. Úřad před jeho příchodem obdržel do 09:30 přihlášky od 16 kandidátů, řekla ČTK Hana Malá z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Janeček se zařadil mezi prezidentské kandidáty. Nasbíral přes 73 tisíc podpisů

Česko
Ilustrační foto
Za sto dvacet tisíc korun schválili prodej pozemku s číslem popisným 1286/25 zastupitelé v Podomí na Vyškovsku. Někteří další zájemci přitom nabízeli za dvanáct set metrů čtverečních i několikanásobné sumy a s rozhodnutím jsou nespokojení. Starostka Kateřina Ševčíková to hájí dodržením metodiky ministerstva vnitra a napravením chyb z minulých neplatných prodejů stejného pozemku.

Obec prodala pozemek v Podomí za 120 tisíc. Další zájemci si stěžují

Vyškovsko
Asistenční centrum pomoci pro uprchlíky z Ukrajiny na brněnském výstavišti.
Šok, fámy. A také snůška nenávistných reakcí na sociální síti, které se nedají publikovat. To vše odstartovala zpráva, že stát zvažuje v Boskovicích umístění romských uprchlíků z Ukrajiny. Místní z nich mají velké obavy. „No nic, stěhuju se na Aljašku,“ zněl jeden z těch mírnějších komentářů.

Stěhuju se na Aljašku! Boskovičtí mají obavy z romských uprchlíků

Blanensko
Starosta Moravských Budějovic Vlastimil Bařinka s oceněním Přívětivý úřad
/FOTO, ROZHOVOR/ Město s více než sedmi tisíci obyvateli rozhodně neleží stranou zájmu. Těží z toho, že už v dobách Marie Terezie tudy vedla císařská cesta, která spojovala hlavní sídla mocnářství. To platí dodnes, jen s tím rozdílem, že lidé už nejezdí přes centrum, ale po obchvatu. Moravské Budějovice to ale nijak nezasáhlo, město podle starosty Vlastimila Bařinky stále pulsuje životem.
9 fotografií

Starosta Moravských Budějovic: Úředníci jsou tu pro lidi, ti jsou pak spokojení

Třebíčsko
Heřmanův Městec má přísnou protialkoholní vyhlášku, pár slovíček se dokonce stalo terčem verdiktu Ústavního soudu.
Ústavní soud (ÚS) zrušil část vyhlášky Heřmanova Městce o zákazu konzumace alkoholu na některých veřejně přístupných místech. Přesněji řečeno, vyškrtl dvě slovíčka na popud ministerstva vnitra, které vykonává dozor nad zákonností vyhlášek obcí. Celý spor, který začal už výtkou od ministerstva vnitra, je však nejspíš bouří ve sklenici vody, v praxi se nic nezmění. Více o pikantním slovíčkaření na doslova nejvyšší úrovni se dočtete v článku.

Vlk se nažral. Heřmanův Městec přišel o dvě slůvka ve vyhlášce o alkoholu

Chrudimsko
Namátkové kontroly na hranicích okresů
Čekací termíny v odběrových centrech na antigenní testování se dál prodlužují. Důvodem je povinném testování zaměstnanců ve firmách, které nově dopadne i na nejmenší podniky nad deset zaměstnanců. Situace tak nejspíše bude dál eskalovat a kvůli dlouhým lhůtám lidé zvažují testy i mimo svůj „povolený“ okres. Podle vyjádření ministerstva vnitra je v takovém případě možné zákaz vycestování porušit, ale lidé u sebe musejí pro případ kontroly držet i důkaz. Minimálně výpis z rezervačního systému odběrového místa a čestné prohlášení.
17 fotografií

Testy na covid i mimo okres? Zákaz lze porušit, lidé ale musejí ukázat "důkaz"

Česko
Starosta Libčic nad Vltavou Pavel Bartoš.
/VIDEO/ Dvakrát během září a října hlasovali zastupitelé města Libčice nad Vltavou o stejných usneseních. Většina byla pro; opakovaně. Přesto se místní politici se stále přou, zda byly tyto body odsouhlaseny. A nyní se debatuje i o tom, zda je možné hlasovat bez toho, že by k jednotlivým bodům jednání byla možná rozprava.

Spor libčických zastupitelů o rozpravu má rozsoudit ministerstvo vnitra

Mělnicko
Lidé v Bělorusku protestují proti výsledku prezidentských voleb
Běloruská policie zadržela na nedělních nepovolených protestech proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka 280 lidí, z toho 215 v hlavním městě Minsku, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na běloruské ministerstvo vnitra. Protivládní protesty pokračovaly i dnes, v Minsku se podle agentury AP sešlo asi 3000 Lukašenkových odpůrců z řad penzistů, ale i na 2000 jeho podporovatelů.
9 fotografií

Běloruská policie znovu zatýkala demonstranty. Zadržela 280 lidí

Svět
Ilustrační foto.
Každý člověk je potenciálně šiřitelem nebezpečného nového čínského koronaviru způsobujícího onemocnění covid-19. Také proto vláda nařizuje dodržování přísných hygienicko-protiepidemických opatření. K těm během voleb bude patřit i nošení roušek zakrývajících ústa a nos a v případě komisařů také ochranných gumových rukavic.

SOUHRN ZPRÁV Z REGIONU: Vyměnit rukavice po každém voliči komisaři nemusí

Benešovsko
Ministr vnitra Jan Hamáček
Ústřední krizový štáb se ve čtvrtek dopoledne sešel k dalšímu jednání. „Počet nově nakažených 2932 je proti minulým dnům vyšší číslo. Nicméně je to potvrzení toho, že se nepohybujeme v exponenciálním růstu či nejhorším scénáři. Není to ale nic příjemného, nárůsty jsou vysoké,“ řekl na tiskové konferenci ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček z ČSSD.    
20 fotografií

Zasedl krizový štáb. Kapacity hygienických stanic posílí policisté, řekl Hamáček

Česko
Schůze Poslanecké sněmovny - ilustrační foto
Oběti násilí při demonstracích ze srpna 1969, které připadaly na roční výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, se zřejmě dočkají odškodnění. Sněmovna to dnes hladce schválila během několika minut už v prvním kole projednávání. Pro poslanecký návrh, který vláda odmítla, hlasovali až na dva ze čtyř zástupců KSČM všichni přítomní zákonodárci. Normu nyní dostane k projednání Senát.

Oběti násilí ze srpna 1969 se mohou dočkat odškodnění. Sněmovna návrh schválila

Česko
Rouška u Braniborské brány - Ilustrační foto
Nová zpřísněná karanténní opatření po návratu z rizikové oblasti, mezi něž patří i Česko, nezačnou v Německu platit od 1. října, jak bylo dosud očekáváno, ale zřejmě až od 15. října. Uvedl to mluvčí německého ministerstva vnitra Steve Alter, oznámila dnes německá zpravodajská stanice n-tv. K tomuto datu se totiž Německo chystá zprovoznit systém digitálního hlášení návratu z cest. Nadále tak platí výjimky pro řidiče kamionů či pendlery, které spolková vláda a také vlády jednotlivých německých spolkových zemí chtějí zachovat.
34 fotografií

Německo odloží zpřísnění opatření proti koronaviru. Platit budou až od 15. října

Svět
Kutnohorský starosta Josef Viktora v Rytířském sále.
Starosta Kutné Hory Josef Viktora (ANO) jmenuje ve čtvrtek 1. října do funkce nového tajemníka městského úřadu. Podle očekávání se jím stane bývalý šéf odboru správy majetku Martin Suchánek. „K 1. 10. 2020 dojde k jmenování nového tajemníka, vše už je připravené,“ uvedl starosta s tím, že do funkce nový tajemník nastoupí 1. ledna 2021.

Kutnohorský starosta jmenuje nového tajemníka městského úřadu

Kutnohorsko
Peníze. Ilustrační snímek.
Měla lounská radnice vyplatit 300 tisíc korun advokátní kanceláři za vypracování právních služeb v souvislosti s odvoláním ředitelky ZŠ Školní, nebo neměla? O tom se přou politici v Lounech už od jara. Vrací se k tomu na každém jednání zastupitelstva, jinak tomu nebylo ani v září. Usnesli se, že si město proces výběru advokátní společnosti nechá zkontrolovat od ministerstva vnitra. Věcí se zabývají také policisté, kteří prověřují, zda vše proběhlo v souladu se zákonem. „Policie ČR se věcí zabývá na základě podaného oznámení,“ sdělila policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

Politici se opět přeli o peníze pro advokáty. Spor rozhodne ministerstvo

Žatecko a Lounsko