více >>

Neuvěřitelné video: Hroši vytrhli buvola ze spárů obřího krokodýla

Všechny tři druhy zúčastněné v dnešním videu patří k nejnebezpečnějším živočichům světa. Jak to dopadne, když se střetnou na scéně africké divočiny?

Krokodýl útočí na buvola.

Buvol nemá proti krvelačnému krokodýlovi mnoho šancí, ale bojovat umí statečně. Když potom jeho boj o život přiláká skupinu hrochů, karty se mohou nenadále obrátit v jeho prospěch. Svědčí o tom video, které názorně zachycuje, jak krokodýl může přijít o jistou kořist.

Profesor Douglas McCauley z Kalifornské univerzity v Santa Barbaře nicméně odmítá teorii, že by hroši chránili jiné druhy před útokem predátora z pouhé solidarity. "Ačkoli jde o býložravce, dokážou být nesmírně agresivní. Nedávno jsme v Keni pozorovali spícího hrocha, ke kterému se připlížil lev. Hroch se probudil a okamžitě šelmě chňapnul po krku," uvedl McCauley.

VIDEO: ROZZUŘENÝ SLON VTRHNE MEZI DAV LIDÍ A ZDEMOLUJE OSOBNÍ AUTO. PROČ?

Podle profesora je pravděpodobnější, že hroši chránili spíš své území než buvola: "Domnívám se, že hroši útočí velice agresivně na každého, kdo se opováží vstoupit do jejich vod."

Krokodýl je v tomto ohledu pro hrocha soupeřem číslo jedna. Oba jsou zástupci nesmírně silných druhů, jako potrava jsou pro sebe navzájem nezajímaví, ale pokud se setkají tváří v tvář, začnou se rvát o území. Situace, kdy krokodýl v hroších vodách zápasí s kořistí, vyvolá v rozměrných býložravcích vztek, protože se narušuje jejich klid. Krokodýl pak často od hrochů dostane ostrou lekci a je nucen se vzdálit s prázdnými čelistmi.

HŘÍČKY MATKY PŘÍRODY: ŽIVOTASCHOPNÉ ZVÍŘECÍ MUTACE. TITO TVOROVÉ EXISTUJÍ A ŽIJÍ

Související články