Exkluzivně pro NG: Splašené počasí ohrožuje celý svět. Co se děje?

Deště, které dosahují téměř biblické intenzity, nekončící vlny veder, tornáda, která útočí v divokých rojích – poslední dobou se počasí změnilo.

Zdroj: archiv

Víkendová předpověď pro Nashville v Tennessee hlásila pět až deset centimetrů dešťových srážek. Do nedělního odpoledne 1. května 2010 však spadlo v některých částech města víc než 15 centimetrů a déšť se stále řinul v proudech.

Časosběrná videa: Vznik tornádické bouře v Coloradu i Brockenský přízrak

Starosta Karl Dean v městském krizovém centru sledoval první hlášení o přívalových povodních, když něco na televizní obrazovce upoutalo jeho pozornost. Byly to záběry z živého vysílání, na nichž přítok řeky Cumberland na jihovýchodě města zaplavoval auta a náklaďáky na mezistátní dálnici I-24. Kolem nich v pomalém pruhu proplouvala12 metrůdlouhá mobilní budova z Křesťanské školy Lighthouse…

Svět ve víru změn

V počasí se něco změnilo. Extrémní jevy jako povodeň v Nashvillu – označovaná úřady za tisíciletou vodu – nastávají častěji, než bylo obvyklé. Měsíc před Nashvillem svrhly přívalové deště na Rio de Janeiro 280 milimetrů srážek za 24 hodin a vyvolaly sesuvy půdy, které pohřbily stovky lidí. Přibližně tři měsíce po Nashvillu způsobily rekordní deště v Pákistánu povodně, které postihly více než 20 milionů lidí. Povodně na podzim roku 2011 v Thajsku zaplavily stovky výrobních závodů poblíž Bangkoku a zapříčinily celosvětový nedostatek počítačových pevných disků.

Nejžhavější déšť v dějinách: když prší horká voda

A nejsou to jen silné lijáky, co plní titulní stránky novin. V uplynulém desetiletí jsme byli svědky také katastrofálního sucha v místech jako Texas, Austrálie, Rusko i ve východní Africe, kde se desetitisíce lidí uchýlily do uprchlických táborů. Vražedné vlny veder zasáhly Evropu a rekordní počet tornád se přehnal přes Spojené státy.

Ztráty z takových událostí přispěly k nárůstu škod způsobených přírodními katastrofami v roce 2011 na odhadovanou částku 150 miliard dolarů na celém světě. To je zhruba 25procentní zvýšení oproti předchozímu roku. V USA se vyskytl rekordní počet: zaznamenali 14 událostí, z nichž každá způsobila škodu za více než miliardu dolarů, což značně převyšuje předchozí rekord z roku 2008, kdy bylo zaznamenáno devět takových katastrof.

Bude teplo a sucho a na sníh zapomeňte. Do konce století se klima v Česku změní

Co se děje? Jsou tyto extrémní jevy signálem nebezpečné, člověkem vyvolané změny zemského klimatu? Nebo jen procházíme přirozeným smolným obdobím?

Všechno souvisí se vším

Stručná odpověď zní: pravděpodobně obojí. Primární síly, které stojí v pozadí nedávných katastrof, patří k přirozeným klimatickým cyklům, zejména El Niño a La Niña. Vědcise v průběhu několika posledních desetiletí dozvěděli hodně o tom, jak tato klimatická houpačka v rovníkovém Pacifiku ovlivňuje počasí v celosvětovém měřítku.

Během El Niña se obrovská masa teplé vody, která normálně setrvává ve střední části Tichého oceánu, přesouvá východním směrem až k Jižní Americe; během La Niñi se zmenší a ustoupí do západního Pacifiku. Horko a vodní páry vycházející z teplé vodní masy vyvolávají bouře tak silné a tak vysoké, že se jejich vliv šíří z tropů až do středních zeměpisných šířek.

El Niño obvykle tlačí bouře se silnými lijáky nad jižní část Spojených států a Peru, zatímco Austrálii přináší sucho a požáry. Při La Niña zaplavují Austrálii deště, kterých se naopak nedostává americkému Jihozápadu a Texasu, a dokonce i mnohem vzdálenějším místům třeba ve východní Africe.

Tyto následky nejsou automatické a neměnné; atmosféra i oceán jsou velmi složité systémy fyzikálních vazeb a další kolísání ovlivňují počasí na daném místě a v dané době. Přesto má tropická oblast Tichého oceánu obzvlášť silný vliv, protože do atmosféry dodává velké množství tepla a vodních par. Extrémní El Niño a La Niña tedy připravují podmínky pro extrémní události jinde ve světě.

Jenže přirozené cykly nemohou samy vysvětlit nedávnou řadu katastrof, které lámou rekordy. Děje se ještě něco jiného: Země se neustále otepluje a v atmosféře významně přibývá vlhkosti…

Jaké to má následky a co je příčinou tohoto jevu? Přečtěte si celý článek v našem tištěném časopise - v zářijovém vydání National Geographic

Napsal Peter Miller
Úvodní fotografie (největší písečná bouře v Phoenixu v Arizoně): David Bryant / NG

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články