Americká armáda stavěla létající talíř, ukazují odtajněné dokumenty

V 50. letech se americká armáda pokoušela vyrobit opravdový létající talíř. Měl porazit vojska východního bloku.

Americká armáda stavěla létající talíř, ukazují odtajněné dokumenty
Americká armáda stavěla létající talíř, ukazují odtajněné dokumenty
Zdroj: archiv

Americká armáda zase odtajnila něco ze svých archivů. A tentokrát jde o opravdu zajímavé čtení: jedním z vynálezů, jímž chtěly Spojené státy porazit Sovětský svaz, byly i létající talíře. 

Jak by vypadal první kontakt s UFO: Úředníci by svolali tiskovku

Armáda pro ně měla kódové označení „Projekt 1794“; šlo o plán vyvinout létající vojenský stroj ve tvaru talíře, který by vynikal především manévrovacími schopnostmi. V závěrečné zprávě se o talíři píše: Letectvo na vývoj najalo kanadskou společnost Avro Aircraft Limited z Ontaria. Měla za úkol vytvořit talířovité letadlo se schopností kolmého startu a přistání. 

Letoun měl mít díky svému tvaru schopnosti, které by výrazně přesahovaly všechno, co tehdy existovalo. Americké létající talíře měly dosahovat rychlosti kolem 4 Machů (téměř 5000 km/h) a vystoupat měly podle plánů až do 30 000 metrů. Dolet měl být až 1500 kilometrů – a to všechno v době, kdy hlavní výzbroj armád stále ještě tvořily vrtulové stíhačky. 

Nakonec létající talíře doplatily na příliš vysokou cenu projektu – z dnešního hlediska je sice částka 3,2 milionů dolarů zanedbatelná, v 60. letech však představovala obrovskou sumu. Armáda se nakonec rozhodla investovat ji do rozumnějších projektů… Armáda sice plánovala, že by se patent létajících talířů dal později prodat i komerčním společnostem, ale ukázalo se, že ani to by nákladný výzkum a testování nezaplatilo. 

Místo funkčních létajících talířů tak nakonec vzniklo jen několik studií a plánů, jak by tyto vojenské stroje mohly vypadat. Kompletnější plány najdete na stránkách Amerického archivu.

 FOTO: archives.gov

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články