Americká armáda stavěla létající talíř, ukazují odtajněné dokumenty

V 50. letech se americká armáda pokoušela vyrobit opravdový létající talíř. Měl porazit vojska východního bloku.

Americká armáda stavěla létající talíř, ukazují odtajněné dokumenty

Americká armáda zase odtajnila něco ze svých archivů. A tentokrát jde o opravdu zajímavé čtení: jedním z vynálezů, jímž chtěly Spojené státy porazit Sovětský svaz, byly i létající talíře. 

Jak by vypadal první kontakt s UFO: Úředníci by svolali tiskovku

Armáda pro ně měla kódové označení „Projekt 1794“; šlo o plán vyvinout létající vojenský stroj ve tvaru talíře, který by vynikal především manévrovacími schopnostmi. V závěrečné zprávě se o talíři píše: Letectvo na vývoj najalo kanadskou společnost Avro Aircraft Limited z Ontaria. Měla za úkol vytvořit talířovité letadlo se schopností kolmého startu a přistání. 

Letoun měl mít díky svému tvaru schopnosti, které by výrazně přesahovaly všechno, co tehdy existovalo. Americké létající talíře měly dosahovat rychlosti kolem 4 Machů (téměř 5000 km/h) a vystoupat měly podle plánů až do 30 000 metrů. Dolet měl být až 1500 kilometrů – a to všechno v době, kdy hlavní výzbroj armád stále ještě tvořily vrtulové stíhačky. 

Nakonec létající talíře doplatily na příliš vysokou cenu projektu – z dnešního hlediska je sice částka 3,2 milionů dolarů zanedbatelná, v 60. letech však představovala obrovskou sumu. Armáda se nakonec rozhodla investovat ji do rozumnějších projektů… Armáda sice plánovala, že by se patent létajících talířů dal později prodat i komerčním společnostem, ale ukázalo se, že ani to by nákladný výzkum a testování nezaplatilo. 

Místo funkčních létajících talířů tak nakonec vzniklo jen několik studií a plánů, jak by tyto vojenské stroje mohly vypadat. Kompletnější plány najdete na stránkách Amerického archivu.

 FOTO: archives.gov

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články