Byl objeven zřejmě nejstarší známý dinosaurus. Fosilie dokazuje, že je starší o 10 až 15 milionů let

Vědci se domnívali, že dinosauři obývali Zemi v období středního triasu - to skončilo před 237 miliony lety. Všechno je ale zřejmě jinak.

Byl objeven zřejmě nejstarší známý dinosaurus. Fosilie dokazuje, že je starší o 10 až 15 milionů let
Byl objeven zřejmě nejstarší známý dinosaurus. Fosilie dokazuje, že je starší o 10 až 15 milionů let
Zdroj: archiv

Britští vědci zřejmě objevili pozůstatky nejstaršího známého dinosaura. Při novém zkoumání fosilního vzorku, který byl od 30. let minulého století v londýnském Muzeu přírodní historie, zjistili, že pravděpodobně pochází od tvora, který žil před 245 miliony let. Fosilie by tak byla o 10 až 15 milionů let starší než všechny dosud známé pozůstatky dinosaurů, napsala včera agentura Reuters.

Znáte dinosaury? Zkuste si náš kvíz a vyzkoušejte své znalosti

Vědci pojmenovali nový druh dinosaura, ze kterého fosilie pochází, Nyasasaurus parringtoni. Jméno odkazuje na africké jezero Nyasa (dnes známé pod jménem Malawi) a na objevitele Rexe Parringtona, který fosilii poblíž jezera nalezl.

"Přestože známe nyasasaura jen z fosilních fragmentů, anatomie kostí v jeho paži a kyčli vykazuje znaky, které se objevují jedině u dinosaurů. Díky tomu si jsme jisti, že zde máme co dělat se zvířetem, které má blízko k vůbec nejstarším dinosaurům," řekl Paul Barrett, který nyní vedl tým zkoumající fosilii.

Podle vědců zřejmě nyasasaurus chodil po dvou nohách, byl asi metr vysoký a dva až tři metry dlouhý. Vážil zřejmě mezi 20 a 60 kilogramy.

Vědci už dlouho předpokládali, že dinosauři obývali Zemi už v období středního triasu, které skončilo před 237 miliony let. Dosud ale neměli k dispozici žádné fosilní pozůstatky, které by jejich teorii potvrzovaly.

Nesnáze při určování

Fosilní nálezy nejstarších dinosaurů jsou velmi kusé a o to, zda ten či onen živočich byl dinosaurus se vedou spory.  Často se totiž dochová jen velmi neúplná kostra. Předchozí titul nejstarších dinosaurů držely příslušníci dvou druhů - Eoraptoři a Eodromaesové - kteří žili před 230 milióny let na území dnešní Argentiny.

V roce 2010 pak nalezl v Tanzanii tým paleontologa Sterlinga Nesbita tvora, který žil přibližně před 242 až 245 miliony let. Přes název Asilisaurus nejde o dinosaura, ale živočicha příbuzného druhu. Už dříve, v roce 1930, zde byly nalezeny fosilizované ostatky jiného tvora Nyasasaura, které zkoumal Alan Charing ovšem bez toho, aby určil, zda se jedná o dinosaura, či nikoli. Nesbit proto starší objev znovu podrobil analýze a na základě dostupných charakteristických znaků určil, že v tomto případě o dinosaura šlo. Stáří nalezených fosilií se pohybuje kolem 243 milionů let.

Příbuznost jak s Asilisaurem, tak i s uznanými dinosaury z Argentiny, dělá z Nyasasaura dobrého kandidáta na praotce dinosaurů, kteří se později vyvinuli do pestré škály druhů. Svědčí pro to i geografická blízkost obou nálezů, protože před 240 milióny let Argentinu a Tanzanii nerozděloval oceán, ale sousedily v rámci superkontinentu Pangea.

Úvodní ilustrační obrázek: Thinkstock

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články