Curiosity potvrdila, že na Marsu mohl být kdysi život. Vyskytují se tam klíčové prvky pro jeho vznik

NASA odpověděla na otázku, kterou si na začátku mise Curiosity položila. Existoval na Marsu někdy život? Odpověď zní ano.

Zdroj: NASA

Na planetě Marsu mohly v minulosti existovat mikrobiální formy života. Potvrdila to podle amerických vědců analýza hornin, které americká sonda Curiosity odebrala v Galeově kráteru. Vzorky obsahovaly síru, dusík, vodík, kyslík, fosfor a uhlík, tedy prvky klíčové pro vznik života.

"Na Marsu byly kdysi podmínky vhodné pro život," oznámil dnes americký Národní úřad pro letectví a vesmír na svém webu. Důkazy odeslala na Zemi automatická sonda Curiosity, která prozkoumala prach získaný ze sedimentu na dně kráteru. Zprávu potvrdil na tiskové konferenci expert NASA Michael Meyer.

"Zásadní otázka, kterou měla mise Curiosity odpovědět, zněla, zda mohl být Mars vhodný pro život," prohlásil Meyer. "Na základě toho, co nyní víme, je odpověď kladná".

Mars není mrtvý. Spleť kanálů pod povrchem ukazuje na nedávné obrovské povodně

Vozítko Curiosity se teď pohybuje v oblasti kráteru zvané Yellowknife Bay. Jde o zbytek dávného řečiště nebo dno někdejšího jezera, které pro mikrobiální život podle expertů mohlo vytvářet příznivé podmínky. Na rozdíl od jiných oblastí Marsu zde totiž byl dostatek vlhkosti a nebylo tu příliš mnoho solí ani kyselin.

Podle výzkumníka Paula Mahaffyho vědci narazili na "působivé složení chemických látek," které mohly být energetickým zdrojem pro mikroorganismy. Curiosity se v oblasti nálezu bude pohybovat ještě několik týdnů. Vědci očekávají, že před sebou mají "mnoho vzrušujících objevů".

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články