ŠTÍTEK: NASA

Vesmírná loď Boeing CST-100 Starliner přistává v americkém White Sands Missile 26. května 2022.
Vesmírná loď Starliner od společnosti Boeing se ve čtvrtek brzy ráno SELČ vrátila na Zemi. Uvádí to zahraniční agentury s odkazem na přímý přenos amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Na palubě lodi, která uskutečnila zkušební let a v budoucnosti by měla sloužit jako "taxi" pro astronauty, byla jen figurína. Podle představitelů NASA byl let "mimořádně úspěšný".

Taxi pro astronauty. Vesmírná loď Starliner od Boeingu se vrátila na Zemi

Vesmír
Vizualizace UFO. Pentagon hlásí až 400 setkání.
Existuje mimozemská civilizace, nebo ne? A jaké jsou důkazy? I na tyto otázky se snažili odpovídat nejvyšší představitelé Pentagonu americkému sněmovnímu výboru. Úterní kongres odhalil, že nyní existuje téměř čtyři sta zpráv od vojenského personálu o možných setkáních s UFO. Toto číslo je překvapivé a znamená velmi výrazný nárůst. Americká zpravodajská komunita totiž loni vydala pouhých 144 podobných zpráv. 

Pentagon odtajnil informace o UFO: Hlásí čtyři sta setkání, vše prověřuje

Vesmír
České brýle pro virtuální realitu využívají výcviková střediska pilotů, přední automobilky nebo NASA.
Autoškola mimo silnice. Bagr nebo jeřáb na obrovských stavbách bez řidiče v kabině. I to je budoucnost virtuální reality podle zakladatele firmy VRgineers Marka Polčáka. Její technologii nyní ve světě využívají třeba piloti letadel a helikoptér pro výcvik. Trénují s nimi piloti formule i astronauti NASA. „Headset dokáže nasimulovat ovládání jakéhokoli zařízení,“ tvrdí Polčák.
9 fotografií

Od pilotů letadel po bagristy. Virtuální realitu zprostředkují i české brýle

Počítače a mobily
Ilustrace planety, na které by mohl být mimozemský život.
Někdy se pozoruhodně sejde více vědeckých zpráv a takový okamžik nastal právě nyní. Podle jednoho nového oznámení se dva astronomické týmy chystají v nadcházejících měsících vysílat do vesmíru signály se záměrem navázat komunikaci s inteligentními mimozemšťany, kteří by chtěli naslouchat. Podle druhé zprávy je ale pravděpodobné, že bychom museli žít 400 tisíc let, abychom něco z vesmíru zaslechli.
9 fotografií

Vědci se pokusí sdělit mimozemšťanům, kde je Země. Vyšlou speciální zprávy

Vesmír
Astronaut John W. Young salutuje u americké vlajky, kterou umístil na Měsíc.
Přistát na Měsíci se podařilo celkem šesti misím z amerického programu Apollo. Předposlední z nich, Apollo 16, ve čtvrtek slaví významné výročí. Astronauti, kteří se mise účastnili, vstoupili na povrch přirozené družice Země přesně před půlstoletím. Nechybělo přitom mnoho a pobyt na lunárním povrchu si John W. Young a Charles M. Duke Jr. nikdy nevyzkoušeli.
41 fotografií

Muži z Apolla 16 na Měsíci málem nepřistáli. Pak pomohli odhalit jedno tajemství

Svět
Z Kennedyho vesmírného střediska na východě Floridy odstartoval 8. dubna let společnosti Axiom Space, který představuje první ryze soukromou misi na oběžnou dráhu podporovanou americkou vesmírnou agenturou NASA
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) po menších problémech přistála loď společnosti SpaceX Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou, která na orbitálním komplexu stráví osm dnů. Let, který organizuje společnost Axiom Space a který má podporu americké vesmírné agentury NASA, je první plně soukromou výpravou na ISS. Přiblížení a přistání lodi vysílala NASA na svém webu v přímém přenosu.
6 fotografií

Crew Dragon s posádkou soukromé mise přistála na ISS. Navzdory menším problémům

Vesmír
Planetka Ryugu.
V roce 2014 vypustila japonská vesmírná agentura JAXA sondu Hajabusa 2 s cílem detailně prozkoumat asteroid Ryugu. K vesmírnému tělesu dorazila v červnu 2018 a více než rok jej studovala z oběžné dráhy. Dokonce vyslala na povrch asteroidu čtyři rovery pro získání vzorků. Ty pak v prosinci roku 2020 přivezla zpátky na zemi. Vědci nyní odhalili, že Ryugu možná není asteroid, nýbrž pozůstatek komety.
4 fotografie

Vědci zřejmě rozluštili záhadu asteroidu Ryugu. Není tím, čím se myslelo

Vesmír
Testovací snímek pořízený Webovým teleskopem. Jeho snímací senzory jsou natolik citlivé, že kromě hvězdy, na kterou se měl zaměřit, zachytil i galaxie a hvězdy v pozadí.
Možnost zkoumání dosud neprobádaných tajů vesmíru je zase o něco blíž. Unikátní vesmírný dalekohled úspěšně dokončil řadu kroků zásadních pro zarovnání svých osmnácti zrcadlových segmentů. Důkazem úspěšnosti provedeného testu je unikátní detailní fotografie vzdálené hvězdy. Po této zdařené misi tým kolem Webbova teleskopu věří, že může dokonce překonat původní očekávání.
4 fotografie

Milník překonán. Webbův teleskop pořídil unikátní fotku hvězdy i svou selfie

Věda a technika
Dnes ráno byla nad Sečí vidět polární záře
/FOTOGALERIE/ Dnes ráno, zhruba 30 minut po půlnoci, byla na 15-20 minut vidět ze sečské přehrady polární záře. Snímky známého pardubického astrofotografa Petra Horálka, jehož snímky oceňuje i NASA, pocházejí konkrétně z místní části Ústupky. Během březnové a zářijové rovnodennosti jsou pro pozorování polární záře, v našich šířkách jinak vzácná, ideální podmínky.  
4 fotografie

VIDEO: Pardubický astrofotograf Horálek blýskl dnes v noci na Seči polární záři

Chrudimsko
Tomáš Přibyl
/FOTO/ Z drah ve výšce dvě stě až pět set kilometrů snímkují běžně zpravodajské družice. Zabírají pás široký třeba padesát až sto kilometrů. A podle Tomáše Přibyla z Technického muzea v Brně jsou nápomocné i při současném konfliktu na Ukrajině. „Družicové snímky třeba odhalily nepravdy o ruských tvrzeních ve dnech bezprostředně před agresí, že se jednotky začínají stahovat do kasáren,“ zmiňuje publicista v oblasti kosmonautiky a autor mnoha knih literatury faktu.
4 fotografie

Družice pomáhají obráncům, říká vesmírný nadšenec z Brna o válce na Ukrajině

Brněnsko
Kráter Hiawatha v Grónsku. Prohlubeň je zhruba uprostřed snímku, jde o kruh bleděhnědé barvy. Snímek je simulací, ve skutečnosti je kráter překrytý vrstvou ledu.
Vědci odhalili další tajemství záhadného kráteru Hiawatha, který se nachází v Grónsku. Už dříve věděli, že prohlubeň skrytá pod vrstvou ledu patří mezi největší dopadové krátery na planetě a vznikla zřejmě po nárazu asteroidu. Nyní k tomu navíc odhadli, jak starý může kráter být. Podle všeho vznikl mnohem dříve, než se dosud myslelo.
5 fotografií

Vědce dál udivuje kráter v Grónsku. Je o desítky milionů let starší, než mysleli

Věda a technika
Počítačová animace dopadu asteroidu. Podle odborníků takový scénář nehrozí
Šestého ledna letošního roku se astronomové z observatoře Mount Lemmon v Arizoně ohlásili s hrozivým zjištěním: objevili asteroid o průměru 70 metrů, který působil tak, že může při svém dalším průletu potenciálně zasáhnout Zemi - a k tomuto průletu mělo dojít již 4. července 2023. Sedm po sobě jdoucích nocí se zdálo, že nebezpečí opravdu hrozí. Nakonec ale vědci oznámili, že objekt naši planetu mine.
9 fotografií

Hrozilo, že v roce 2023 narazí do Země. Obávaný asteroid nakonec planetu mine

Věda a technika
V Krásné Lípě finišuje dostavba základní školy.
/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Nové šatny, výtahy, sociální zázemí. Ale především nová učebna přírodovědných předmětů, které bude dominovat obří třímetrová koule, na kterou bude možné promítat například aktuální snímky od NASA. Tento velký prostor bude sloužit také jako školní aula. V Krásné Lípě vrcholí dostavba základní školy za přibližně 40 milionů korun. Skončí tak rekonstrukce, kterou si naplánovali už před patnácti lety.
28 fotografií

V nové aule krásnolipské školy se bude vznášet třímetrová zeměkoule

Děčínsko
Mezinárodní vesmírná stanice.
Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) plánuje provozovat Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) jen do konce roku 2030. Podle nově zveřejněných plánů ji pak navede do odlehlé části Tichého oceánu známé jako Point Nemo, kde ji nechá zřítit mezi další vesmírné vybavení. Za osm let by totiž měly na oběžnou dráhu dorazit komerční stanice, které se místo ní stanou místem pro mezinárodní spolupráci a výzkum.
6 fotografií

NASA nechá v roce 2030 zřítit Mezinárodní vesmírnou stanici do Tichého oceánu

Věda a technika
Posádka vesmírné mise Inspiration4
Pilot Kyle Hippchen miluje vesmír odmalička. Když zjistil, že vyhrál místo v letu firmy SpaceX, která poprvé ve své raketě vezla turisty na oběžnou dráhu, bylo to jako splněný sen. Nadšení ale brzy vystřídalo zklamání, protože Kyle opomněl důležitou informaci. Kandidát musel mít určitou hmotnost, a tu Hippchen přesahoval o čtyřicet kilo. Muž nezaváhal a let daroval jedinému člověku, o kterém věděl, že si bude cesty vážit tak, jako on. Do vesmíru se tak vydal jeho přítel Chris Sembroski.
5 fotografií

Muž se vzdal cesty do vesmíru, byl příliš těžký. Daroval ji nejlepšímu příteli

Svět
Stroj Airbus A350 je určen pro dálkové lety. Výrobce letadla testuje verzi, že by při nich v kokpitu seděli ne tři lidé, jak je to nyní, ale pouze dva. A v některých chvílích by byl za řízení letounu odpovědný jediný člověk. Studie jsou ale na začátku.
Létání na ekologická paliva, nová třída na pomezí té nejluxusnější a businessové - a také pouze jeden člověk v kokpitu. Další léta mají přinést množství inovací v letecké dopravě. Jednou z dlouze diskutovaných změn je také možnost, že by i velká dopravní letadla se stovkami pasažérů řídil pouze jediný pilot, ne dva, jak bylo dosud zvykem. Zabývalo se jí už několik studií.

Budoucnost létání? Stroj se stovkami pasažérů bude pilotovat pouze jeden člověk

Svět
Jedna ze selfie, kterou vozítko Curiosity vyfotilo při své misi na Marsu.
Nejnovější analýza vzorků z Marsu odhalila přítomnost uhlíku v jeho usazeninách. Rover Curiosity možná po devíti letech své mise na povrchu rudé planety došel do bodu, pro který ho vědci vytvořili. Jedním z možných vysvětlení přítomnosti uhlíku je totiž existence života na Marsu. Rover vyslali vědci z NASA na sousední planetu téměř před celou dekádou proto, aby zjistil, zda byla kdysi obyvatelná. Svému cíli je nyní blíž než kdy dřív.
20 fotografií

Krok od průlomu? Na Marsu byl možná opravdu život, mise Curiosity je blízko cíli

Věda a technika
Astronomové věří, že našli druhý exoměsíc. Ilustrační foto.
Astronomové věří, že objevili měsíc, který je zcela jiný než cokoliv, co doposud viděli. Je to už druhé vesmírné těleso, kterého si všimli a které by podle nich mohlo být měsícem mimo sluneční soustavu. Tedy exoměsícem. Tento obr je více než dvakrát větší než Země a obíhá kolem planety Kepler 1708b. Ta se velikostí rovná Jupiteru a je od nás daleko 5 500 světelných let.

Hon za obry: Vědci našli druhý měsíc, který obíhá planetu mimo sluneční soustavu

Věda a technika