Nejděsivější místa světa: Z Pripjati na farmu mrtvol
Děsit nemusí jen duchové a nadpřirozené úkazy. Nejhorší mráz po zádech často běhá i z míst, které se staly dějištěm lidské nenávisti.
Muzea genocid, město duchů pod Černobylem, pařížské podzemí a další zákoutí naší planety vás možná budou budit ze spaní.
1. Pripjať
"Atomové město", ale i "město mladých" byly přívlastky, jež nesla Pripjať. Ukrajinské město vzniklo nedaleko Černobylu. Žili tam mladí lidé plní elánu, kteří byli v jaderné elektrárně zaměstnání. Věkový průměr obyvatel nedosahoval ani třiceti let a mladé rodiny přiváděly na svět ročně přes tisíc dětí.
Město duchů: Nejjedovatější místo v USA |
Vše se změnilo 26. dubna 1986 po výbuchu Černobylské jaderné elektrárny, od té doby nese Pripjať přízvisko "město duchů".
Stojí tady vybydlené zchátralé domy a vysoká radioaktivita ještě dlouho nikomu nedovolí, aby se sem podíval na delší dobu než na několik málo hodin.
2. Japonsko Les Aokigahara
Japonská kultura má odjakživa blízko k sebevražedným tendencím. Už kdysi podnikali samurajové sebevražedný rituál zvaný Seppuku, hanlivěji též harakiri. Známé jsou taky sebevražedné letecké akce mladých japonských pilotů za druhé světové války - kamikaze. Dnes páchá většina Japonců sebevraždu v krásném lese pod horou Fudži. Ročně tam svůj život ukončí desítky lidí. A proč to všechno? S lesem Aokigahara jsou spjaty negativní vlivy už dlouho. Sebevraždy na tomto místě prý odstartoval až spisovatel Seicho Matsumoto. V jeho knize Černé moře stromů totiž oba hlavní hrdinové končí svůj život právě tam.
UŽ JSME PSALI: Les sebevrahů v Japonsku: Sto lidí ročně zde ukončí život
3. Kolumbijská Bogota
V Bogotě se nemusíte bát tajemných stromů a nalezení ostatků mladých nešťastně zamilovaných mladíků, ale spíše toho, že si vás některý z místních gangů vezme jako rukojmí nebo budete obětí bombového útoků. I přes veškeré snahy vlády, je totiž Kolumbie pořád zemí s největší kriminalitou na světě. Můžou za to hlavně neustálé drogové války.
4. Temný život pod Paříží
Dodnes nikdo nedokázal zmapovat svět pod Paříží. Hluboko pod romantickými ulicemi s kavárnami, pod rozkvetlými parky a honosnými chrámy se skrývá děsivé bludiště 350 kilometrů podzemních chodeb. Jen nepatrná část je volně dostupná turistům. Existují ale i tací, kteří v sobě seberou všechnu odvahu a vydají se do bývalých kamenolomů, v nichž před mnoha lety skončily ostatky Pařížanů. Morové epidemie zabily tisíce lidí a když už se opravdu nevědělo kam s mrtvými, skončili právě v opuštěných štolách. Leží jich tady na šest milionů. Ze značné části kostí jsou dnes jakési bizardní dekorace chodeb.
UŽ JSME PSALI: Brněnská kostnice je druhá největší v Evropě. Po pařížských katakombách
5. Muzeum genocidy Tuol Sleng Genocide
Úplně jiný děs vás zastihne v kambodžském Phnompenhu, a to děs z lidské omezenosti a nepochopení toho, co může jeden člověk udělat druhému.
Exkluzivně pro NG: Jak se Kambodža zotavuje |
Kambodžská krutovláda provázená genocidou pod vedením khmérského vůdce Pol Pota začala v roce 1975 a trvala až do roku 1979. Systematickým vyvražďováním připravili Rudí Khmérové o život miliony lidí. Dnes je v hlavní věznici muzeum celého utrpení, při jehož procházení vám běhá mráz po zádech.
Podobné pocity nepochopení hloubky lidské nenávisti vás ale zastihnou třeba i v místech genocidy ve Rwandě nebo v nedaleké polské Osvětimi…
6. Americká farma mrtvol
Jde také o les plný mrtvých, ale ti se sem dostali poněkud jinou cestou. Navozili je sem a nachystali do různých pozic a míst vědci z Antropologického ústavu University of Tennessee. Nechají je postupně tlít a sledují na nich jednotlivá stádia vývoje hmyzu, který se pravidelně usidluje v ostatcích lidských těl. A i když to zní zvláštně, provedené entomologické výzkumy pomohly vyřešit mnohé složité soudní procesy a usvědčili mnohé vrahy. Nicméně les, v němž najdete přes 400 mrtvol v různých stadiích rozkladu, připomíná hororový film či děsivou noční můru.
Autorka: Kateřina Smolová / HedvabnaStezka.cz
Úvodní foto: Globe Media / Reuters