ŠTÍTEK: NASA

Nákladní loď Cygnus před startem k ISS.
K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes odstartovala nákladní loď Cygnus, která astronautům na oběžnou dráhu doručí mimo jiné i nový supermoderní model toalety. Záchod, který má díky svému designu usnadnit vykonávání potřeby ve stavu beztíže zejména ženám, se má po testovací fázi stát součástí vybavení kosmické lodi Orion. S tou chce americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dopravovat posádky na Měsíc, napsala agentura AP.
6 fotografií

K ISS odstartovala nákladní loď Cygnus. Doručí astronautům i moderní toalety

Věda a technika
Vlašimská hvězdárna u výpadovky na Kondrac.
I o tom, jak vznikají světově proslulé fotky vesmírných úkazů, které oceňují NASA - Národní úřad pro letectví a vesmír i nejvýznamnější mezivládní astronomická organizace v Evropě se zkratkou ESO, pohovoří první říjnový pátek v sále Vlašimské astronomické společnosti v Blanické ulici Petr Horálek. Známý astrofotograf a popularizátor astronomie přijede na speciální přednášku a přiveze s sebou také své velkoformátové oceňované snímky oblohy. Akce začne v 16 hodin.

SOUHRN ZPRÁV Z REGIONU: Fotograf popíše vznik snímků, kterých si cení i NASA

Benešovsko
NASA ukázala unikátní záběry odvrácené strany Měsíce se Zemí.
Cesta na Měsíc zůstává i po více než 50 letech od jeho dobytí stále mimořádně nákladná. Teď by ji mohl usnadnit nově publikovaný vynález amerického Národního ústavu pro letectví a kosmonautiku (NASA). Vesmírná agentura, jak se NASA také říká, si jej nechala patentovat - patent se přitom nevztahuje na nějaké speciální vybavení, ale na trajektorii dráhy. Ta je navržena tak, aby šetřila čas, peníze i palivo.
12 fotografií

NASA objevila rychlejší a levnější cestu na Měsíc. A nechala si ji patentovat

Věda a technika
Galaxie  TXS 0128 + 554, která připomíná proslulou vesmírnou stíhačku z Hvězdných válek
George Lucas by mohl slavit. Když v roce 1977 představil první díl svých Hvězdných válek, pravděpodobně sám netušil, že se futuristickými návrhy svých vesmírných lodí skutečně přiblíží něčemu, co ve vesmíru skutečně existuje. Ale stalo. Tvar bitevních stíhaček Tie Fighter, startujících z obří bitevní stanice Hvězda smrti, nápadně připomíná jedna velmi vzdálená galaxie.
8 fotografií

Jako z Hvězdných válek. Daleká galaxie připomíná stíhačku ze slavné ságy

Věda a technika
 Trpasličí planeta Ceres, zobrazená v umělých barvách, které zvýrazňují rozdíly v materiálech jejího povrchu
Trpasličí planetu Ceres, první objevený a současně největší objekt obíhající mezi drahami Marsu a Jupiteru, považovali astronomové nejdřív za docela primitivní kus vesmírné skály. Před několika lety však NASA vyslala k této planetce kosmickou sondu Dawn, která v jejím nitru objevila víc, než co lze spatřit pouhým okem. Podle nové analýzy dat se v ní skrývá podzemní oceán.
11 fotografií

Trpasličí planeta Ceres ukrývá velké tajemství. Zářivá skvrna je toho důkazem

Věda a technika
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) znovu zaujala fotografie Petra Horálka
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) znovu zaujala fotografie Petra Horálka, v pondělí zveřejní jeho snímek s názvem "Perseidy z Persea". Jde o noční multiexpozici maxima meteorického roje z louky vedle kolonické hvězdárny na východě Slovenska v roce 2018, zpracování snímku trvalo téměř dva roky. ČTK to dnes sdělil autor snímku, jehož tvorbu si NASA vybrala již mnohokrát. Naposledy publikovala v polovině července jeho fotografii Dlouhé ohony komety Neowise, která zachycuje oblohu nad Suchým vrchem u Králík na Orlickoústecku.
20 fotografií

Perseidy z Persea. NASA znovu zaujala fotografie Petra Horálka

Věda a technika
Replika robotického vozítka Perseverance (Vytrvalost) v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě, 29. července 2020
 Na palubě rakety Atlas V dnes z floridského Mysu Canaveral odstartovalo robotické vozítko Perseverance (Vytrvalost), které by v únoru příštího roku mělo přistát na Marsu. Největší automatický vědecký rover, který doposud americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) sestavil, bude na rudé planetě hledat stopy po minulém životě a vyzkouší zde nové technologie pro případné budoucí lidské výpravy.
16 fotografií

Vozítko Perseverance odstartovalo k Marsu. Bude pátrat po stopách života

Věda a technika
Marťanské vozítko Perseverance (Vytrvalost) spolu s malým robotickým vrtulníkem Ingenuity připevněným níže jsou v Kennedyho vesmírném středisku připraveny k zahájení výpravy na Mars
Americký úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) provedl v pondělí poslední úpravy nového robotického vozítka Perseverance (Vytrvalost), určeného k výpravě na planetu Mars. Mise byla na jaře kvůli koronavirové nákaze o dva roky odložena, nyní však padlo rozhodnutí, že může přece jen proběhnout v původně plánovaném termínu. Start má proběhnout tento čtvrtek. 
16 fotografií

Odložená mise Mars nakonec bude. Robot odstartuje na rudou planetu za pár dní

Věda a technika
Hubbleův vesmírný dalekohled NASA pořídil 4. července 2020 tento výjimečný snímek Saturnu. Mj. jsou jasně vidět dva z jeho ledových měsíců: Mimas vpravo a Enceladus dole. Snímek vznikl jako součást projektu OPAL (Outer Plants Atmospheres Legacy)
Hubbleův vesmírný dalekohled je dnes už spíš senior, který má většinu své aktivní kariéry za sebou – po oběžné dráze se ve výšce 547 kilometrů nad zemským povrchem pohybuje už třicet let. Ale i když se na něm jeho stáří už některými neduhy projevuje, stále zůstává v jedné věci nepřekonatelný - pořád umí pořizovat fantastické záběry okolního vesmíru.
11 fotografií

Starý, ale stále skvělý. Hubble pořídil úžasně detailní snímek Saturnu

Věda a technika
Tomáš Havel.
Tomáš Havel je úspěšný mladý fotograf z Pelhřimova. Na sociálních sítích ho sleduje téměř dvě stě tisíc fanoušků z celého světa a jedna z jeho fotografií noční krajiny se dostala až k americké kosmické agentuře NASA. Přesto za svůj největší úspěch považuje něco úplně jiného. Povídání bude místy možná trochu osobnější, protože jsme byli čtyři roky spolužáky na pelhřimovském gymnáziu, proto tykání v rozhovoru…
21 fotografií

Mléčná dráha pelhřimovského fotografa Havla zaujala NASA. Letěl pro ni půl světa

Pelhřimovsko
Slunce - ilustrační foto
Evropská kosmická agentura (ESA) dnes oznámila, že příští týden ve čtvrtek zveřejní první, zdařilé snímky Slunce pořízené její novou sondou Solar Orbiter. Ta se na cestu ke svému cíli vydala letos 10. dubna. Na výrobě sondy a přípravě jejího vybavení deseti přístroji určenými ke zkoumání hvězdy naší planetární soustavy se podílela řada evropských států, včetně České republiky, a americká vesmírná agentura NASA.
12 fotografií

Sonda Solar Orbiter pořídila své první snímky Slunce. Lidé je spatří za týden

Věda a technika
První vesmírná loď NASA určená k vychýlení vesmírné dráhy asteroidu zamíří ke kamennému asteroidu pojmenovanému jako Dimorphos. Loď by do něj měla přímo narazit, a tím změnit jeho trajektorii
Malý kamenný asteroid, jemuž Mezinárodní astronomická unie přiřkla 23. června oficiálně jméno "Dimorphos", dostal na záda velký terč. Stal se totiž cílem plánované výpravy vesmírné lodi NASA, která má vůbec poprvé v dějinách prakticky ověřit, zda lze nárazem asteroid vychýlit z jeho dráhy. Test by mohl v budoucnosti pomoci v případě, kdy by trajektorie nějakého vesmírného tělesa kolidovala se Zemí.
5 fotografií

NASA plánuje vesmírnou lodí narazit do asteroidu a vychýlit ho

Věda a technika
Americký astronaut Buzz Aldrin z mise Apollo 11 na měsíčním povrchu.
Američtí astronauti by při první misi s přistáním na Měsíci po více než 50 letech měli v roce 2024 strávit na lunárním povrchu šest a půl dne. To je téměř dvojnásobek nejdelších pobytů astronautů při někdejších výpravách v rámci programu Apollo. Podle serveru Space.com to během virtuálního semináře věnovaného návratu člověka na Měsíc řekla Lindsay Aitchisonová, inženýrka americké vesmírné agentury NASA pracující na vývoji nových skafandrů.
9 fotografií

Astronauti na Měsíci. Na povrchu stráví týden a ujdou kilometry

Věda a technika
Fotografie pořízená v srpnu 2014 robotickým vozítkem Curiosity ukazuje podivný útvar, vyhlížející jako lidská kost. Znamená to, že nám NASA něco tají?
V srpnu roku 2014 pořídilo robotické vozítko Curiosity na Marsu kamerou Mastcam snímek, jenž nedává spát konspiračním teoretikům. V načervenalém prachu leželo kromě obvyklé kamenité suti něco, co vypadalo jako - lidská stehenní kost. Příznivci spikleneckých teorií začali okamžitě rozvíjet hypotézy o tom, kdo a proč nám tají existenci života na této planetě a k čemu na Marsu došlo. Skutečnost je ale jiná.
13 fotografií

Tajemné obrazce na Marsu: útvar připomíná lidskou kost, vědci mají vysvětlení

Věda a technika
Máme se obávat soukromníků ve vesmíru?
Americká vláda svěřila další osud kosmických letů firmě SpaceX Elona Muska. Loď Crew Dragon se včera úspěšně připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), kam dopravila dvojici amerických astronautů. Jde vůbec o první případ, kdy bylo k podobnému letu využito plavidlo soukromé společnosti. Je to nový start, nebo spíše neúnosné riziko?
28 fotografií

ČERNÁ A BÍLÁ: Máme se obávat soukromníků ve vesmíru?

Černá a bílá
Raketa společnosti SpaceX Falcon 9 startuje z floridského mysu Canaveral. K Mezinárodní vesmírné stanici vynese astronauty NASA Douga Hurleyho and Boba Behnkena v lodi Crew Dragon
Poprvé po devíti letech od konce programu raketoplánu odstartovala z území Spojených států do kosmu loď s lidskou posádkou. Dvojice astronautů Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Robert Behnken a Douglas Hurley letí na palubě plavidla Crew Dragon, které stejně jako nosnou raketu Falcon 9 vyvinula a provozuje soukromá společnost SpaceX. Tato firma, kterou založil miliardář a vizionář Elon Musk, se tak stála první soukromou společností, která dopravila posádku na oběžnou dráhu kolem Země a která s ní letí k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).
28 fotografií

Crew Dragon odstartoval k ISS. U stanice zakotví za 19 hodin

Věda a technika
Raketa SpaceX Falcon 9 s vesmírnou lodí Crew Dragon v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě, 27. května 2020
Loď amerického miliardáře a vizionáře Elona Muska Crew Dragon měla ve středu ve 22:33 SELČ vynést do vesmíru dvojici amerických astronautů. Došlo by tak k prvnímu letu astronautů americkou lodí z území Spojených států od roku 2011, kdy NASA ukončila program raketoplánů. Start byl ale pár minut před zažehnutím motorů odložen kvůli špatnému počasí nad Floridou.
28 fotografií

Muskova Crew Dragon zůstala na zemi. NASA odložila start lodi kvůli počasí

Věda a technika
Kosmická loď Crew Dragon soukromé americké společnosti SpaceX.
Spojené státy se po takřka deseti letech od zrušení programu raketoplánů vrací k dopravě astronautů do kosmu na palubách amerických lodí. Zlomem se stane středeční let kosmické lodi Crew Dragon soukromé americké společnosti SpaceX, za kterou stojí vizionář Elon Musk. Astronauti Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Robert Behnken a Douglas Hurley se stanou prvními, kdo od roku 2011 odstartují do vesmíru z amerického území. Prozatím Američané využívají služeb ruských lodí a do vesmíru létají z ruského kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu.  
28 fotografií

Do vesmíru z USA po téměř deseti letech. Posádka SpaceX odstartuje ve středu

Věda a technika