ŠTÍTEK: porod

Matěj dělal díky rehabilitacím pokroky. Vývoj mu ale zabrzdila epilepsie a hledání správné léčby. Rodině nyní chybí především prostředky na rehabilitace a bezbariérovou úpravu domova.
Lucie prožívala bezproblémové a docela klidné těhotenství. S manželem očekávali narození prvního dítěte. Život jim ale obrátila naruby běžná bakterie. Matěj během dlouhého porodu vdechl smolku. Následná infekce ho odkázala na přístroje a poškodila mu 70 % mozku. „Doteď se nedokážu podívat na fotku Matýska, kde je v zavinovačce hned po porodu,“ vzpomíná Matějova maminka Lucie.

Po bezproblémovém těhotenství přišla rána. Život Matějovi změnila běžná bakterie

Rodina
Sourozenci u porodu jsou třaskavým tématem. Ani odborníci nejsou v této otázce jednotní a upozorňují na fakt, že porod může být pozitivním zážitkem, ale ne pro každé dítě.
Žena rodí v doprovodu duly a vedle si v klidu hraje starší dítě se světelným mečem. Porod jej nijak nerozrušuje. Když se miminko narodí, holčička utíká sourozence přivítat na svět a po chvíli si jde dál hrát. Tak vypadal jeden z porodů, který doprovázela dula Kateřina Černá. A nebyl to jediný 'její' porod, kde byly přítomny starší děti. „Možná to pro někoho bude překvapující, ale ty děti to moc neřeší,“ vypráví dula.

Sourozenec u porodu: Trauma? Ani náhodou! Děti to zvládají skvěle, tvrdí dula

Rodina
Císařský řez je velká břišní operace, při které musí operatér prořezat celkem sedm vrstev tkání. Může být plánovaný, nebo také akutní. Lékaři v některých českých porodnicích jej však dělají jinak. Laskavě, s něhou a ohledem na prožitek matky.
Císařským řezem v Česku končí každé čtvrté těhotenství. Císařský řez je velká břišní operace, při které dnes část porodnic ženám nabízí jeho laskavější alternativu. Laskavý, nebo také jemný, respektující císařský řez je ovšem pořád operací. Ale s velkým důrazem na pohodlí a krásný zážitek rodící ženy. Pozitivní zážitek z porodu pomůže ženě se rychle z císařského řezu zotavit. „Doufejme, že jednou bude za normu považován ten porod, kterému teď říkáme laskavý,“ svěřuje se dula Kateřina Černá.

Laskavý císařský řez v Česku: miminko si může maminka vytáhnout sama

Zajímavosti
Pomocí rebozo šátku může rodičce dula, partner nebo porodní asistentka poskytnout úlevu, jemnou masáž, oporu nebo pomoci se správným polohováním miminka.
Rebozo šátek není v porodnictví žádnou novinkou. Jedná se o tradiční porodní pomůcku. Pochází z Mexika, kde ručně tkané rebozo často přecházelo z matky na dceru. Dnes se rebozo vyrábí z bavlny, vlny nebo mušelínu. Rebozo šátek se váže přes těhotenské břicho. Slouží jako opora, ulevuje svalům i šlachám a uvolňuje pánev. Využijete jej také při porodu nebo po něm k nošení novorozence a mírnění menstruačních bolestí.

Tradiční mexická pomůcka pomáhá v těhotenství, po císařském řezu i k nošení dětí

Rady, tipy
Třetí týden v květnu se v rakovnické Jógotéce konaly přednášky v rámci Světového týdne respektu k porodu.
/FOTOGALERIE/ Třetí týden v květnu se rakovnická Jógotéka proměnila v přednáškové prostory v rámci Světového týdne respektu k porodu. Pro ty, které jsou otázky ohledně těhotenství a porodu právě aktuálním tématem, se nemohla dostat lepší příležitost k osvětě v souvisejících tématech. V dnešní době jsou nastávající maminky nabádány, aby byly dobře informované, k čemu nadšené podnikající, samy také maminky, Eliška Vitoušová a Adéla Rumrichová již několikátým rokem absolutně dopomáhají.
8 fotografií

Festival o porodu byl plný informací nejen pro nastávající maminky

Čtenář reportér
Nemocnice Písek pořídila pro rodičky moderní přenosný ultrazvuk.
Nemocnice Písek rozšířila vybavení Gynekologicko-porodnického oddělení o nejmodernější ultrazvukový přístroj s vynikajícím zobrazením. To hraje klíčovou roli při vyšetření nejrůznějších závažných stavů během těhotenství, při porodu i po něm. Nový přístroj je mobilní, takže vyšetření významně urychluje a zároveň zvyšuje pohodlí rodiček.

Nemocnice Písek pořídila pro rodičky moderní přenosný ultrazvuk

Písecko
Zhubnout po porodu můžete jednoduše. Kromě toho, že se obvykle na přirozenou váhu dostanete už kolem šesti měsíců, vysněné postavě můžete i dopomoci.
Zná to jistě každá žena, která se rozhodne po určité době po porodu začít dělat něco se svým tělem. První otázka, kterou si pokládá, je většinou: Jak se dostat po porodu na svou původní váhu? A jak na to? Jaké typy cviků vlastně zabírají, které jsou šetrné k tělu, a jak kombinovat cvičení s jídelníčkem? Většinou se žena vrátí na svou váhu do šesti až dvanácti měsíců po porodu. Více méně záleží na zdravé stravě, cvičení, ale také například na kojení.

Žena po porodu zhubla 26 kilo. A to i díky přerušovanému půstu. Radí, jak na to

Rady, tipy
Nejjednodušší je zpočátku provádět Kegelovy cviky vleže
Posilování svalů pánevního dna se v minulosti nevěnovalo příliš mnoho pozornosti, zato dnes jde o téma velmi diskutované. Svaly pánevního dna totiž hrají klíčovou roli v podpoře zdravých močových a reprodukčních orgánů. Nejznámějším a nejjednodušším způsobem, jak je posílit, jsou Kegelovy cviky. Působí proti inkontinenci i dalším problémům u žen i mužů, můžete je provádět téměř kdekoliv a účinky se projeví už za pár týdnů. Co jsou Kegelovy cviky a jak pomáhají?

Kegelovy cviky: Proč by je nejen ženy 50+ měly cvičit a jak pomohou mužům

Zdraví
Dula provází ženu i budoucí tatínky průběhem těhotenstvím.
Deník zahájil novou poradnu s dulou Markétou Verbíkovou. Dula provází ženu, nejlépe kontinuálně, průběhem celého těhotenství. Doplňuje práci porodních asistentek, lékařů, zdravotních sester a také psychologů a dalších odborníků. V tomto smyslu je členem týmu, který se o ženu v období těhotenství, porodu a šestinedělí stará. Máte i vy na dulu otázky? Pošlete nám je do naší poradny.

Poradna s dulou: Duly se vzdělávají celoživotně, jejich směr se však může lišit

Zajímavosti
Víte o tom, že pojišťovny ve velkém přispívají například na různá vyšetření během těhotenství?
Pokud si děláte starosti s výdaji, které přicházejí spolu s těhotenstvím, možná byste měli vědět, že existují těhotenské balíčky, které ve velké části proplácejí pojišťovny. Jedná se o různá vyšetření, ale také například předporodní kurzy, péči o tělo a taktéž komponenty, které se vám budou hodit pro již nově narozené miminko. Podívejte se, co nabízejí hlavní pojišťovny v rámci tohoto programu a na co máte nárok zdarma nebo s příspěvkem.

Těhotenské balíčky? Tyto výhody vám v těhotenství poskytnou vaše pojišťovny

Rady, tipy
Teplická porodnice po rekonstrukci.
Vlastní sociální zařízení, lůžko k odpočinku, lůžko porodní, relaxační porodní vana, žíněnky, žebřiny, závěsný systém pro aktivní porod, overbally, porodní stolička s bylinnou napářkou, či reboza šátky pro úlevu a polohování při porodu, to vše mohou nastávající rodičky v boxech očekávat. Šestinedělí pak maminkám nově poskytuje 6 dvoulůžkových pokojů s vlastním soc. zařízením, 3 nadstandardy a 1 rodinný pokoj s možností ubytování doprovodu novopečené maminky.
8 fotografií

FOTO: Teplická porodnice v novém. Rodičkám nabízí řadu novinek

Teplicko
Těhotenství. Ilustrační foto
Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Děčín rozšiřuje své portfolio služeb pro nastávající maminky o další příjemnou novinku. Každá budoucí maminka, která má zájem v průběhu těhotenství co nejintenzivněji sledovat vývoj svého dítěte, uchovávat si průběžně fotografie nebo si zajistit vyšší komfort pobytu, má nyní možnost využít speciálně sestavené těhotenské balíčky. Ty jsou zaměřeny především na monitorování plodu, ale také na možnosti konzultací a využití vybraných služeb zdarma.

Děčínská porodnice Krajské zdravotní rozšiřuje služby pro nastávající maminky

Čtenář reportér
Role duly a porodní asistentky se v některých částech prolínají.
Startujeme novou poradnu s dulou Markétou Verbíkovou. Dula provází ženu, nejlépe kontinuálně, průběhem celého těhotenství. Doplňuje práci porodních asistentek, lékařů, zdravotních sester a také psychologů a dalších odborníků. V tomto smyslu je členem týmu, který se o ženu v období těhotenství, porodu a šestinedělí stará. Máte i vy na dulu otázky? Pošlete nám je do naší poradny.
5 fotografií

Poradna s dulou: Mezi největší hodnoty patří empatie, podpora a respekt k ženě

Zajímavosti
Síla rozmarýnu. Středomořská bylinka při porodu dodá sílu a pomáhá s hojením.
Rozmarýn, rozmarýna, mořská nebo Mariina růže. Na pražském mostě by se jí sice nedařilo, tato bylinka je totiž citlivá na zimu a přirozeně ji najdete ve Středozemí. Zato ji můžete pěstovat doma za oknem a využívat tak její léčivé účinky. Tato bylinka vám dobře poslouží u porodu i v šestinedělí. Rozmarýn má totiž antimikrobiální a hojivé účinky, pomůže ve formě aromaterapie, masážního oleje, ale i odvaru. 

Mořská růže pomůže při porodu i po něm. Ochrání hráz a dodá rodičkám sílu

Rady, tipy
Vratislav Bílek se synkem a manželkou Eliškou.
Když na něj z legrace během rozhovoru vypálíte, že po porodu synka při návštěvě manželky Elišky v nemocnici musel stihnout další dva zápasy, tak se Vratislav Bílek zamyslí a řekne: „Jo, druhý den do Plzně a v neděli doma Vítkovice a v úterý doma Mladá Boleslav. Takže kecám, stihl jsem ještě tři zápasy po porodu,“ směje se Vratislav Bílek, jinak skalní fanda hokejového Litvínova, obrovský srdcař, statistik a borec, co s hokejovou Vervou procestoval hezkých pár tisíc kilometrů.
6 fotografií

Z porodu hned na zápas. TOP fanda Kozel viděl na vlastní oči 1 225 zápasů Vervy

Hokej
Mezinárodní den nenarozených dětí připadá každoročně na 25. březen
25. březen je Mezinárodní den nenarozených dětí. Tento den je připomínkou těch, jejichž životy vyhasly ještě v lůně matky. O svůj příběh se s námi podělila čtenářka Magda, kterou okolí donutilo před lety k interrupci. Dnes je jí 36 let, má za sebou několik samovolných potratů a svého někdejšího rozhodnutí lituje. Ví, že kdyby dostala ještě jednu šanci, byla by tou nejlepší maminkou.

Nenarozené děti: Na interrupci šla Magda pod nátlakem, pak několikrát potratila

Zdraví
Alena Terezie Vítek (vlevo) s Bohumilou Čihákovou
O část zraku přišla v inkubátoru. V šestnácti prodělala šedý zákal a o rok později podstoupila transplantaci obou očí. „Nejhorší bylo vzít do ruky bílou slepeckou hůl. Styděla jsem se za ni a říkala si, to je super, teď všichni uvidí, že jsem slepá,“ vzpomíná v rozhovoru nevidomá Alena Terezie Vítek, která o pár let později musela po porodu císařským řezem bojovat i o své vlastní dítě.

Po porodu dceru nedostala. Nevidomá se o dítě postarat nedokážete, řekl jí lékař

Česko
Rajský plyn pomáhá tlumit porodní bolesti. Rodičku navíc neomezuje v pohybu a nástup účinku je rychlý.
„Tak, maminko, bude to 1500 korun. Přejete si platit kartou, nebo hotově?“ S podobnou větou se mohou setkat rodičky například v porodnici Bulovka. Za rajský plyn u porodu si připlatí. Půl hodiny inhalace vyjde podle facebookového příspěvku porodnice na 750 korun. Podobně v porodnici Kyjov rodičky zaplatí za rajský plyn 800 korun při porodu a 200 korun při šití. Naopak v Olomouci mají rodičky plyn zdarma.

Kolik stojí porod? Za rajský plyn necháte v porodnici i tisíce korun

Zajímavosti