ŠTÍTEK: NASA

Umělecká představa lodi Crew Dragon na oběžné dráze
Američané se rozzuřili, když ruská armáda orbitální střelou roztrhala starou družici na kusy. Varovali, že tisíce drobných úlomků mohly ohrozit astronauty na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. „Ani mně se to nelíbí,“ řekl poté ruským médiím Dmitrij Rogozin, šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos. Ten ovšem zpočátku hrozbu bagatelizoval s poukazem, že „na oběžné dráze je rozptýleno přeci mnoho různých trosek.“
8 fotografií

Vesmírné bitky se množí. Všechny začínají už na Zemi

Svět
Sériový vrah a pachatel desítek znásilnění Joseph Naso v roce 2013. Je odsouzen k trestu smrti, ten ale dosud nebyl vykonán.
Je tomu pár dní, co uplynulo půl století od první ze série amerických vražd, jež do historie vešla jako Abecední vraždy. O těchto případech Deník psal již dříve. Jenže… V minulém století se ve Spojených státech odehrály i jiné Abecední vraždy. A ačkoli v tomto případě byl pachatel dopaden, jeho deník dodnes ukrývá mnohá tajemství. 

Své vraždy detailně popisoval v deníku. Zvrácenost Šíleného Joea neznala mezí

Svět
Vesmírný architekt Tomáš Rousek na akci Czech Space Week 2021 v areálu Virtuplexu.
/ROZHOVOR/ Letošní ročník akce Czech Space Week 2021 obohatil projekt vskutku odvážný. Model lunární základny ve virtuální realitě nazvaný Praha na Měsíci s magistrálou a Václavským náměstím. „Obrovská hodnota je, když se podaří lidi inspirovat,“ řekl jeden z autorů projektu a vesmírný architekt Tomáš Rousek. Model je k vidění v areálu Virtuplex v Horních Počernicích.
12 fotografií

Vesmírný architekt Tomáš Rousek: Prahu na Měsíci můžeme mít za dvacet let

Praha
Vizualizace štěpného jaderného energetického systému umístěného na povrch Měsíce
V 60. letech 20. století byl Měsíc symbolem soupeření nejen dvou státních celků, Sovětského svazu a Spojených států amerických, ale i jimi reprezentovaných rozdílných společenských a politických systémů. V zápase o dobývání vesmíru vedl dlouho Sovětský svaz, na Měsíci nakonec jako první přistáli Američané. Pak na něj po dlouhá desetiletí lidská noha nevkročila. Nyní se lidé hodlají na jeho povrch vrátit.
10 fotografií

Američané chtějí obsadit Měsíc. Plánují stálou posádku i jaderný reaktor

Věda a technika
Měsíční povrch nepřestává přitahovat vědeckou pozornost
Státy financující vesmírný průzkum investují stále více prostředků do technologií, které by umožnily účinnější využití vesmírných zdrojů, nebo přímo obydlení i jiných vesmírných těles, než je planeta Země. Tento cíl se jeví nejsplnitelnější v případě Měsíce, na němž NASA loni detekovala známky vody. Dalším úkolem pro vědce je přijít na to, jak na Měsíci zajistit dostatek kyslíku. A jak se zdá, možné řešení existuje.
6 fotografií

Měsíc má dost kyslíku na to, aby udržel naživu miliardy lidí po dobu tisíců let

Věda a technika
Ve vodách poblíž Floridy krátce po půl půl páté ranní přistála vesmírná loď Crew Dragon společnosti SpaceX se čtyřmi astronauty, kteří strávili posledních 200 dní na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS)
Ve vodách poblíž Floridy dnes krátce po půl půl páté ranní přistála vesmírná loď Crew Dragon společnosti SpaceX se čtyřmi astronauty, kteří strávili posledních 200 dní na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Američané Shane Kimbrough a Megan McArthurová, Francouz Thomas Pesquet a Japonec Akihiko Hošide byli na cestě z oběžné dráhy asi osm hodin. Na ISS se brzy vydá nová čtyřčlenná posádka, jejich raketa by při přízni počasí a techniky mohla odletět již ve čtvrtek ráno SEČ.
8 fotografií

Loď Crew Dragon přistála do moře u Floridy. Z ISS přepravovala čtyři astronauty

Věda a technika
Mezinárodní vesmírná stanice ISS
Vysoko nad našimi hlavami létá ve vesmíru Mezinárodní vesmírná stanice, zkráceně ISS. V současnosti je to jediná vesmírná stanice trvale obydlená lidmi, není ale první. Ještě před ní obíhala naši Zemi v letech 1986 až 2001 ruská stanice Mir, která byla první trvale obydlenou stanicí ve vesmíru. První vesmírné stanice přitom dva soupeřící rivalové – Sovětský svaz a USA – vyslali do vesmíru už v sedmdesátých letech minulého století.
9 fotografií

Nejdražší projekt v historii. Mezinárodní vesmírná stanice je obydlená už 21 let

Věda a technika
Raketa se sondou Lucy připravená ke startu.
K asteroidům doprovázejícím planetu Jupiter na oběžné dráze kolem Slunce vyrazila nedávno sonda Lucy. Na misi se ale nevydala sama. Vědci z Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) na sondu připevnili také tabulku, která v sobě ukrývá odkazy pro příští generace. Mimo jiné slova členů legendární kapely Beatles či báseň od poetky, která recitovala na inauguraci amerického prezidenta Bidena.
6 fotografií

Odkaz pro příští generace. Sonda Lucy do vesmíru nese i slova Beatles

Věda a technika
Posádka vesmírné mise Inspiration4
Pro lékaře vesmírné agentury NASA to je rutina. Každého, kdo se vrátí na Zemi, prohledat, proscanovat a prohmatat do posledního místa. Všechno změřit, zvážit a laboratorně ověřit. Studie o účincích mimozemského prostředí na lidské tělo probíhají již desítky let. Vlastně již od startu Jurije Gagarina. Celou dobu ovšem mají jednu zásadní chybu, kterou se až nyní - díky kosmickému turismu - podaří odstranit.
5 fotografií

Orbitální turisté pomohou rozlousknout záhadu vesmírných nemocí, míní vědci

Věda a technika
Ze křtu knihy Michala Hejny 'Člověk a podzemní svět' v Muzeu Českého krasu v Berouně.
/FOTOGALERIE/ Křest knihy Člověk a podzemní svět se uskutečnil ve čtvrtek 30. září v prostorách Muzea Českého krasu v Berouně. Autorem je vášnivý speleolog a báňský inženýr Michal Hejna z Tetína. Kniha se ohlíží za historií lidského vnímání existence jeskyní a jejich využití. Autor v knize přináší poznatky z někdy až zajímavě bizarních teorií o vzniku jeskyň, kterých se začínající badatelé často chopili.
47 fotografií

Od starověkých bájí k současné vědě. To popisuje nová kniha poznávání jeskyní

Volný čas
Jan Macák z Univerzity Pardubice
Fráze Černá hodinka získává díky vědci z Univerzity Pardubice Janu Macákovi zcela nový význam. Tým pod vedením muže, který se dlouhodobě věnuje nanotechnologiím, totiž pro potřeby českého výrobce hodinek Chronotechna vyrobil speciální černou vrstvu pro jejich ciferníky. Ta pohltí až 99 procent světla. „Když se na vrstvu podíváte, je to, jak když se díváte do černé díry,“ říká nad svým úspěchem Jan Macák z Centru materiálů a nanotechnologií při Fakultě Chemicko-Technologické.
4 fotografie

Od hodinek do vesmíru. Pardubický vědec vyvinul nejčernější čerň

Věda a technika
Vozítko Perseverance
Robotickému vozítku Perseverance americké vesmírné agentury NASA se nejspíš podařilo odebrat vzorky z povrchu Marsu. Hlavní inženýr projektu Adam Steltzner už na twitteru vyjádřil své nadšení. NASA je však opatrnější a před oficiálním potvrzením úspěšného odběru chce nejprve na dalších fotografiích ověřit, že je v trubici dostatečné množství materiálu pro analýzu.
26 fotografií

Roveru Perseverance se nejspíš podařilo nabrat vzorek materiálu z Marsu

Věda a technika
Start lodi Crew Dragon Endeavour
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) pozastavil práce na lunárním modulu se společností SpaceX Elona Muska. Učinil tak kvůli žalobě konkurenční firmy Blue Origin miliardáře Jeffa Bezose, která se týká rozhodnutí vesmírné agentury uzavřít smlouvu v hodnotě 2,9 miliard dolarů (62,6 miliard korun) výhradně se Space X, informovala agentura Reuters.
8 fotografií

NASA zastavila práce na lunárním modulu SpaceX. Kvůli žalobě Bezosovy firmy

Věda a technika