Muzeum Titaniku v Belfastu nabízí multimediální procházku historií. Ocitnete se uprostřed dění

V severoirském Belfastu vzniklo muzeum věnované Titaniku. Co v něm najdete?

Zdroj: archiv

 

Stoleté výročí tragédie Titaniku se stalo podnětem pro vznik muzea Belfast Titanic, které je věnováno  osudu této lodi. V severoirském hlavním městě Belfastu, na stejném místě, kde před sto lety Titanic postavili, bylo otevřeno úplně nové muzeum věnované jeho památce a obětem. 

Jak vypadá?

Moderní šestipatrové muzeum už ve svých základních stavebních prvcích odráží tragédii – 4 bloky budovy připomínají 4 přídě ztroskotané lodi a výška muzea také není náhodná – odpovídá výšce lodi (53 metrů). Muzeum  je postaveno ve futuristickém stylu. Autory jsou architekti z CivicArts a Todd Architects. Podle BBC je stavba „reakcí" na slavné Guggenheimovo muzeum v Bilbau ve Španělsku.  

Co v muzeu najdete?

Muzeum nabídne skutečnou multimediální procházku historií. Kromě věrných kopií interiéru jsou nedílnou součástí také projekce – často i z legendárního filmu Titanic od Jamese Camerona. Stejně jako moderní muzea současnosti jsou součástí prohlídky i zážitky a emoce. Ucítíte například zápach svářecích strojů.

Belfast Titanic má 9 galerií, kde si mohou návštěvníci prohlédnout celou historii Titaniku – například věrné kopie kajut od těch nejluxusnějších až po ty nacházející se ve 3. třídě. Filmové záběry z hloubky 3784 metrů zachycují trosky, tak jak je nafilmovali James Cameron a Paul-Henry Nargeolet. Interaktivní prvky expozice spolu s filmovými záběry dělají z návštěvy muzea velkou podívanou. 

A hned v blízkosti muzea můžete vidět i původní konstrukční kancelář loděnic Harland&Wolff, kde byl Titanic navržen. Muzeum stálo 97 kolem milionů liber (necelé 3 miliardy korun). Očekávání jsou ale velká: necelých půl milionu návštěvníků v prvním roce.

"Je to pro nás nová éra. Toto je naše Eiffelova věž, naše Guggenheimovo muzeum, je na nás, abychom změnili pohled lidí z celého světa na naše město," řekla mluvčí muzea Claire Bradshawová.

Podívejte se na video z muzea:

Největší loděnice na světě

Belfast leží na východním severoirském pobřeží blízko ústí řeky Lagan do moře, na jihozápadě dlouhé přírodní zátoky Belfast Lough. Jeho umístění bylo tedy ideální pro loďařský průmysl. Ten jej také proslavil. V době, kdy zde byl postaven Titanic, zde měla irská společnost Harland&Wolff největší loděnice na světě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články

Jsme na Facebooku

# VYBRANÁ VIDEA