ŠTÍTEK: Jan Amos Komenský

Do kostela ve Staré Vodě se vrátilo cenné sousoší
Milí čtenáři, místo, které dnes popíši, jsme společně navštívili v minulosti již vícekrát. Přesto si myslím, že si zaslouží pozornost i tento drobný střípek dokreslující bohatou historii kraje Libavska, který tolik poznamenaly dějinné zvraty poloviny 20. století. Ačkoliv nejsem věřící, do kostela svaté Anny a svatého Jakuba Většího ve Staré Vodě na Libavsku jezdím moc rád. Důvodem je nezaměnitelná atmosféra a klid, který tady vyzařuje z každičkého místa. Navíc se sem po téměř sedmdesáti letech vrátilo unikátnísousoší rolnických patronů. 
52 fotografií

Tip na výlet: Záchrana Staré Vody pokračuje. Do kostela se vrátilo cenné sousoší

Čtenář reportér
Kniha Tajemství české budoucnosti vychází z minulosti od Tomáše Syrovátky
Knížka Tajemství české budoucnosti vychází z minulosti přibližuje čtenáři českou historii shodně tak, jak se v minulých dobách od nepaměti vyučovala a jaké znalosti o naší historii získávali žáci. Tyto znalosti je nutné trvale obnovovat a připomínat. Cicero: „Bez znalostí historie zůstávají lidé dětmi - nedostatečně vzdělaní a nedostatečně zodpovědní.“

Tajemství české budoucnosti vychází z minulosti. Nová kniha nabízí souvislosti

Čtenář reportér
Planeta Hlinsko
Projekt Místní akční plán rozvoje vzdělávání (ve zkratce MAP), který funguje na Vysokomýtsku, nadále pokračuje, a jelikož je již čtvrtý v pořadí, nese označení MAP IV. V tomto projektu je aktivně zapojeno 32 základních, mateřských a uměleckých škol z ORP Vysoké Mýto. Projekt započal 1.12.2023 a poběží do konce roku 2025. Realizuje ho NAD ORLICÍ, o.p.s., místní akční skupina se sídlem v Kosteleckých Horkách. Projekt je financován v rámci evropského fondu Operační program Jan Amos Komenský.

Pokračujeme v podpoře vzdělávání na Vysokomýtsku

Čtenář reportér
Tomáš Magnusek oficiálně oznámil svou kandidaturu do Senátu PČR ve svém rodnémNáchodě 9. května 2024.
Společná cesta ke změně. Tak zní motto náchodského rodáka a vystudovaného pedagoga Tomáše Magnuska, který je všeobecně známý jako herec a režisér, působí jako člen Rady města Náchoda a také jako ředitel náchodské terénní sociální služby Společné cesty – osobní asistence. S blížícími se čtyřicátými narozeninami oznámil novinku, a to kandidaturu do horní komory Parlamentu ČR – Senátu ve volebním obvodě v Náchodě. Jako senátor by se rád věnoval posílení tématu sociální politiky a novele zákona o sociálních službách.

Filmař, herec i ředitel sociální služby Tomáš Magnusek bude kandidovat do Senátu

Náchodsko
Nová ředitelka Relaxačního centra Labe v Nymburce Petra Sokolovská.
Nový bazénový komplex už má hrubou stavbu téměř hotovou a začínají se montovat vnitřní vybavení včetně technologií a bazénových van. U toho už by podle zástupce radnice měla být nová ředitelka nymburského bazénu, aby komunikovala se stavební firmou a věděla, co se ve finální fázi dostavby děje. Proto rada města tento týden jmenovala ředitelku Relaxačního centra Labe, jak se bazénový komplex oficiálně jmenuje.
5 fotografií

Dostavovaný bazén má ředitelku. Stala se jí manželka basketbalové legendy

Nymbursko
ZŠ J.A. Komenského v Lounech.
Ve dvou lounských základních školách losovali o místa v prvních třídách. Dnes, v pátek 3. května, tento neobvyklý akt proběhl v ZŠ Přemyslovců, před několika dny to bylo i v ZŠ J. A. Komenského. Zájem ze strany rodičů o umístění dětí do těchto škol byl tak velký, že z kapacitních důvodů nešlo všechny zájemce do prvních tříd od září umístit. A proto musel přijít na řadu los, zřejmě poprvé v historii lounských základních škol.
5 fotografií

Velký zájem o dvě lounské školy. O přijetí dítěte do první třídy rozhodl los

Žatecko a Lounsko
Labyrint v Brandýse nad Orlicí
/FOTO, VIDEO/ Od 1. května se otevírají brány známého přírodního Labyrintu v Brandýse nad Orlicí. Labyrint z habrů se nachází na jihovýchodním okraji města mezi pomníkem Jana Amose Komenského a řekou Tichou Orlicí. Labyrint (světa a ráje srdce) připomíná pobyt J. A. Komenského na brandýském panství Žerotínů a vloni se dostal mezi dvacítku nejkrásnějších přírodních labyrintů na světě.
26 fotografií

Světoznámý přírodní Labyrint v Brandýse se otvírá. Podívejte se na jeho krásu

Orlicko
Karlovarský kraj ocenil pedagogy za jejich dlouholetou práci ve školství.
V Karlových Varech se uskutečnilo slavnostní ocenění pedagogů, kteří svou profesní dráhu zasvětili práci s dětmi a dospívajícími. Ocenění jsou každoročně předávána v rámci Dne učitelů, jehož datum se váže k 28. 3. a narození „Učitele národů“ Jana Amose Komenského. Mezi oceněnými jsou i pedagogové ze Sokolovska.

Karlovarský kraj ocenil pedagogy za dlouholetou práci ve školství

Čtenář reportér
Soutěž vznikla v roce 2001. Jejím cílem je od té doby vzdělávat a seznamovat mladou generaci s odkazem Jana Ámose Komenského.
Na konci března proběhlo v Brandýse nad Orlicí finále ústředního kola literárně historické a výtvarné soutěže „Komenský a my“. Jednalo se již o 22. ročník. Finálového kola se zúčastnili žáci ze základních a středních škol Pardubického kraje, ale také Ostravy, Plzně, Prahy nebo Ústí nad Labem.
3 fotografie

V Brandýse se malovalo, veršovalo a psalo podle Komenského

Orlicko
Ze slavnostního zahájení 2. ročníku Měsíce vzdělávání dospělých v Kaplici a předání ceny Ferdinanda Kindermanna významným pedagogům kaplického střední školství.
Vzdělávání nekončí dosažením dospělosti. Tímto heslem se řídí i v Kaplici, kde se začátkem března zahájila tamní Střední odborná škola a Střední odborné učiliště společně se svými partnerskými organizacemi 2. ročník Měsíce vzdělávání dospělých. Při té příležitosti byli oceněni také významní pedagogové kaplického školství. Podrobnosti přiblížila ředitelka školy SOŠ a SOU Kaplice Zdeňka Lovčí.
50 fotografií

V Kaplici se vzdělávají i dospělí. V nabídce jsou semináře, dílny či kurz suši

Českokrumlovsko
Žáci 3. základní školy Rakovník, ZŠ Kolešovice a ZŠ J. A. Komenského z Nového Strašecí už ví, jak si vybrat správnou cestu domů.
/FOTOGALERIE/ Policistka prap. Veronika Cafourková se v průběhu měsíce ledna nejprve setkala s žáky druhých tříd 3. základní školy v Rakovníku, poté s žáky základní školy Kolešovice, kde se potkala s žáky od 1. třídy až po 3. třídu. V únoru navštívila policistka i žáky základní školy J. A. Komenského v Novém Strašecí, a to konkrétně žáky 3. tříd. 
6 fotografií

Bezpečná cesta domů. Policistka žáky poučila nejen o přecházení silnice

Čtenář reportér
Výuka matematiky v 9. třídě na Křesťanské základní škole a mateřské škole J. A. Komenského v Liberci.
Žáci z Křesťanské základní školy a mateřské školy J. A. Komenského v Liberci mají nejlepší výsledky z testů na střední školy z matematiky ze všech škol v okrese. Proč tomu tak je? Reportér Deníku se právě do této školy vydal na hodinu matematiky, aby to zjistil. Deník také získal zajímavá data, která ukazují, jaké úlohy dělají žákům z této školy problémy a jaké naopak s přehledem řeší. Tuto tabulku najdete na konci článku.
11 fotografií

Přijímačky z matematiky? Bodují u nich žáci z Křesťanské školy v Liberci

Liberecko
Výuka českého jazyka a literatury v 9. třídě na Křesťanské základní škole a mateřské škole J. A. Komenského v Liberci.
Žáci z Křesťanské základní školy a mateřské školy J. A. Komenského v Liberci mají nejlepší výsledky z testů na střední školy z českého jazyka ze všech škol v okrese. Proč tomu tak je? Reportér Deníku se právě do této školy vydal na hodinu českého jazyka, aby to zjistil. Deník také získal zajímavá data, jež ukazují, které úlohy dělají žákům z této školy problémy a které naopak s přehledem řeší. Tuto tabulku najdete na konci článku.
21 fotografií

Proč se u přijímaček z češtiny daří nejlépe žákům z Křesťanské školy v Liberci?

Liberecko
Přijímací zkoušky. Ilustrační foto
Žáci ze Základní školy v Radomyšli na Strakonicku mají nejlepší výsledky z testů na střední školy z matematiky ze všech škol v okrese. Proč tomu tak je? Reportér Deníku se právě do této školy vydal. Deník také získal zajímavá data, která ukazují, jaké úlohy dělají žákům z této školy problémy a jaké naopak s přehledem řeší. Tuto tabulku najdete na konci článku.

Proč se u přijímaček z matematiky daří nejlépe žákům z Radomyšle

Strakonicko