ŠTÍTEK: muzeum

Fenomén modrotisk. Muzeum Blanenska uspořádalo na závěr výstavy módní přehlídku.
/FOTO, VIDEO/ Druhou červnovou neděli po třech měsících skončila v Muzea Blanenska putovní výstava Apolenka z Modrotisku. Nádvoří a podloubí blanenské zámku, kde muzeum sídlí, se v pozdním odpoledni proměnilo v přehlídkové molo a koncertní sál pod širým nebem. Příchozí sledovali přehlídku nádherných šatů z modrotisku z dílny Miroslavy Psotkové.
70 fotografií

Fenomén modrotisk. Muzeum Blanenska uspořádalo na závěr výstavy módní přehlídku

Blanensko
V Litvínově se uskutečnil již osmý sraz historických vozidel. Letos na něj poprvé přijel legendární jezdec z Dakaru a někdejší závodník ve Formuli Easter Jiří Moskal. Na snímku je v rozhovoru s jedním z návštěvníků.
V pořadí již osmý sraz historických vozidel se uskutečnil v severočeském Litvínově. Areál zdejšího amfiteátru Loučky přivítal tisíce aut i návštěvníků, nechyběly motocykly a přijel i speciální vyprošťovací tank. Středem pozornosti akce, která se tentokrát nesla v duchu rallye, byli speciál Liaz a jeho pilot Jiří Moskal, který s tímto vozem startoval v Rallye Paříž – Dakar.
44 fotografií

Sraz historických vozů v Litvínově: Jiří Moskal ukázal i dakarskou Liazku

Automagazín
Muzeum obrněné techniky nepřipravuje akční podívanou poprvé.
Na víkend 8. a 9. června připravuje Muzeum obrněné techniky Smržovka velkolepou vzpomínkovou akci k 80. výročí vylodění Spojenců v Normandii. Návštěvníci se mohou těšit na bitevní ukázky mezi americkou a německou armádou, prezentaci vojenské techniky a možnost svezení na tancích. Akce nabídne i zrekonstruovaný stíhač tanků M-36 Jackson, který byl poškozen při nehodě v roce 2019.

Muzeum obrněné techniky Smržovka připomene vylodění v Normandii. Čeká vás bitva

Volný čas
Ilustrační foto
Královéhradecký kraj v roce 2024 vyčlenil na podporu kultury 38,2 milionu korun. Objem peněz rozdělil rovným dílem na obnovu památkového fondu a kulturní projekty v regionu, které zahrnují činnost muzeí a galerií, podporu filmařům či pomoc s financováním kulturních akcí, jako například Brutal Assault v Josefově. Na obnovu památek přitom letos jde rekordní množství financí.

Kultura a památky v kraji dostávají rekordní podporu

Jičínsko
Loď MS St. Louis ve svém domovském přístavu v Hamburku
Byl začátek června 1939. Zaoceánský parník St. Louis s více než 900 židovskými uprchlíky na palubě plul u pobřeží Miami. Jeho cestující měli na dohled zářící světla města. Pak přišlo pondělí 5. června a s ním i verdikt imigračních úřadů: vstup na území Spojených států se nepovoluje. Pro téměř třetinu cestujících znamenalo toto rozhodnutí rozsudek smrti.
7 fotografií

Azyl byl za oknem, pak je vrátili zpět. Židům z lodě St. Louis to přineslo smrt

Historie
Prezident Václav Klaus ochutnal v Žatci tamní pivo.
Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci zve na slavnostní zahájení výstavy Prezidentské návštěvy v Žatci, které se uskuteční ve čtvrtek 30. května od 17 hodin v hlavní budově muzea v Husově ulici 678.

Prezidentské návštěvy v Žatci

Čtenář reportér