Cesta lidským mozkem: projděte 700 vrstev za minutu

V 90. letech 20. století vznikl projekt Visible Human – neboli Viditelný člověk. Měl zmapovat dokonale lidské tělo. Znamenalo to mrtvé tělo nejprve hluboce zmrazit a pak rozřezat na uzoučké plátky.

Cesta lidským mozkem: projděte 700 vrstev za minutu
Cesta lidským mozkem: projděte 700 vrstev za minutu
Zdroj: archiv

Pitvala se dvě těla, mužské a ženské. Mužské se řezalo na plátky tenoučké jeden milimetr, ženské dokonce na třetinu milimetru úzké plátky. Tisíce plátků pak fotografovali nejlepší dostupnou technikou; celý soubor má víc než 75 gigabytů! Tato děsivá práce trvala šest roků a probíhala na Coloradské univerzitě. 

První tělo, které se pitvalo, patřilo osmatřicetiletému vrahovi z Texasu. Na fotografiích se tak dá najit dokonce místo, kam kat vpíchl svou smrtící injekci. Zajímavé je i to, že při rozřezávání jeho těla se přišlo na několik chyb, které do té doby byly v učebnicích anatomie – například upevnění některých svalů se do té doby kreslilo i učilo špatně. Fotografie z tohoto ambiciózního projektu vstoupily do učebnic a vznikly z nich první 3D mapy lidského těla. Více se o projektu dozvíte na jeho domovské stránce

Metoda, která byla použita, se nazývá kryosekce, neboli řezání při zmražení. Dnes už je velmi rozšířená, vzniklo jí například toto fascinující video. Vydáte se v něm na cestu do hlubin lidského mozku.

 

Je na něm vidět lidský mozek rozřezaný na 700 vrstev, každá je pak zvlášť nafocená – po jejich složení vznikl videoklip. Nejprve na řadu přicházejí záběry s horní části lebky, pak se postupuje níže, přes mozek až ke krku. Každý řez je neskutečně tenoučký, jednotlivé vrstvy jsou silné jen 0,174 milimetru.

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články