VIDEO: Medvědi bojují o život. Exkluzivní záběry grizzlyho, baribala nebo ledního medvěda

Podívejte se na fascinující dokumenty o zoufalém a těžkém boji o přežití. Po celém světě najdeme zástupce medvědů a po celém světě tyto divoké šelmy bojují o život.

Zdroj: Viasat Nature

27. únor každý rok patří ledním medvědům. Měl by nám připomínat, že tato šelma se dostala na seznam ohrožených druhů - a to nikoli kvůli pytlákům, ale proto, že její životní prostředí se radikálně proměňuje. Globální oteplování způsobuje tání ledovců, a medvědům tak doslova taje půda pod nohama. Jejich přirozený domov mizí a oni se s tím jen těžko vyrovnávají.

Vydejte se s námi na medvědí cestu… s medvědem ledním a medvědem brýlatým nebo grizzlym. Sledujte fascinující dokumenty v neděli 24. února od 14.40 hodin na VIASAT NATURE.

Lední medvědi a grizzlyové: Medvědi na střeše světa

Tento dojemný film odhaluje rozdílné úspěchy samice medvěda ledního, samice medvěda grizzlyho a jejich novorozených mláďat v rychle se měnícím světě.

Zmenšující se arktický ledovec sice ztěžuje život medvědům ledním, ale grizzlyům na jihu přináší nové příležitosti. Kdysi nemohly být životy bílých a hnědých medvědů odlišnější. Dnes se v létě potkávají podél pobřeží a na ostrovech až téměř u severního pólu, a dokonce se kříží. Sledujte poutavý příběh o tom, jak se odedávna inteligentní a vynalézaví medvědi přizpůsobují teplejšímu podnebí. Fotogalerii z dokumentu najdete vlevo.

Věděli jste, že…

Medvědi lední to neměli jednoduché ani v dávné minulosti. Genetická analýza genomu medvěda ledního ale ukázala, že tento savec má za sebou o dost delší historii, než se předpokládalo. A během ní musel například čelit silnému oteplení. Snad mu tato zkušenost pomůže i v současném boji a dokážou vyhrát podobně, jako se jim to podařilo dříve. Úspěch z minulosti totiž vyhraný boj nezaručuje.

VIDEO: Polární medvěd se snažil zaútočit na filmaře. Marně, muž byl na útok připraven

Analýza také dokázala, že medvědi lední se vyvinuli velmi rychle. Vědci se domnívali, že tento druh obývá planetu ne déle než 150 000 let a že se vyvinul v důsledku doby ledové. Nedávno však tým vědců v čele s Frankem Hailerem z Centra pro výzkum biodiverzity a klimatu ve Frankfurtu odhalil, že se medvědi lední začali oddělovat od medvědů hnědých už před 600 000 lety.

A tím to zdaleka nekončí… Poslední studie  vědeckého týmu, v čele s Charlotte Lindqvistovou z Buffalo University, dokazuje, že medvědi lední se začali vyvíjet v období do doby před 4 až 5 miliony lety. Studie vychází analýzy genomu 23 současných medvědů ledních a z analýzy DNA izolované z čelisti ledního medvěda, jejíž datace spadá do období před 110 000 lety. 

Vědci zjistili, že se lední medvěd opakovaně křížil s medvědem hnědým a velikost jejich populace se měnila. V dobách ledových populace prosperovala, v teplejších obdobích jejich počty klesaly - podobně jako se tomu děje dnes. Se zhoršujícími se podmínkami dochází k tzv. interbreeding, tedy k plození mláďat příbuznými rodiči, a to má samozřejmě dopad na životaschopnost mláďat a na budoucnost celé populace.

Medvědi brýlatí: Stíny lesa

Až donedávna byl jihoamerický medvěd brýlatý (Tremarctos ornatus) považován za plaché býložravé zvíře vlhkých tropických horských lesů v Andách. Místní farmáři z oblastí, kde medvědi brýlatí žijí, však tvrdí, že útočí na jejich dobytek a zabíjejí ho. Názory se diametrálně liší.

OBRAZEM: Medvěd probuzený ze zimního spánku jde nejdřív na malou

Někteří lidé stále věří, že až na hmyz jsou medvědi přísnými býložravci. Autoři dokumentu putují přes Andy, aby odhalili pravdu. Pátrají po důkazech a přináší rozhovory s farmáři i vzácné záběry medvědů v jejich přirozeném prostředí.

 

Věděli jste, že…

Medvědi brýlatí jsou ve srovnání s medvědy ledními docela malí. V kohoutku měří 70 až 90 centimetrů a délka těla je maximálně do 2 metrů. Samci váží maximálně 200 kilogramů a samice jsou tak čtyřikrát lehčí.

Tento medvěd je jediným svého druhu, který žije v Jižní Americe. Jiného medvěda tam nenajdete. Medvěd brýlatý s dalšími 3 druhy (medvědem ušatým, pyskatým a malajským) patří k nějohroženějším druhům medvědů - jejich počet poklesl až o 49 %. Další informace o ohrožení najdete na stránkách Mezinárodního svazu ochrany IUCN.

 

Zaříkávač medvědů se vrací

Ve výletním městě, kde na sebe narážejí turisté a medvědi, musí „zaříkávač medvědů“ udržet pořádek. Vydejte se do Mammoth Lakes v Kalifornii, kde nastává unikátní situace, když sem v létě dorazí turisté i medvědi baribalové, odpočatí po zimním spánku a dychtiví nabrat kila.

Nejhorší lidožrouti v dějinách: Medvěd pyskatý, požírač obličejů z Mysore

Tento dokument sleduje profesionálního krotitele medvědů Stevea Searlese během několika měsíců, kdy s využitím bezpečných metod zajišťuje koexistenci lidí a medvědů. „Zaříkávač medvědů“ je inspirující výpovědí o snaze jednoho muže zachránit medvědy a zároveň ochránit veřejnost.

Podívejte se na ty nejlepší záběry z dokumentu:

  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

 

 

 

 

 

 

 

Související články