ŠTÍTEK: technologie

Kontrola na letišti.
Už jen s nostalgií mohou vzpomínat někteří turisté na cestování letadlem na konci devadesátých let. „Takové kontroly, jaké jsou na letištích dnes, rozhodně nebyly. Kontroly samozřejmě byly, ale o dost volnější. Na palubu jsem si mohla vzít vodu či pití pro děti, v příručním zavazadle jsem si vozila hygienické potřeby, a to včetně malých nůžek na nehty,“ vzpomíná téměř osmdesátiletá seniorka Milena Černá z Jesenicka. „A když byla možnost, děti i já jsme si prohlédly kokpit letadla. Mohly jsme,“ podotýká.
19 fotografií

Teror z 11. září zcela změnil bezpečnost letů. Dnes se sleduje i chování lidí

Svět
Odborník na vztah dětí k moderním technologiím Jan Kršňák
Moderní technologie se staly nedílnou součástí každodenního života. Rodiče by ale děti od nich měli udržet co nejdéle. „A čím déle, tím rozhodně lépe,“ radí odborník na vztah mezi dětmi a moderními technologiemi a rovněž zklidňovatel digidětí a digidospělých Jan Kršňák. Pro děti je totiž nesmírně důležité, aby se naučily nejprve vnímat svět pomocí smyslů a až teprve poté jsou schopné kreativně využívat moderní technologie. Zároveň zdůrazňuje, že nejlepší ochranou před nástrahami virtuálního světa je vybudování důvěrného vztahu mezi dítětem a rodičem.
5 fotografií

Jan Kršňák: Čím déle vydrží dítě bez mobilu, tím lépe

Co si myslí rodiče
Noční pohled na teplárenské lokality u Horních Počapel.
U Horních Počapel na Mělnicku vyhasly kotle spalující hnědé uhlí Elektrárny Mělník III, která po dlouhou dobu držela primát největšího elektrárenského uhelného bloku v zemi. V provozu tam zůstávají pouze teplárenské provozy, zajišťující zásobování nejen odběratelů v okolí, ale i části Prahy; do tepláren přešli i zaměstnanci odstavovaného provozu. I ty nicméně dají uhlí sbohem.
43 fotografií

Kotle na Mělnicku vyhasínají, Praha se ale třást zimou nebude

Podnikání
Litovel se zbaví smradu z kalů, cukrovar zahájil stavbu čističky
Je to historická událost nejen pro obyvatele, kteří žijí v sousedství cukrovaru. V Litovli ve středu cukrovar zahájil roky vyhlíženou stavbu čistírny odpadních vod. První etapu plánuje dokončit v příštím roce, ještě před začátkem řepné kampaně. Že to v okolí cukrovaru ani pak nebude vonět po fialkách, je jasné. Technologie však výrazně potlačí zápach, který byl některé roky tak silný, že lidé neotevírali okna a nemohli venku sušit prádlo.
6 fotografií

Konečně! Litovel se zbaví smradu z kalů, cukrovar zahájil stavbu čističky

Olomoucko
Silikon, alternativa pro šperk.
Dvouletý studijní program „Design – textil, oděv, sklo, šperk“ má ambici propojovat výtvarnou stránku s novými materiály a technologiemi. Budoucí studenti s nimi budou skutečně pracovat a nejen se dívat. Při jeho koncepci se zúročilo třicet let činnosti Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci (TUL) a nasbírané zkušeností v oblasti práce s textilem, oděvy, sklem a šperky. Otevře se letos na podzim, tedy v akademickém roce 2021/2022.
14 fotografií

Umělecká tvorba. Liberecká univerzita otevírá nový studijní program

Liberecko
Singapur nedávno zprovoznil jednu z největších plovoucích solárních farem na světě, která by měla kompenzovat přes 4 000 tun emisí oxidu uhličitého ročně.
Singapur nedávno zprovoznil jednu z největších plovoucích solárních farem na světě, která by měla kompenzovat přes 4 000 tun emisí oxidu uhličitého ročně. Tento technický počin si vyžádal značné úsilí, ať už přihlédneme k nepředvídatelnému počasí na otevřeném moři, tomu přizpůsobenému designu, či náhlé pandemii, která projekt nečekaně oddálila.

Solární farmy na moři: budoucnost obnovitelných zdrojů je i tam, kde není půda

Chytrý svět
Ilustrační foto
Žijeme v době pokroku – města se stávají chytřejšími, technologie pomáhají snižovat spotřebu energie, studenti se účastní lekcí, aniž by museli opustit své domovy a stejným způsobem vykonávají miliony lidí po celém světě svá zaměstnání. Pod taktovkou miliardáře Jeffa Bezose odstartoval tento týden na západě Texasu první vesmírný let civilních pasažérů, který je nyní pokládán za počátek éry vesmírné turistiky. Technologie jsou již nyní neoddělitelnou součástí našich životů a s příchodem 5G se do fungování lidstva začlení ještě víc. V jakých oblastech budou mít sítě nové generace v brzké době největší přínos?   

Ordinace v mobilu i zdravější planeta: Jak nám sítě již brzy změní životy

Technologie
Hodinky HUAWEI Watch 3 mají vestavěných více procesorových jader.
Co se nám kdysi zdálo pouhým sci-fi, se dnes běžně mění ve skutečnost. Filmové a knižní náměty inspirovaly vědce a vývojáře k mnohým, dnes běžně používaným patentům. Vynálezy Julese Verna od kosmických letů, skafandru, tanku, přes umělé satelity či vrtulník, dnes tvoří denní rutinu. Z Vesmírné Odyssey máme první Ipady, videohovory, z filmů jako je Matrix virtuální realitu nebo třeba v-éčkové telefony. Jedním z vynálezů ze sci-fi žánru byly i chytré hodinky, a vývojáři různých značek se doslova předhání v nových patentech a funkcích, aby své zákazníky nepřestávali ohromovat.
11 fotografií

I hodinky dnes mohou mít dvě srdce

Podnikání
Prototyp nové ruské stíhačky na moskevském aerosalonu MAKS-2021
Ruský prezident Vladimir Putin si na moskevském aerosalonu MAKS-2021 prohlédl novou ruskou stíhačku, která dostala název Checkmate (Šachmat). S odvoláním na státní zbrojařský konglomerát Rostech to uvedla agentura Interfax. Pod konglomerát Rostech, který v zahraničí používá název Rostec, spadá i společnost OAK. Ta je výrobcem nového stroje. Letoun patří ke generaci takzvaných neviditelných, přesněji řečeno obtížně zjistitelných stíhacích strojů.

Rusko se pochlubilo novou stíhačkou, zřejmě bude na export

Svět
Huawei na veletrhu MWC Barcelona
Nejvýznamnější veletrh mobilních komunikací MWC letos vlivem celosvětové pandemie proběhl v neobvyklém termínu na přelomu června a července. Tradičně však na něm došlo k vyhlášení prestižních cen GLOMO. Ve španělské Barceloně udělila organizace GSMA více než dvě desítky ocenění. Čtyři z nich získala společnost Huawei.  

Mobilní veletrh v Barceloně ocenil inovativní technologie Huawei

Chytrý svět
Bezpečnostní kamera. Ilustrační snímek
Natáčí nás skoro všude – na ulici, v obchodě, na benzínové pumpě, v metru, autobusech, tramvajích, v zaměstnání… Bezpečnostní kamery jsou nainstalovány i na soukromých pozemcích a objektech. Co všechno se dá zjistit z kamerových záznamů, kdo k nim má přístup, a jak se můžeme bránit, když nás někdo natáčí bez našeho vědomí?

Bezpečnostní kamery: Co všechno se dá zjistit z natočených záznamů

Česko
Výrobní stroje: Závody lehkých konstrukcí Loštice
Závody lehkých konstrukcí Loštice (ZLKL) jsou rodinná, stabilní, dlouhodobě rostoucí strojírenská společnost orientovaná na perfektní výsledek pro své zákazníky, kterým nabízí širokou škálu činností – konkrétně obrábění, lisování, svařování, povrchové úpravy. Pyšní se například prestižním oceněním Czech Best Managed Companies, které zastřešuje firma Deloitte, titulem Odpovědná firma roku, Inovátor roku a patří mezi 100 nejlepších firem v České republice. Společnost byla založena v roce 1993. O deset let později se stal jejím stoprocentním majitelem Ladislav Brázdil.
3 fotografie

Velikost není důležitá. Firma musí mít co nabídnout, zní z rodinné společnosti

Podnikání
Izraelská armáda. Ilustrační snímek
Společnost Polaris Solutions, která se zabývá vývojem prostředků pro přežití, představila ve spolupráci s izraelským ministerstvem obrany tzv. Kit 300. Za touto suchou větou z tiskové zprávy se ale skrývá science fiction. Jak uvedl deník Jerusalem Post, jedná se o plachtu vyrobenou z high-tech materiálu využívajícího multispektrální techniku. To znamená, že je schopna maskování ve spektru širším než viditelné. Voják je pod plachtou neviditelný, jako Frodo Pytlík před branami Mordoru pod pláštěm elfů.

Jako Frodo před branami Mordoru. Izraelci můžou nechat zmizet své vojáky

Věda a technika
V areálu textilní firmy Veba začalo kolem 19. hodiny hořet v kotelně. Hasiči zabránili tomu, aby se požár nerozšířil do dalších prostor textilky.
/FOTOGALERIE/ Hustý černý kouř, který v úterý večer začal stoupat nad areálem Veby v Broumově-Olivětíně, nevěstil pro textilku nic dobrého. Požár se naštěstí díky zásahu desítce hasičských jednotek nerozšířil do výrobních hal, kde by způsobil nedozírné škody. Ty i tak dosáhly odhadem 15 milionů korun. Včera dopoledne vyšetřovatelé stanovili nejpravděpodobnější příčinu vzniku požáru: netěsnost na technologii ohřevu topného oleje.
50 fotografií

Požár textilku Veba neochromil. Po zrušené noční směně se ráno šlo ke strojům

Náchodsko
Ivan Hoffmann
„V této kanceláři bychom spolu mohli jednat již před 130 lety. V březnu roku 1891 tu založil firmu můj dědeček,“ začíná své vyprávění Ivan Hoffmann, ředitel chrudimské firmy Hoffmann, který navázal po revoluci na rodinnou tradici. Sám měl spoustu nových vizí a nápadů. Na začátku devadesátých let obnovil fungování rodinné firmy. Navázal na její obchodní činnost, modelovou tvorbu a designérství. Tuto činnost rozšířil o stavební činnost a zároveň si otevřel zlatnictví.

Jeho firma oslavila 130 let. Stavět hezké a úsporné domy mě baví, říká majitel

Příběhy a rozhovory