ŠTÍTEK: NASA

Start lodi Boeing CST-100 Starliner - Start americké kosmická lodi společnosti Boeing CST-100 Starliner z floridského Mysu Canaveral
Kosmická loď CST-100 Starliner vyvinutá společností Boeing byla v pondělí po pátečním odkladu znovu připravena ke startu na svůj druhý zkušební let k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Pokud operaci neohrozí počasí, mělo by plavidlo bez posádky vzlétnout ve 13:20 východoamerického času (19:20 SELČ). Cílem testovací mise je dopravit na oběžnou dráhu náklad a o necelý týden později přistát zpátky na Zemi.

Po dřívějším odkladu se čeká start kosmické lodi Starliner k testovací misi

Věda a technika
Pardubický fotograf Petr Horálek slaví další úspěch, jeho snímek byl americkým úřadem NASA vybrán jako prestižní astronomický snímek dne 31. července 202.
Pardubický fotograf Petr Horálek slaví další úspěch, jeho snímek byl americkým úřadem NASA vybrán jako prestižní astronomický snímek dne 31. července 2021. Fotograf uspěl se snímkem nazvaným Vzpomínka na Neowise, na kterém zachytil nejvýraznější kometu na severní polokouli za posledních 23 let, která zazářila na obloze vloni v červenci.

Pardubický fotograf bodoval se svým snímkem v NASA

Pardubicko
LÉTO. Čtyři roční období na známé vyhlídce Sečské přehrady byly fotografovány za velmi specifických podmínek - hodinu před západem slunce s typickým zabarvením a typickou oblačností pro dané období. Proto projekt trval tři roky.
/FOTOGALERIE/ Unikátní fotografickou koláží čtyř ročních období na Seči nasnímaných ze stejného místa se pochlubil světoznámý astrofotograf Petr Horálek. Pardubák, jehož snímky vesmírných objektů oceňuje i americká NASA, projektem jaro-léto-podzim-zima strávil tři roky, snímky pocházejí ze známé vyhlídky nad přehradou u zříceniny Oheb. Podívejte se jak na výslednou koláž, tak i posloupně na všechny čtyři fotky. 
6 fotografií

Čtyři roční období na Seči. Unikátní sérii astrofotograf Horálek dělal tři roky

Chrudimsko
Ilustrační snímek
Vědci americké vesmírné agentury NASA a Evropské kosmické agentury (ESA) při počítačové simulaci hrozby srážky Země s velkou planetkou zjistili, že katastrofě by nedokázalo zabránit ani použití jaderné bomby. O simulaci informovalo centrum CNEOS, které v rámci NASA sleduje dráhy planetek a komet a zjišťuje pravděpodobnost jejich možného dopadu na Zemi.
8 fotografií

Srážce Země s planetkou by nezabránila ani jaderná bomba, ukázala simulace

Věda a technika
Kapsule společnosti SpaceX 2. května 2021 bezpečně dopravila na Zemi čtveřici astronautů
Kapsule společnosti SpaceX dnes bezpečně dopravila na Zemi čtveřici astronautů, kteří strávili téměř půl roku na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) při první plnohodnotné misi vesmírného plavidla vlastněného soukromou společností. Loď Crew Dragon Resilience po odkladech nad ránem místního času (těsně před 09:00 SELČ) přistála na hladině Mexického zálivu nedaleko pobřeží Floridy.
6 fotografií

Úspěšné přistání. Čtveřice astronautů se po půl roce na ISS vrátila na Zemi

Věda a technika
Členové mise Crew-1 při tréninku před startem do vesmíru.
Zapsali se ho historie, splnili naplánované úkoly a nyní přišel čas, aby se vrátili na Zemi. Již tento týden se z Mezinárodní vesmírné stanice vrátí posádka mise SpaceX Crew-1. První ze série stejnojmenných misí, na kterých spolupracuje americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) a soukromá společnost Elona Muska SpaceX. Podívejte se, jaký je program návratu.
13 fotografií

Návrat na Zemi. O víkendu přiletí posádka Crew-1, ve vesmíru pěstovala ředkvičky

Věda a technika
Ve věku 90 let dnes zemřel americký "zapomenutý" astronaut Michael Collins (na snímku z 19. června 1969 během tréninku na vesmírnou misi).
Ve věku 90 let dnes zemřel americký "zapomenutý" astronaut Michael Collins. Podle agentury Reuters jeho rodina sdělila, že podlehl rakovině. Collins byl členem památné výpravy Apolla 11 v roce 1969, při níž Neil Armstrong jako první člověk vkročil na lunární povrch. Collins musel zůstat v modulu na oběžné dráze a počkat, až se Armstrong a Buzz Aldrin z "procházky" na Měsíci vrátí.  
16 fotografií

Zemřel astronaut Collins, "zapomenutý" člen výpravy Apolla 11 na Měsíci

Věda a technika
Vesmírná loď Crew Dragon Endeavour společnosti SpaceX
U Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) úspěšně zakotvila vesmírná loď Crew Dragon Endeavour společnosti SpaceX. Informovala o tom dnes americká vesmírná agentura NASA. Loď odstartovala z floridského Mysu Canaveral v pátek, na oběžnou dráhu dopravila čtveřici astronautů ze Spojených států, Japonska a Francie. Dohromady je tak nyní na orbitálním komplexu dlouho nevídaných 11 lidí.
8 fotografií

Úspěšná mise SpaceX. Na Mezinárodní vesmírnou dorazila čtveřice astronautů

Věda a technika
Helikoptéra Ingenuity na povrchu Marsu
Americká vesmírná agentura NASA dnes potvrdila, že se jí podařilo krátce vzletět a následně přistát s malou výzkumnou helikoptérou Ingenuity na povrchu Marsu. Jde o historicky první kontrolovaný let motorizovaného stroje na povrchu cizího vesmírného tělesa. Vědci mají nyní v plánu několik dalších, náročnějších, testů. Jejich cílem je zjistit, zda by mohly létací stroje do budoucna sloužit k prozkoumávání cizích planet.
10 fotografií

VIDEO: Historický úspěch. Helikoptéra Ingenuity na Marsu vzletěla i přistála

Věda a technika
Vozítko Perseverance krátce před přistáním na planetě Mars
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil zvuk, který vydává robotický průzkumník Perseverance při jízdě po povrchu Marsu. Je to skřípání, rachocení a bouchání, které by na pozemské standardy bylo znepokojující, uvedla agentura AP. Více než šestnáctiminutový zvukový záznam publikovala na svém webu Laboratoř tryskového pohonu (JPL) NASA v Pasadeně, odkud se mise Perseverance řídí.
10 fotografií

VIDEO: Skřípot a bouchání. NASA zveřejnila, jak zní pohyb vozítka po Marsu

Věda a technika