ŠTÍTEK: hmyz

Písečný přesyp u Píst.
Dovolená v Egyptě nebo Tunisku byla pro řadu Čechů na jaře tradiční volbou. Jenže loni i letos je všechno jinak. Jistou útěchou může být, že atmosféru pouště, závan exotiky a písečné duny můžeme najít i u nás. Na českých pouštích se sice nepotkáme s beduíny ani velbloudy, ale ukojíme naši potřebu „výletovat“.
5 fotografií

Vyrazte na Saharu. I v Česku najdete pouště

Cestujeme
Teplice. Botanická zahrada, návštěvníci
Květnaté louky jsou jednou z možností, jak dostat do města přírodu a propojit ho s okolní krajinou. Mají specifickou druhovou skladbu a svými pestrobarevnými květy těší nejen hmyz, ale i kolemjdoucí. Právě proto v současnosti zažívají velký boom. Kromě estetické a ekologické funkce totiž plní i tu výchovnou. Jak vypadá kytice lučního kvítí už můžeme dětem ukazovat na starých fotografiích, zatímco žlutě kvetoucí řepku znají velmi dobře.
52 fotografií

Kruhové objezdy se změní na květnaté louky s letničkami a trvalkami

Zahrady
Jedovatý brouk zvaný majka.
Jak moc je vážné, že z přírody mizí hmyz, a proč by nás to mělo zajímat? I přes nepříznivou epidemiologickou situaci se můžete těšit na oslavu Dne Země, i když trochu jinou, než na jakou jste byli zvyklí – Lipka a další organizace právě teď připravují vědomostmi nabitou online hru v přírodě a také zábavné hmyzí aktivity pro rodiče s dětmi!
4 fotografie

Hmyzení. Letošní oslavy Dne Země přinesou vědomostní hry i hmyzí aktivity

Čtenář reportér
Pokud máte na zahradě dostatek lískových oříšků, dříve nebo později se objeví veverka.
Zahrada není jen místo jen pro náš užitek a radost. Ukažte svým dětem, že poskytuje rovněž úkryt a potravu mnohým živočichům. Jen zahrada přátelská ke hmyzu, ptákům, plazům či drobným savcům může být zahrada živá. Suchá zídka, několik velkých kamenů, kupka listí nebo kus tlejícího dřeva. Přesně tak může vypadat útočiště pro mnohé živočichy. Najděte trochu místa a uvidíte, kolik hmyzu, ptáků a drobných živočichů přilákáte.
4 fotografie

Krtek a kamarádi. Vytvořte prostor pro šťastný život hmyzu i drobných živočichů

Zahradničení s dětmi
Pestrokřídlec podražcový.
Úbytek druhů i počtů jedinců hmyzu je závažný problém, který v posledních desetiletích akceleruje a současně signalizuje negativní změny v prostředí. Nejvíce postižené jsou rozsáhlejší městské a průmyslové aglomerace, pak následuje intenzivně využívaná zemědělská krajina. Podle Zdeňka Laštůvky z Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně také záleží na tom, jak velké území hodnotíme, protože s rostoucí plochou je úbytek menší.

Motýlů ubývá. Na vině je hlavně automobilová doprava a průmysl, tvrdí vědci

Čtenář reportér
Dejte domečku čas, aby opršel a omšel, až se hmyz nastěhuje, bude z něho báječná pozorovatelna pro děti všech věkových kategorií.
Přirozeným útočištěm užitečného hmyzu jako jsou pavouci, nejrůznější druhy brouků, včely samotářky, draví škvoři či slunéčka sedmitečná bývaly dříve všudypřítomné kamenné zídky, uschlé stromy a hromady listí nebo roští. V zahradách už ale zarostlé a zanedbané kouty často nenajdete. Naštěstí se šíří popularita náhradních ubytoven – malebných hmyzích domečků. Ty nemusíte umísťovat jen do zahrádky, stejně dobře poslouží třeba na balkoně, terase, ve vnitrobloku nebo na školní zahradě.
2 fotografie

Ubytování pro hmyzí kamarády. Postavte jim hotel a sledujte jeho návštěvníky

Zahradničení s dětmi
Jedlý hmyz obsahuje spoustu proteinů, není náročný na chov a chutná většinou po oříšcích.
O jeho užitečnosti a nezastupitelnosti v ekosystému planety nepochybujeme. Ale pohlížet na hmyz jako na zdroj chutného a zdravého jídla? Na tu představu si zvykáme zatím pomalu. Podle vědců je ale právě hmyz zdrojem potravy, která může nasytit nejen stále se rozrůstající lidstvo, ale také hospodářská zvířata, čímž by došlo ke snížení devastace přírody a dopadů klimatických změn. Brněnská Mendelova univerzita provádí na vývoj krmiva z hmyzu aktuálně výzkum.  
8 fotografií

Hmyz je potravinou budoucnosti. Nejen pro lidi, ale nejspíš i zvířata

Zvířecí deník a chovatelství
Líza Honomichlová se věnuje mnoha činnostem, ale nejvíce propadla výrobě tzv. hmyzích hotelů.
Líza Honomichlová z Černošína na Tachovsku je, dá se říct, ženou stovky profesí. Peče cukroví, vaří marmelády, navrhuje zahrady, věnovala se developerským projektům, dokáže restaurovat nábytek… Je to jen stručný výčet toho, co dělá a co ji baví. V současné době se věnuje především navrhování a výrobě tzv. hmyzích hotelů. Za rok jich vyrobí a rozešle do celé republiky několik desítek. 
34 fotografií

Líza Honomichlová: Dnešní zahrady jsou jiné, hmyz ztrácí přirozené bydlení

Regiony
Líza Honomichlová se věnuje mnoha činnostem, ale nejvíce propadla výrobě tzv. hmyzích hotelů.
/FOTO/ Líza Honomichlová z Černošína je, dá se říct, ženou stovky profesí. Peče cukroví, vaří marmelády, navrhuje zahrady, věnovala se developerským projektům, dokáže restaurovat nábytek… Je to jen stručný výčet toho, co dělá a co ji baví. V současné době se věnuje především navrhování a výrobě tzv. hmyzích hotelů. Za rok jich vyrobí a rozešle do celé republiky několik desítek. 
34 fotografií

Líza Honomichlová: Dnešní zahrady jsou jiné, hmyz ztrácí přirozené bydlení

Tachovsko
Petr Švingr z Vlašimi.
Na počátku příběhu Petra Švingra z Vlašimi stála vizionářská myšlenka, která považuje hmyz za potravu budoucnosti, především z hlediska ekonomických a environmetálních aspektů společnosti. Nápad se zrodil již v roce 2014 na akademické půdě České zemědělské univerzity v Praze, kde si při studiu aplikované ekologie zvolil potenciál hmyzu v potravinářství jako předmět zájmu své diplomové práce.

Petr Švingr: Jsem si jistý, že hmyz je naše budoucnost

Zprávy z Česka
Ilustrační foto.
Policisté prověřovali úmrtí padesátileté ženy z Hradištka. Ta zemřela za neobvyklých okolností ve čtvrtek 23. července poté, co použila sprej proti hmyzu běžně dostupný v drogerii. Výsledky pitvy potvrdily, že příčinou smrti bylo skutečně udušení, které nastalo pravděpodobně v důsledku použití zmíněného insekticidu.

Žena se udusila po použití spreje proti hmyzu, potvrdila pitva

Nehody
Zápředky housenky předivky brslenové.
/ANKETA/ Víc než dvojnásobek housenek motýlů v přepočtu na hektar lesa žije v lužních lesích na jihu Moravy oproti tropickým pralesům. Vyplývá to z výsledků unikátního výzkumu vědců v lesích na třech kontinentech. „Více je na jihu Moravy také dalších larev listožravého hmyzu, zhruba stejné jsou počty pavouků,“ porovnal jeden z autorů studie Petr Klimeš.
25 fotografií

Plné housenek, larev, pavouků. V lesích jižní Moravy jich žije víc než v pralese

Z okolí