ŠTÍTEK: NASA

Vesmírná loď Starliner společnosti Boeing odstartovala k dlouho odkládanému prvnímu testovacímu letu s posádkou
Vesmírná loď Starliner společnosti Boeing odstartovala k dlouho odkládanému prvnímu testovacímu letu s posádkou, který může firmu přiblížit k zajišťování pravidelných misí americké vesmírné agentury NASA. Dva američtí astronauti se Starlinerem míří na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), aby mimo jiné prověřili fungování lodě při automatickém i ručním ovládání.

Vesmírná loď Starliner od Boeingu odstartovala. První let byl dlouho odkládán

Vesmír
Restartování družic i kmenové buňky. Gymnazisté z Blanska si připsali úspěchy
Ještě nedokončili střední školu, a už dosáhli významných úspěchů, které jim mohou zajistit budoucí kariéru a vzdělání snů. Sedmnáctiletý Richard Nikel z blanenského gymnázia získal se svým týmem LASAR dvě zlaté medaile na mezinárodní soutěži Conrad Foundation v americkém Houstonu. Jeho o rok starší spolužačka Štěpánka Keprtová obdržela Cenu Učené společnosti ČR za svou odbornou práci o kmenových buňkách, která byla odborníky označena za významný badatelský přínos. Oběma poděkovali i zástupci vedení města.
9 fotografií

Restartování družic i kmenové buňky. Gymnazisté z Blanska si připsali úspěchy

Blanensko
Snímek jámy u sopky Arsia Mons.
Dvě marťanské jámy s nejistým původem vrtají vědcům v hlavě již dvě desítky let. Ti se stále snaží zjistit, čím doopravdy jsou. Ačkoliv se domnívají, že by se mohlo jednat o pozůstatky aktivity sopek, s jistotou to dokáží určit až po bližším průzkumu. Pro tento účel chtějí nově využít roboty. Jenže se jedná o složitý úkol, který je nutné nejprve pořádně promyslet.

Dvě obří díry na Marsu vypadají až hrozivě. Vědci do nich chtějí vyslat roboty

Vesmír
Ilustrace exoplanety Speculoos-3 b u své hostitelské hvězdy.
Nově objevená exoplaneta Speculoos-3 b je zvláštní z více důvodů. Ačkoliv dosahuje velikosti Země, rok na ní uběhne za pouhých sedmnáct hodin. Taky je zde podle belgických vědců věčný den a noc. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) uvedl, že se nachází poměrně blízko naší planety, a dokonce by zde mohl být život.

NASA objevila exoplanetu o velikosti Země. Rok tu trvá pouze několik hodin

Vesmír
Fanoušci českého hokeje. Ilustrační foto
V hospodách, restauracích i doma u obrazovek se bude o víkendu fandit. Naši hokejisté ve čtvrtečním zápase s USA postoupili do semifinále, v němž se v sobotu utkají se švédským týmem. V neděli pak hokejové mistrovství světa vyvrcholí boji o medaile a všichni čeští fanoušci doufají, že by se domácí tým mohl po dlouhém čekání dočkat pokud možno té nejcennější. Pokud chcete zažít atmosféru hromadného fandění pod širým nebem, pak vyrazte tuto neděli do Kostelce nad Orlicí, kde se náměstí promění možná v největší hokejovou fanzónu v celém regionu.

Do největší hokejové fanzóny na Rychnovsku láká v neděli Kostelec nad Orlicí

Rychnovsko
Satelitní snímek Weddellovy polynie z roku 2017.
Ohromná díra nad zamrzlým mořem v Antarktidě byla padesát let záhadou. Vědci totiž netušili, jak Weddellova polynie vzniká. V letošní studii ale přišli s tím, že příčinou jsou teplé mořské proudy v kombinaci se solí a tropickým vzduchem nad hladinou, díky kterým vzniká jedinečný úkaz zabraňující dalšímu zamrzání. Podle vědců je zjištění důležité pro odhadnutí změn na jižním kontinentu i globálních dopadů.

Obří díra velikosti Rakouska byla na Antarktidě 50 let záhadou. Teď nastal zlom

Objevy
Sonda před Sluncem. Ilustrační snímek.
Nadpozemsky vypadající jevy na Slunci zachytila zblízka sonda Solar Orbiter Evropské kosmické agentury (ESA). Na komentovaných záběrech agentura ukázala, co se děje na povrchu hvězdy, a jak úkazy, jako například koronální déšť či spikule, postupují do tamní atmosféry. Vědci se domnívají, že podobné pozorování jim může pomoci vyřešit dlouholetý paradox ve sluneční fyzice: sluneční atmosféru žhavější než povrch.
6 fotografií

Takové záběry Slunce lidé ještě neviděli. Sonda zachytila déšť, spikule i krajku

Vesmír
Studenti z Brna a Blanska uspěli v mezinárodní soutěži Conrad Challenge.
/VIDEO/ Pětičlenný tým s výrazným zastoupením studentů z Jihomoravského kraje uspěl ve finále prestižní celosvětové soutěže Conrad Challenge v centru NASA, tedy Národního úřadu pro letectví a vesmír, v americkém Houstonu. S nápadem na restartování nefunkčních družic na oběžné dráze na konci dubna vynikl v konkurenci dvou tisíc týmů a získal ceny za prezentaci projektu od poroty i veřejnosti.
6 fotografií

Velký úspěch studentů z Blanska a Brna. S vesmírným projektem zabodovali v NASA

Blanensko
Ilustrace exoplanety K2-18b.
Na exoplanetě K2-18b se může vyskytovat mimozemský život. Vědci v její atmosféře objevili sloučeninu, kterou na Zemi produkují pouze živé organismy. S pomocí Vesmírného dalekohledu Jamese Webba chtějí zjistit víc. Pokud se nálezy prokážou, z obřího světa se stane místo s největším potenciálem pro obyvatelnost. Osídlení planety člověkem by však mělo háček.

Jsme ve vesmíru sami? Na obří exoplanetě může být život. Webbův teleskop má data

Vesmír
Planeta Země - Ilustrační foto
Jen pár dní poté, co si svět připomněl 510 let od chvíle, kdy polský kanovník Mikuláš Koperník přišel s ideou heliocentrické soustavy, šokoval blízký spolupracovník slovenské ministryně kultury Martiny Šimkovičové Lukáš Machala svým tvrzením, že by Země nemusela být kulatá, ale placatá. Pokud tomu opravdu věří, řadí se po bok těch, kteří jsou přesvědčeni, že Země ve skutečnosti plochá a leží v „míse", jejíž okraj je vymezen Antarktidou a za ní je již klenba podepírající hvězdnou kupoli.

Je dokázáno, že je Země kulatá? Slovenské ministerstvo kultury způsobilo poprask

Vesmír
Čínský student z pražské Univerzity Karlovy objevil pětitisící kometu. Jubilejním nálezem pomohl agenturám NASA a ESA při průzkumu vesmíru. Ilustrační foto
Čínský student z pražské Univerzity Karlovy Hanjie Tan objevil pětitisící kometu. Jubilejním nálezem pomohl agenturám NASA a ESA při průzkumu vesmíru. Česko považuje za klíčového průkopníka v oblasti pozorování malých mimozemských těles s významnými astronomy. Inspirací mu jsou například Zdeněk Ceplecha a Luboš Kohoutek. Postavení místní vědy o vesmíru ve světě rovněž bylo důvodem, proč se zde rozhodl studovat.

Je z Číny, studuje v Praze. Student objevil 5000. kometu: Česko mě inspiruje

Vesmír
Ilustrace sondy Voyager 1 ve vesmíru.
Sonda Voyager 1 po delší době opět navázala spojení s NASA. Inženýři zjistili příčinu závady a dokázali ji nápaditě opravit, ačkoliv museli pracovat s velice zastaralou technologií vzdálenou miliardy kilometrů od Země. Pro vědce důležité zařízení tak může navázat na dřívější klíčové úspěchy, které významně posunuly znalosti lidstva o vesmíru. Navíc v sobě nese i zlatou desku s odkazy lidí pro případné setkání s mimozemskou civilizací.
7 fotografií

NASA znovu komunikuje se sondou Voyager: Co již vyfotila, co nese mimozemšťanům

Vesmír
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) - Ilustrační foto
Tmavý kovový předmět o rozměrech malé plechovky, který minulý měsíc proletěl střechou obytného domu na jihu amerického státu Florida, byl kus odpadu vypuštěného z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). V pondělním prohlášení to potvrdila americká vesmírná agentura NASA. Předmět identifikovala jako zbytek materiálu vyřazeného v roce 2021.

Dům na Floridě v březnu zasáhl zbytek odpadu z ISS, potvrdila NASA

Vesmír
Některé pokojovky čistí vzduch více než jiné.
Čerstvého vzduchu doma docílíte několika způsoby. Častějším větráním, luxováním, utíráním prachu i dezinfekcí povrchů. Vyčistit vzduch v domácnosti však dokážou podle NASA i některé rostliny v čele s gerberou, kterou většinou nosí lidé domů jako součást řezané kytice. Pěstovat se dá ale i doma v květináči jako pokojová rostlina. Ovzduší však čistí i mnoho dalších rostlin, které jsou navíc naprosto nenáročné na péči a porostou i úplným začátečníkům.
6 fotografií

Pořiďte si přírodní čističku vzduchu. Tuto rostlinu doporučuje samotná NASA

Domácnost
USA zažily v roce 2017 poprvé od roku 1918 úplné zatmění Slunce napříč celým územím.
V pondělí 8. dubna 2024 bude v Severní Americe viditelné úplné zatmění Slunce. Vesmírný úkaz fascinující lidi má však zvláštní vliv i na chování zvířat. Brzká a krátce trvající tma naruší biologický rytmus živočichů a může vyvolat sborové soví houkání, cvrlikání cvrčků i kvákání žab, ve vzduchu půjde vidět létající netopýry nebo z dálky slyšet vytí probuzených kojotů či štěkání lišek.

Zatmění Slunce má vliv na přírodu. Zvířata i rostliny se při něm chovají divně

Vesmír
Vesmírný odpad. Ilustrační snímek
Kus vesmírného odpadu nejspíš pocházejícího z Mezinárodní vesmírné stanice propadl domem ve Spojených státech a jen těsně nezasáhl uvnitř se nacházející dítě. Ojedinělým případem se nyní zabývá kosmická agentura NASA, která zjišťuje původ předmětu. Ačkoliv jsou pády trosek z vesmíru na lidská obydlí výjimečná, v minulosti se už několik podobných událostí stalo.

Vesmírný odpad spadl na dům a málem zasáhl dítě. NASA případ vyšetřuje

Vesmír
Thomas Stafford
Ve věku 93 let  v pondělí 18. března po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Thomas Stafford, který byl zapojený do programů Apollo a Gemini. Rodák z Oklahomy čtyřikrát letěl do vesmíru, z toho jednou na oběžnou dráhu Měsíce, a v roce 1975 se v době vrcholící studené války ve vesmíru na palubách kosmických lodí Sojuz a Apollo setkal se sovětskými kosmonauty. O jeho úmrtí s odvoláním na šéfa NASA informoval veřejnoprávní rozhlas NPR.

Zemřel Thomas Stafford. Amerického astronauta proslavilo vesmírné podání rukou

Svět
Vedoucí líšeňské knihovny Vendula Turková vysvětluje, že knihovny už dávno nejsou jen o knihách.
Je usměvavá, energická, kromě práce s knihami hbitě programuje 3D tiskárnu či vypomáhá s virtuální realitou. Mladá vedoucí knihovny Jiřího Mahena v brněnské Líšni Vendula Turková tvrdí, že se považuje za typickou knihovnici, jenom už to znamená něco úplně jiného než v minulosti. „Přizpůsobujeme se lidem a jejich moderním požadavkům. Knihovna už dávno není jenom o knihách,“ říká.
6 fotografií

Babičku naučili s 3D tiskárnou. Vnuk jenom koukal, říká mladá knihovnice z Brna

Brněnsko
Ilustrační snímek
Jako talířky, které hodíte přes vodní hladinu. Tak v roce 1947 ohodnotil devět podivných objektů na obloze nad Kaskádovým pohořím v USA americký pilot Kenneth Arnold. Mimoděk tím začal psát první řádky novodobé historie pozorování neidentifikovatelných létajících objektů (UFO). Britský server BBC nyní přišel s teorií podloženou zprávou Pentagonu, že za nárůstem pozorování UFO v 60. letech minulého století stály testy amerických špionážních letadel a vesmírných technologií.

Mimozemšťani? Nikoli. Pozorovaná UFO byla špionážní letadla, oznámil Pentagon

Svět
Francouzská značka Coperni, která už v minulosti několikrát ohromila módní nadšence svým experimentováním, představila na Pařížském týdnu módy unikátní kabelku
Francouzská značka Coperni, která už v minulosti několikrát ohromila módní nadšence svým experimentováním, představila na Pařížském týdnu módy unikátní kabelku. Je vyrobena ze speciálního materiálu používaného Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) pro zachycování hvězdného prachu. Kabelka, již z 99 procent tvoří vzduch, se stala na internetu virální senzací.

Nadpozemsky lehká. Značka Coperni vyvinula kabelku, kterou tvoří hlavně vzduch

Svět