Nejmenší známou mouchu objevili v Thajsku. Měří neuvěřitelných 0,4 milimetru
Nejmenší mouchu na světě nemáte moc šancí spatřit. A to ne proto, že pochází z druhého konce planety, ale protože měří necelou polovinu milimetru.
Nejmenší známou mouchu na světě objevili vědci v Thajsku. Měří pouhých 0,4 milimetru. Je tak asi patnáctkrát menší než známá moucha domácí. O objevu publikovaném v časopise Annals of the Entomological Society of America dnes informovala agentura DPA.
Malá moucha s velkými schopnostmi

Euryplatea nanaknihali, což je odborný název tohoto nového rekordmana v hmyzí říši, však i přes svou drobnost představuje patrně velký problém pro mravence. Euryplatea nanaknihali patří do čeledi Phoridae, stejně jako řada dalších druhů, jejichž larvy parazitují v mravencích a postupně je připraví o hlavu.
Tým amerického vědce Briana Browna z přírodovědeckého muzea v Los Angeles prý sice ještě nepozoroval, že by nově objevená muška některého mravence přímo usmrtila, ale pokládají to za velmi pravděpodobné.
Deset nejbolestivějších bodnutí v říši hmyzu. Vědec je otestoval na vlastní kůži |
"Předpokládalo se, že menší druhy mravenců jsou od útoků (těchto parazitů) uchráněny, protože pro až tři milimetry velké mouchy je fyzicky nemožné, aby se vyvíjely v relativně malých hlavičkách mravenců," konstatoval Brown. Objev jeho týmu však ukazuje, že ani ti nejmenší mravenci zřejmě nejsou tohoto typu parazitismu ušetřeni.
ILUSTRAČNÍ FOTO: Moucha domácí